loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu, İzmir'de Balkan-Rumeli buluşmasında konuştu; 'Bize katılın; İzmir’de, Ankara’da, Samsun’da, nerede olursanız olun Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak için kucaklaşmak, birlikte olmak zorundayız'

Kılıçdaroğlu, İzmir'de Balkan-Rumeli buluşmasında konuştu; 'Bize katılın; İzmir’de, Ankara’da, Samsun’da, nerede olursanız olun Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak için kucaklaşmak, birlikte olmak zorundayız'
Tarih: 19.06.2022 - 16:40
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir programının ikinci gününde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde Balkan ve Rumeli göçmenleriyle bir araya geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir programının ikinci gününde Balkan ve Rumeli derneklerinin temsilcileriyle buluştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in ev sahipliğinde Fuar İzmir’de düzenlenen toplantıya Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Balkan Masası Başkanı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP MYK Üyeleri CHP milletvekilleri ilçe belediye başkanları, Balkan ve Rumeli dernek temsilcileri katıldı.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel konuşmasında; “Sizinle omuz omuza yürümekten vazgeçmeyeceğiz”

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel; “Balkan deyince akla, vatanı için gözünü kırpmadan canını feda eden mert ve yiğit insanlar geliyor. Kalpaksız Kuvayı Milliyeciler geliyor. Bu ülkenin milli mücadelesinde yanında Balkan silah arkadaşları vardı. O gün kurtuluş mücadelesinde nasıl büyük fedakarlıklar yürüterek başardıysak cumhuriyet değerlerini yeniden yükseltme mücadelesini de sizlerle sürdüreceğiz. Geçmişte yaşanan acılar bugün bu ülkede yaşanmasın, bütünlüğümüze zarar gelmesin diye balkan vatandaşlarımızla yol yürümeye devam edeceğiz. Sizlerle omuz omuza yan yana yürümekten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.  

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı konuşmada; "Barışın ve kardeşliğin şehri İzmir’de Balkan Festivali”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugün yalnızca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak değil, aynı zamanda Arnavut Mustafa Çavuş adıyla bilinen ve Priştine’den Ege’ye yerleşen bir Balkan Türkü’nün torunu olarak da aranızdayım” dedi.

Soyer, "Balkan kökenli vatandaşlarımızın sorunlarını dinliyor, yaşanan sorunları birlikte, ortak akıl ilkesiyle çözüyoruz. 1935 yılında Balkan ülkeleri arasında, dostluk ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla; Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla Balkanlılar Halk Dansları Festivali düzenlenmişti. Biz, Atamızdan kalan bu mirası sahiplendik ve Balkan Festivali geleneğini İzmir’de yaşatmaya devam ediyoruz. Barışın ve kardeşliğin şehri İzmir’de, 23-25 Eylül’de bir kez daha Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali’ni gerçekleştireceğiz. Unutulmaz acılar yaşatılarak yurtlarından koparılan Balkan kökenli vatandaşlarımızın sesi olmaya, dertlerine derman olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada;

“İkinci yüzyılda ülkemizi demokrasiyle taçlandırmak için yolumuza devam edeceğiz. Unutmayın o büyük deha, sizin içinizden çıkan bir komutan. 'Benim iki büyük eserim vardır biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri ise CHP' demişti. Sizleri Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri CHP ile kucaklaşmaya davet ediyorum. Bize katılmaya davet ediyorum. İzmir’de, Ankara’da, Samsun’da, nerede olursanız olun Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak için kucaklaşmak, birlikte olmak zorundayız” diye konuştu.

“Kadın ile erkeğin eşit olduğu bir Türkiye”

Balkanlar’da mutlaka CHP ve Mustafa Kemal Atatürk sevgisinin devam ettiğini, yüreklerde olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Güçlü Türkiye, üreten Türkiye, ifade özgürlüğünün olduğu, ötekileştirmenin olmadığı bir Türkiye, kadın ile erkeğin eşit olduğu bir Türkiye. Halkın iktidarı kurulduğunda, cumhurbaşkanlığını aldığımızda ilk yapacağımız iş İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız. Çağdaş uygarlığa ulaşacaksak, birlikte mücadele edeceksek omuz omuza bir mücadele başlatmamız lazım.”
Kılıçdaroğlu, “Balkan coğrafyasında ne kadar akrabamız varsa o kadar içli dışlıyız. Oradaki belediye başkanlarıyla dostluğumuz devam ediyor. Buradaki belediyelerimizle oradaki belediyeler kardeş belediye olarak ilişkilerine devam ediyor. Dostluklarımız devam ediyor. Balkanları unuttuğumuzu düşünmeyin” ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları