loading
close
SON DAKİKALAR

Kemal Sunal 77 yaşında

Kemal Sunal 77 yaşında
Tarih: 11.11.2021 - 13:24
Kategori: Gündem

'Aslında 10 Kasım doğumluyum. Ama Atam'ın vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem. 11 Kasım doğum günümdür' diyen Kemal Sunal 77 yaşında.

Bugün ekranlarda göründüğünde 7'den 70'e herkesin yüzünde tebessüme neden olan, filmleri hala ilgiyle izlenen Kemal Sunal'ın doğum günü.

Aslında 10 Kasım 1944  doğumlu olan usta sanatçı doğum gününü 11 Kasım'da kutluyordu. Sunal bunun sebebini şöyle açıklamıştı: "Aslında 10 Kasım doğumluyum. Ama Atam'ın vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem, gülemem. 11 Kasım doğum günümdür."
Haylaz ve saf öğrenci 'İnek Şaban'ı canlandırdığı Hababam Sınıfı'ndan, ağaya başkaldırdığı Kibar Feyzo'ya, çıkarı için dini kullanan İbrahim Zübükzade'ye hayat verdiği Zübük'e çok sayıda ve unutulmaz filmde rol alan Kemal Sunal, yıllar önce katıldığı Uğur Dündar'ın programında kendisine duyulan sevginin kaynağına ilişkin soruya "Ben bir balon değilim. Öyle çıkanlar var ve ayakta kalmak için her gün TV'de görünmek zorundalar. Ben sırtımı halka dayamışım" demişti.
 
Kemal Sunal'ın kızı Ezo Sunal sosyal medya hesabından babası Kemal Sunal ile ilgili paylaşımda bulundu. Ezo Sunal, "Bugün 11 Kasım.. Kemal Sunal’ın doğum günü.. Ne kadar güzel bir gün... Bu fotoğraftaki gibi yanaklarından öperek kutlamak çok isterdim... Ama 19 yıl sonra hala bütün Türkiye birlikte kutluyoruz doğum gününü, bu muhteşem bir sevgi... İyi ki doğmuş" ifadelerini kullandı.
 
Kemal Sunal, 10 Kasım 1944 tarihinde İstanbul Küçükpazar semtinde Malatyalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailenin büyük çocuğu olan Kemal Sunal'ın, Cemil ve Cengiz isminde iki kardeşi vardı. İlkokulu Mimar Sinan İlkokulu'nda okuyup, Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Liseyi 11 yılda tamamlayan sanatçı, "Bu benim tembelliğimden, salaklığımdan ileri gelen bir şey değildi. 15-20 kişilik bir grubumuz vardı. Beraber geçiyorduk, beraber kalıyorduk. Anlaşmış bir gruptu. Bir nevi haylazlıktı tabii…" sözleriyle açıklamıştı. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazanan Sunal, bu bölüme devam edemedi. 35 yaşında askere giden sanatçı, diğer askerlerin kendisini görünce gülmeye başlaması sebebiyle, "birliğin düzenini bozuyor" denilerek, eğitimlere katılmadı, kademede görev aldı. Usta birliğinde "armoni mızıkası" isimli moral grubuna dağıtımı olan Sunal, bu sayede Türkiye'nin birçok bölgesinde askerlik yaptı.
Sunal, 1972-1973 tarihindeki Devekuşu kabare tiyatrosunun Ankara turnesi sırasında Gül Sunal ile tanıştı. 1975 yılında evlenen Kemal ve Gül Sunal'ın iki çocukları var.

Sunal, yarım bıraktığı üniversiteye dönerek, 1995 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun oldu. Ardından yüksek lisans yapan Sunal'ın tez konusu "TV ve sinemada Kemal Sunal güldürüsü" idi.

Oyunculuğu

Vefa Lisesindeki felsefe hocası Belkıs Balkır'ın sanatçıyı Müşfik Kenter ile tanıştırmasının, Kemal Sunal'ın kariyerinde önemli yere sahipti. Tiyatro ile sanat hayatına başlayan sanatçı, Ertem Eğilmez'in kendisini fark etmesiyle sinema filmlerine yöneldi. İlk amatör tiyatro oyunu, Vefa Lisesi'nde okurken rol aldığı "Zoraki tabip"tir. Kenterler, Ulvi Araz, Ayfer Feray ve son olarak Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda profesyonel olarak rol aldıktan sonra Ertem Eğilmez'in kendisini fark etmesiyle, 1972 yılında Tatlı Dillim filminde rol alarak sinemaya ilk adımını attı.

82 filmde rol alan Sunal'ın son filmi 1999 yılında vizyona giren Propaganda oldu. Sunal, 3 Temmuz 2000 tarihinde, Balalayka isimli filmin çekimleri için bindiği uçakta, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları