loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu elektrikleri kesilen 4 milyon adına; 'Devletler insanların temel ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür'

Kılıçdaroğlu elektrikleri kesilen 4 milyon adına; 'Devletler insanların temel ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür'
Tarih: 21.04.2022 - 21:27
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Elektrikleri kesilen evlerinden vatandaşa seslendi; Söyleyeceklerim, halkın bu adaletsiz düzene karşı yükselttiği sestir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

-"Dünyanın en zengin 26 insanının serveti, dünya nüfusunun yarısının gelirine eşit. Bu zenginler servetlerinin yüzde 1'ini bağışlasalar dünyada okula gidemeyen tüm çocukların eğitim masrafları, hem de sağlık hizmetlerinin tümü karşılanır. Benim kavgam işte bu adaletsiz düzenle. Dünyadaki bütün demokratların, adalet peşinde koşanların, demokrasiyi savunanların da bu kavgada omuz omuza vermesi gerekiyor."

-" Zengini daha zengin, fakiri daha da fakirleştiren bu sistem artık miadını doldurdu. Neoliberalizm artık can çekişiyor. Hiç kimse, hiç kimse olarak görülenlerin, sıradan insanların öfkesine yenilmek üzere bu Neoliberalizm. Onun için imkansız görünen düşüncelerin, fikirlerin zamanı gelmiştir."

-"Eşimle birlikte bir hafta boyunca karanlıkta kalacağız. Sevgili halkım, adalet için bu ülkede kilometrelerce yol yürüdüm, halkımın acısını yaşamak için şimdi karanlıkta oturacağım. Tereddüt ediyor muyum? Asla. Ben ne ağzımda gümüş kaşıkla doğdum, ne de sonradan saraylara yerleşip sefa içinde yaşadım. Bu dünyadaki tüm demokratlara sesleniyorum, onlar da samimiyse, onlar da adalete inanıyorlarsa eğer halkları için gerektiğinde acı çekmeyi, eyleme geçmeyi, adaletsizliğe başkaldırmayı bilsinler."

-"Erdoğan'a sesleniyorum: Elektriğe ve diğer enerji kalemlerine yaptığın zamları derhal geri çek. Enerjide KDV'yi sıfırla. Toplam geliri asgari ücretten düşük olan abonelerin elektrik tüketimini enerji çekleriyle karşıla."

-"Sevgili halkım, hiç kimse merak etmesin karanlıkları mutlaka aydınlığa çıkaracağız azim ve kararlılıkla."

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, elektriği kesilen evinde eşi Sayın Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte lüks lambası ışığında açıklama yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Eylemim bir sivil itaatsizlik çağrısı değildir. Bu bir direniştir. Bu sizin hakkınızı arama mücadelesidir… Eşimle birlikte, bir hafta boyunca karanlıkta kalacağız. Adalet için bu ülkede kilometrelerce yol yürüdüm. Halkımın acısını yaşamak için şimdi karanlıkta oturacağım” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, bugün öğlen saatlerinde elektriği kesilen evinde, gece 21.00 sıralarında tüplü lüks lambasının ışığında, eşi Sayın Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Sevgili halkım merhaba. Evimize hoş geldiniz. Eşimle birlikte sizleri selamlıyoruz.

Büyük bir toplumsal sarsıntının ortasındayız. Yani fırtınanın tam gözündeyiz. Saraylı eşkıya holdinglerin cepleri dolacak diye halkın elektrik gibi, gıda gibi temel hakları gasp edildi bu ülkede. Elektrik dağıtım şirketlerinin büyük bir bölümünü beşli çeteye verdiler. Mesela sadece birine bakalım; Cengiz Holding, 8 yılda kamudan tam 2 milyar 295 milyon 311 bin lira değerinde 37 ayrı elektrik enerjisi ihalesi almış. Adrese teslim 37 ihale sonucu kazandığı milyarlarla halkın mutfağına göz koymuş.

Sevgili halkım, Cengiz gibiler paralarına para katarken, milyonlar faturalarını ödeyemeyecek hale getirildi bu ülkede. Aç gözlü çetelere karşı insanlar çok öfkeli. Girdiğimiz bu çağın ismi zaten öfke çağı. Dünya da aynı girdabın içinde. Tüm dünyada zengin azınlıklar halkların sosyal, siyasi ve çevresel refahını baltalıyor. Temel insan hakları gasp ediliyor. Vatandaştan alıyorlar, alıyorlar, alıyorlar, servetine servet katıyorlar.

Sevgili halkım, dünyanın en zengin 26 insanının serveti - bir daha ifade edeyim, dünyanın en zengin 26 insanının serveti - dünya nüfusunun yarısının gelirine eşit. Zaten zenginler daha zengin, yoksullar daha yoksul hale getirildi üzülerek ifade edeyim. Bakınız, bu zenginler servetlerinin yüzde 1'ini bağışlasalar dünyada okula gidemeyen tüm çocukların eğitim masrafları, hem de sağlık hizmetlerinin tümü karşılanır. Benim kavgam işte bu adaletsiz düzenle. Dünyadaki bütün demokratların, adalet peşinde koşanların, demokrasiyi savunanların da bu kavgada omuz omuza vermesi gerekiyor. Zengini daha zengin, fakiri daha da fakirleştiren bu sistem artık miadını doldurdu. Neoliberalizm artık can çekişiyor. Hiç kimse, hiç kimse olarak görülenlerin, sıradan insanların öfkesine yenilmek üzere bu Neoliberalizm. Onun için imkansız görünen düşüncelerin, fikirlerin zamanı gelmiştir. Günümüzde devletler fakirleşen vatandaşın temel ihtiyaçlarını koruma altına almakla yükümlüdürler. Bu millete yatırımdır. 21.yüzyılda temel ihtiyaç harcamalarına masraf gözüyle bakılamaz, bakamazsınız. Halkın temel hakları da aç gözlü çetelere, holdinglere bırakılamaz. Faturalarını ödeyemeyecek kadar yoksullaşmış, işe, aşa, eğitime dahi adil bir şekilde ulaşamayan bir toplumdan refah çıkmaz. Dünyada da huzur olmaz.

Sevgili halkım, temel ihtiyaçlar karşılanırsa adalet adalettir o zaman. Ancak o zaman ülkeler kalkınır, refah üretir. Devleti yönetenler ülke zenginliğini hakkaniyetli dağıtmak zorundadırlar. İşte ben bu açgözlü politikacıların yarattığı adaletsizliğe karış karanlıktayım. 4 milyona yakın abonenin elektriği kesilmiş Türkiye’de. Onların sesi duyulsun diye bu yola girdim. Bu eylemim bir sivil itaatsizlik çağrısı da değildir. Bu bir direniştir. Bu sizin hakkınızı arama mücadelesidir. Mücadelem ülkenin karanlıkta kalan ailelerine, çocuklarına ses olmak içindir. Ama aynı zamanda dünyanın tüm demokratlarına da bir çağrıdır.

Eşimle birlikte bir hafta boyunca karanlıkta kalacağız. Sevgili halkım, adalet için bu ülkede kilometrelerce yol yürüdüm, halkımın acısını yaşamak için şimdi karanlıkta oturacağım. Tereddüt ediyor muyum? Asla, asla. Ben ne ağzımda gümüş kaşıkla doğdum, ne de sonradan saraylara yerleşip sefa içinde yaşadım. Bu dünyadaki tüm demokratlara sesleniyorum, onlar da samimiyse, onlar da adalete inanıyorlarsa eğer halkları için gerektiğinde acı çekmeyi, eyleme geçmeyi bilsinler. Adaletsizliğe başkaldırmayı bilsinler.

Son olarak Erdoğan'a buradan sesleniyorum: Elektriğe ve diğer enerji kalemlerine yaptığın zamları derhal geri çek. Enerjide KDV'yi sıfırla. Toplam geliri asgari ücretten düşük olan abonelerin elektrik tüketimini enerji çekleriyle karşıla.

Sevgili halkım, hiç kimse merak etmesin karanlıkları mutlaka aydınlığa çıkaracağız azim ve kararlılıkla.

Hepinize iyi akşamlar. Teşekkür ediyorum değerli arkadaşlarım.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Elektriği Kesilen Aileleri de Ziyaret Edeceğim”

 
Kılıçdaroğlu, video paylaşımı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı;
 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, elektriği kesilen evinde bu gece açıklama yaptıktan sonra, dışarıda bekleyen gazetecilerin sorularını yanıtlamak için apartmanın bahçesine indi. Bu sırada komşuları alkışlarıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Asıl önemli olan bu ülkede herkesin huzur içinde yaşamasıdır. Kimsenin elektriği kesilmesin, doğal gazı kesilmesin. Eğer bunlar bir insanlık hakkı ise bu ülkede yaşayan insanların hakkı ise devletlerin insanlara bu hakkı teslim etmesi lazım. Bu aslında bütün dünyanın da ortak sorunu. Bu neoliberal politikalar Türkiye’yi de dünyayı da farklı bir yere getirdi. Az önce de ifade ettim. 6 kişinin geliri dünya nüfusunun yarısına tahsis edilebilirse, dünyadaki bütün çocukların eğitim ve sağlık sorunları çözülecek. Bu politikalarla bunu özellikle ifade ettim ki dünyanın bütün sosyal demokratları artık farklı bir noktaya kilitlensinler.

“BERABER ÇÖZECEĞİZ DÜNYAYA ÖRNEK OLACAĞIZ”

Bizim ülkemizde de sorun var, biliyorum. Çok ciddi sorunlar var, biliyorum. Ama bu sorunların tamamı çözülecek. Beraber çözeceğiz, Millet İttifakı olarak beraber çözeceğiz. Beraber mücadele edeceğiz. Emin olun, bütün dünyaya çözümlerimizle örnek olacağız. Ekonomi politikamızla, sosyal politikamızla, demokrasi anlayışımızla halkı kucaklamakla, halkın sorunlarına kilitlenmekle, sağlıklı ve tutarlı çözümler üretmekle bütün dünyaya örnek olacağız.”

“ELEKTRİĞİ KESİLEN AİLELERİ DE ZİYARET EDECEĞİM”

Siyasi partilerin genel başkanlarının destek için kendisi araması ile ilgili soru üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Sayın genel başkanlar, sağ olsunlar, aradılar. Elektriği kesilen 4 milyon insanın sesi olmak gerekiyordu. Bunun için farkındalık yapmak gerekiyordu. Bunu yaptık. Elektriği kesilen bazı aileleri de ziyaret edeceğim. Gerçekten ciddi sorunlar var. Elektriği olmayan bir insan… Acıyı yaşamak lazım. Bir sorunu çözmek istiyorsanız, önce sorunu yaşayanı dinlemek lazım diye, hep söylerim. İşte elektriği kesilen… Ben elektrik parasını ödeyebilirim. Benim gelirim buna zaten fazlasıyla yetiyor. Sorun geliri olmayan ya da düşük gelirli ailelerin yaşadıkları dram. Asıl sorun o, o sorunu çözmemiz gerekiyor. Sorunu çözecek olan da siyaset kurumu, başka kimse değil.”

"ÖDEMEYİNCE GELİP KESİYORLAR, BİZ DE ZATEN BUNU BEKLİYORDUK"

Elektriği kesilmeden önce, bazı basın yayın kuruluşlarında elektriğinin kesileceğine ilişkin haberlerin yayınlanması ile ilgili soru üzerine “Bilmiyorum. Ben onları izlemedim. Bakma şansım da olmadı. Normalde zaten, belli bir süre ödemeyince, gelip kesiyorlar. Biz de zaten bunu bekliyorduk” dedi.

Ne kadar borç üzerine elektriğinin kesildiği yönündeki soru üzerine ise Kılıçdaroğlu, “O rakamları ben ödeyebilirim. Benim aylığım zaten buna yetiyor. Sorun bu ülkede 4 milyon insanın elektriği kesiliyor, sorun bu. 4 milyon insanın (abonenin) elektriği, 21. yüzyılın Türkiye’sinde eğer kesiliyorsa, bir sorun var. 4 milyon abone ne demektir. Her evde iki kişi olsa, 8 milyon demektir. Baktığınız zaman, 10-12 milyon insan elektriksiz.

Bu tabloyu kim hazırladı? Vurgunu kim vurdu? Beşli çete diyorum, hangi gerekçe ile ve niçin beşli çete diyorum? Bunun için söylüyorum. Sosyal devletin yapması gereken görevleri, sosyal devlet yerine getirmeyecek, beşi çete de en insafsız şekilde insanları boğazına yapışacak, parayı zorla alacak. Yok parası adamın!

“RAKAMLARIN AÇIKLANMASI LAZIM. KORKAN BİR HÜKÜMET OLMAZ”

Söylediğimiz rakam, dört milyon abone rakamı aslında geçen yılın rakamı. Daha henüz bu elektrik zamları henüz yansımamıştı. Şimdi bu rakamlar açıklamıyorlar. Normalde sağlıklı işleyen bir devlette, bu rakamların açıklanması lazım. Kaç kişinin elektriği kesildi açıklanması lazım. Ama açıklamıyorlar. Korkan bir hükümet olmaz. Gerçekleri açıklamak gerekiyor. Gerçekleri halkla paylaşmak gerekiyor. Eğer bir iktidar, gerçekleri açıklamaktan korkuyorsa, kusurlu olduğunu biliyor, hatalı olduğunu biliyor, yanlış yaptığını biliyor, bunu da halkla paylaşmak istemiyor.”

Enerji dağıtım şirketlerinin kamulaştırılmasını önerip önermediği ile ilgili soru üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Kamucu bir anlayışla yaklaşmak gerekir. Elbette. Biz elektrik faturasını öderken; bir, yapacağı yatırımın bedelini ödüyoruz. İki, kârlarını ödüyoruz. Üç, bunların gelecekte yapacakları yatırımlar, artı araştırmalar, bunun bedelini ödüyoruz. Dört, kayıp kaçak bedelini ayrıca ödüyoruz.

“ELEKTRİK ŞİRKETLERİNİN SÖZLEŞMELERİ NEDEN AÇIKLANMIYOR?”

Elektrik dağıtım şirketleri sözleşmelerine göre; yapacaklarını taahhüt ettikleri yatırımları yaptılar mı, yapmadılar mı? Eğer yapsalardı, Isparta elektriksiz kalmazdı, günlerce. Parayı biz vermişiz, aboneler parayı veriyorlar. Sözleşmeler, kamuoyuna tam açıklanmıyor. Niye açıklanmıyor? Sözleşmeleri herkesin görmesi lazım. İşimiz çok ama zor değil. Kararlı bir şekilde gideceğiz.”

Türkiye bütçesinin haziran ayında biteceği, ek bütçe ihtiyacının olup olmadığına ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Türkiye yönetilmiyor, aslında. Yönetme gücü olan, yönetme erki olan bir iktidar geleceği planlayamıyor. Yarın sabah ne olacağını; bırakın hükümeti, iş adamı da bilmiyor, sanayici de bilmiyor, esnaf da bilmiyor, vatandaş da bilmiyor. Herkes yeni bir güne nasıl uyanacağız diye bakıyor. Oysa sağlıklı işleyen bir demokraside iktidarlar, bir gelecek planları yaparlar. Sanayici ona bakar, yatırımcı ona bakar, esnaf ona bakar, sıradan vatandaş ona bakar, işçi-memur ona bakar. Plan yapar. Ama yarın sabah ne olacağını kimse bilmiyor. Yönetemiyorlar. Sorunların peşinde koşuyorlar. O nedenle, halk daha ağır faturalarla karşılaşmasın diye, sandığın bir an önce gelmesini istiyoruz.”

“BUGÜN MERAL HANIM'LA KONUŞTUM”

Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Sayın Kılıçdaroğlu hem sözünü yere düşürmemiş olur müsaade ederse ben ödeyebilirim hanenin elektrik borcunu ödeyebilirim, o da Selvi Hanım için" sözlerinin anımsatılması üzerine de şunları söyledi:

“Bugün Meral Hanım’la konuştum. Dedi ki, ‘elektrikler kesilecek ama asıl sıkıntıyı Selvi Hanım çekecek’ diye. Önemli değil, önemli olan elektriksiz kalan evlerde yaşanan dramın 84 milyona duyurulmasıdır. Bunun için eğer bir sıkıntı varsa, o sıkıntıyı büyük bir keyifle çekeceğiz.”

“YARIN BİR AİLEYE GİDECEĞİM”

“Eve geldiniz, elektrik yoktu, ne hissettiniz” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Yarın bir aileye gideceğim, benim değil, onların anlatması lazım. O daha değerli” dedi.

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları