loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu, Denizli'de Muhtarlara seslendi; 'Bu toplantıdan sonra Ankara’ya dönmek zorundayım. Güvenlik zirvesinden sonra TBMM’yi acilen toplanmasını bekliyorum'

Kılıçdaroğlu, Denizli'de Muhtarlara seslendi; 'Bu toplantıdan sonra Ankara’ya dönmek zorundayım. Güvenlik zirvesinden sonra TBMM’yi acilen toplanmasını bekliyorum'
Tarih: 24.02.2022 - 11:50
Kategori: Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli programı kapsamında Kanaat Önderleri, Muhtarlar ve STK Buluşmaları toplantısında konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli programı kapsamında Kanaat Önderleri, Muhtarlar ve STK Buluşmaları toplantısında konuştu.

 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından başlıklar şöyle:

“Toplantıya biraz geç katıldığımı biliyorum, bu nedenle hepinizden özür dilerim. Olağanüstü gelişmeler var. Ben bu olağanüstü gelişmeleri izlemek zorundayım. Tarihin bana yüklediği böyle bir sorumluluk var.  İttifakı oluşturduğumuz, kader birliği yaptığımız genel başkanlarla da konuşmak zorundaydım.

Ukrayna’daki gelişmeler, Avrupa’daki gelişmeler, Türkiye’nin de bundan etkileneceğini bildiğimiz için bu görüşmelerin yapmak zorundaydım.  Avrupa’nın göbeğinde nükleer güce sahip olan devletin bir başka ülkeye bir şekliyle girmiş olması, dünyanın bunu sadece seyretmiş olması hepimizin dikkatle izlemesi gereken bir tablodur.Güvenlik zirvesinden sonra TBMM’yi acilen toplayın .

Montrö Sözleşmesi’ne Türkiye Cumhuriyeti’nin sadık kalması lazım. Birilerinin telkiniyle Montrö farklı uygulanmamalıdır. Atılacak her adımın bize faturası ağır olur."

Programını yarıda keserek Ankara’ya döneceğini ve parti yönetimini toplayacağını belirten Kılıçdaroğlu, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı askeri operasyona ilişkin uyarılarda bulundu, şu ifadeleri kullandı:

“DİKKATLE İZLENMESİ GEREKEN BİR TABLO”

Avrupa’nın göbeğinde, nükleer güce sahip olan bir devletin bir başka ülkeye bir şekliyle girmiş olması, silahlı kuvvetlerini oraya sokmuş olması ve dünyanın bunu sadece seyretmiş olması hepimizin dikkatle izlemesi gereken bir tablo.

Rusya ile olan ilişkilerimiz; ekonomide, turizmde, doğalgazda bir ülkeye bu kadar bağlı olmamızın ortaya çıkaracağı faturayı hepimizin bilmesi lazım.

Ta 2019 yılından bu yana uyarıyorum hükümeti. Bir ülkenin ekonomisini bir başka ülkeye bu kadar fazla bağımlı kılamazsınız. 2019, 2022… Ben söyledim, ben dinledim. Bir de kitap çıkardık. Kitap çıkardık ki tarihe not düşelim diye.

“BÜTÜN DÜNYA SEYREDİYOR”

Nükleer güce sahip olan bir ülke, nükleer güce sahip olmayan bir ülkeye silahlı kuvvetlerini sokuyor.

Avrupa’nın göbeğinde yapıyor ve bütün dünya seyrediyor. Türkiye ne yapacak? Güvenlik zirvesi toplanıyor.

Akşama kadar Denizli’de olacaktım, diğer programlar da vardı, bu toplantıdan sonra o programları iptal etmek zorunda kaldım.

Bu toplantıdan sonra Ankara’ya dönmek zorundayım. Güvenlik zirvesinden sonra TBMM’yi acilen toplayın. TBMM açık mı, kapalı mı neyse bilgi verin.

“SON DERECE STRATEJİK BİR SÜRECİ YAŞIYORUZ”

Ülkemiz açısından son derece stratejik bir süreci yaşıyoruz. Sorunlu bir süreci yaşıyoruz. Öyle bir noktaya geldik ki turist göndermediği zaman perişan oluyoruz.

*Doğalgaz göndermediği zaman perişan oluyoruz. Buğday alamazsak ne olacak? Rusya ve Ukrayna en çok buğday ithal ettiğimiz iki ülke.

*Normalde sağlıklı işleyen bir demokrasi içinde bir siyasal iktidar ülkeyi yönetirken bir başka ülkeye ekonomik açıdan bu kadar bağımlı bir süreci yaşatmazdı, yaşatmaması lazımdı.

“YÜZDE 60-70 BAĞIMLI OLABİLİR Mİ?”

Bir ülke başka bir ülkeye sadece enerji alanında yüzde 60 bağımlı olabilir mi? Yüzde 70 bağımlı olabilir mi?

*Söylerken içim acıyor. Nükleer santralle birlikte bu rakam daha da büyüyecek. Dünyanın en pahalı elektriğini alacağız.

“ATILACAK YANLIŞ ADIMIN FATURASI AĞIR OLUR”

*Montrö Anlaşması’na Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sadık kalması lazım. Baskı altında kalmaması lazım.

*Türkiye’nin güvenliği açısından Montö Sözleşmesi çok önemlidir. Ona bağlı kalmak, sağdık kalmak da çok önemlidir.

*Birilerinin telkiniyle Montrö Antlaşması farklı uygulanmamalıdır. Bu konuda da hükümetin dikkatini çekiyoruz. Atılacak her yanlış adımın bize faturası ağır olur.

 

CHP Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu 2 günlük Denizli programında 23 Şubat akşamı 2 ziyarette bulundu.

İlk olarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2020 yılında İdlib'de şehit olan Uzman Onbaşı Armağan Akman'ın Denizli'de yaşayan ailesini ziyaret ederek başladı.

Daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli’de Bilgi Ailesini ziyaret ederek kanser tedavisi gören Semiha Bilgi’ye geçmiş olsun dileklerini iletti.

CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Şubat programına  programını yarıda keserek Ankara'ya dönecek.

 

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları