loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu: Hiç kimse ilk 4 maddeye dokunamaz

Kılıçdaroğlu: Hiç kimse ilk 4 maddeye dokunamaz
Tarih: 13.10.2021 - 10:15
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da Muhtarlar ve Kanaat Önderleri Buluşması'nda konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Devletin organları nedir? Anayasa belirler. İlk dört madde değiştirilmesi teklif edilemeyen maddeler. Hiç kimse ilk 4 maddeye dokunamaz, ilk 4 maddenin teminatı Türkiye Cumhuriyeti'nin şerefli vatandaşlarıdır.

Anayasa diyor ki 3 organ var. Yasama, yürütme, yargı. Bunlardan birincisi Yasama organı yani TBMM. TBMM'de sizin seçtiğinizi sandığınız milletvekilleri gerçekten de milleti temsil ediyorlar mı? Siz aslında seçim sandığına gittiğinizde milletvekili seçmiyorsunuz, bir partiye oy veriyorsunuz. Yani milletin vekilini millet seçmiyor. Böyle olunca vekiller Genel Başkanlara bağlı oluyor. Yapmamız gereken çoklu organ yetmezliğinden bir an önce iktidarı kurtarmanın yolu milletin vekilini milletin seçmesidir.

Yürütme yani Cumhurbaşkanı ve bakanlar. Devleti saydam kılarlar. TBMM'nin çıkardığı kanunların gereğini yürütme organı yapar. Bugün geldiğimiz nokta, dün önemli bir belge ulaştı. Önce temel atıyorsunuz, sonra ihale yapıyorsunuz. Temeli atan firmaya ihaleyi veriyorsunuz. Önce ihaleyi yapmadan önce temeli atıp sonra firmaya veriyorsanız ortada bu milletin cebine göz dikenlerin iradesi var demektir.

Üçüncüsü yargıdır. Mahkemelerin bağımsız olması gerekir.

Hepimizin sorumluluğu var. Eğer bizler evlatlarımıza güzel bir Türkiye bırakmayacaksak neden siyaset yapıyoruz? En altta bir hakim var karar veriyor. Karar gider yukarıya, oradan gider Anayasa Mahkemesi'ne. Anayasa Mahkemesi der ki 'Bu karar yanlıştır düzeltin' Anayasa Mahkemesi'nin kararı bütün makamları, mevkileri bağlar ama en alttaki hakim diyor ki 'Ben AYM'nin kararını uygulamam' o zaman nasıl güveneceksiniz? Hakimlik yani yargı can ve mal güvenliği demektir. Bir haksızlıkla karşılaştığımda ilk başvuracağım yer hakimdir.

Sistem değişti. Kanun tekliflerini milletvekilleri verecek. Seçildiniz ve milletvekili oldunuz, birisi geldi dedi ki 'Şu tıbbi cihazlarla ilgili kanun teklifi hazırlar mısınız?' nasıl hazırlayacaksınız? Her işi ehline teslim etmeniz gerekir. Kanun teklifini verenler TBMM Komisyonları'nda hangi teklife imza attıklarını bile bilmiyorlar. Bunları değiştirmemiz lazım. Sağlıklı, tutarlı bir rejimi inşa etmemiz lazım. Bir kişiye devlet teslim edilemez. Bizim oturup düşünmemiz lazım. Bunu düzeltemezsek sonu felaket olur. Türk Lirası'nın nasıl eridiğini görüyorsunuz. En çok 'Milliyetçiyiz yerliyiz' diyen insanların iktidarında eriyor. Milliyetçilik sıradan bir kavram değildir. Milliyetçilik her şeyden önce ülkesinin, milletin çıkarlarını savunmaktır.

Düşüncelerinden ötürü insanları suçlamak kadar kötü bir şey yoktur. Düşüncesini söyledi diye insanı hapse atarsanız bu doğru değildir. Düşüncede farklılıklar değerlidir. Bundan 25 yıl önce siyasiler televizyona çıkar tartışırlardı. Şimdi neden olmuyor? Komşumuzun kimliğini, inancını, yaşam tarzını sorgular hale geldik.

Muhtarlar demokrasinin temel taşıdır. Muhtarlara değer verilmediğini biliyorum. Muhtarların hayal edemeyecekleri demokratik standartları bu ülkeye Allah'ın izni ve sizlerin desteği ile getireceğim. Bizim bazı belediyelerimiz Muhtar Evi yapıyorlar. Bir vatandaş en rahat muhtara ulaşır. 'Ben muhtarlara birer personel vereceğim' dedim. Her muhtarlıkta bir kişi olsun. Kıyamet koptu. Nasıl verirsin diye. Niye vermeyeyim mi? Milyonlarca işsiz var

Bizler hep birlikte güzel bir Türkiye'yi inşa etmek istiyoruz. Sizlerin takdiri ile iktidar olduğumuzda Türkiye'ye 6 ayda rahat bir nefes aldıracağız. Hiç kimseyi düşüncesinden, inancından ötürü ötekileştirmeyeceğiz. Benim derdim o ailenin çocuğunun işi var mıdır yok mudur bu olacak. O ailenin kimliği, inancı... Allah ile kul arasına benim girmeye hakkım var mı? Peygambere verilmeyen yetkiyi siyasetçi kullanabilir mi?

Katar ordusuna peşkeş çekilen Tank-Palet Fabrikası'nı bir hafta içinde alarak şanlı ordumuza teslim edeceğim. Esnafın pandemi döneminde borcu var, faiz borcu var. Bir hafta içinde faizlerin tamamını sıfırlayacağız. Esnafın kredi stopaj borcunu sıfırlayacağız. Çiftçilerin bankalardan aldıkları borçların faizlerini sileceğiz, ana parayı da takside bağlayacağız. KYK'dan fakir aile çocukları kredi alıyorlar. İşi yok borcu öde diye yakaya yapışıyorlar. İş yok nasıl ödeyecek borcu? Onu da bir hafta düzelteceğiz. Devlet o çocuğa iş verdikten veya sigortalı bir işe girdikten sonra onun borcu taksitle alınır, faizleri silinir. 15 Temmuz şehitleri ve Beşiktaş'ta terör dolayısıyla hayatını kaybeden polislerimiz için toplanan paraların tamamını 1 hafta içinde hak sahiplerine teslim edeceğiz. Paranın üstüne çöktüler.

Şartlar ne olursa olsun Allah'ın izni ile iktidar olduğumuzda Süleyman Şah Türbe'mizi ve yine kendi topraklarımıza götüreceğiz bayrağımızı dikeceğiz. Bir hafta içinde yapmazsam siyaseti bırakacağım.

Kanaat Önderleri, Muhtarlar ve STK Buluşmaları #Ankara https://t.co/UMHeertHRj

— CHP (@herkesicinCHP) October 13, 2021

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları