loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu: En büyük kaybımız yüksek yetenekli insanların geleceği dışarıda aramasıdır

Kılıçdaroğlu: En büyük kaybımız yüksek yetenekli insanların geleceği dışarıda aramasıdır
Tarih: 26.09.2021 - 11:16
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı’nın (TÜLOV) Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşen Fütürizm Çalıştayı'na katıldı.

Çalıştayın açılış bölümünde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Keşke tüm siyasi partilerin temsilcileri burada olsaydı. Siyasetçiler eğer bir gelecek vizyonu çizecekse fütüristlerden yararlanmalı. Belki de siyaset kurumun en eksik yönü bu. Ben arkadaşlarıma zaman zaman söylerim, 'Beni iktisatçılarla, fütüristlerle, beni bilim insalarıyla buluşturun' diye. Kendi dünyamızı genişletmeliyiz ki toplumun dünyasını da değiştirelim.

İnsanoğlu tekerleği 1 milyon yılda keşfetti. 21.yüzyılda ise her saniyede birden fazla buluş var. Kendi ülkemizde yüksek yetenek inşasını sağlayamazsak büyüme kaydedemeyiz. Yüksek yetenek inşasını açmak gerekirse, bir ülkenin nüfusunun yüzde ikisi zeki insanlardan oluşur. Bunların korunması, her türlü sorununun çözülmesi ve onlara üretmek için yeni olanaklar sağlanması gerekir.   İngiltere'de buharla çalışan motorun kefşi bu inşanın başarısıdır. Her sömürgeden yetenekli insanlar bir araya gelmiş, gerekli olanaklar sağlanmış ve başarılmıştı. Bugün bu konuda en büyük çabayı ABD gösterir. Dünyanın her tarafından en yetenekli insanları topluyorlar. Bizim siyasetçiler bunun ne kadar farkında?

Gençler ülkede olanak bulamadıkları için umudu dışarıya bağlıyor. En büyük kaybımız yüksek yetenekli insanların geleceği dışarıda aramasıdır. 

Önce 12 Eylül ardından 15 Temmuz sonrası çıkarılan KHK'larla pek çok bilim insanın üniversitelerin dışında bırakılması ülke açısından ciddi bir kayıptır. Üniversiteler bilgi üretecek ki sanayi bu bilgiyi kullanabilsin. Üniversiteler gerçek anlamda bir üniversite mi? Sorgulanması lazım.. Üniversite bilgiyi üretecek ama elimizde kıt bir kaynak var, bunun da çok iyi planlanması lazım. Bu planlamayı yapacak olanlar da yetenekli ve bilgili olmalıdır. Ve biz planlamayı da kapattık.

Nazım’ın bir şiiri vardı aklımda kaldı. Nazım diyor ki “Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar. Ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün bu kadar benden uzak bu kadar geniş, bu kadar mavi olduğuna şaşarak. Eğer biz çocuklarımızın merak duygusunu büyütemezsek, daha nitelikli sorular sormasını sağlayamazsak yüksek yetenek inşaasını sağlayamayız. Bu nedenle eğitimcilere bu nedenle üniversitelere çok ihtiyaç var. 

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları