loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu: Memlekette demokrasi iflas etmek üzere

Kılıçdaroğlu: Memlekette demokrasi iflas etmek üzere
Tarih: 12.03.2021 - 11:40
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Manisa'da muhtarlar buluşmasında konuştu.

 Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:
"Muhtarlık kurumu çok değerlidir. Muhtarlık demokrasinin temel taşıdır. Bu topraklardaki ilk seçim 1833'de Taşköprü'de yapılan muhtarlık seçimidir. 

82 ayrı kanunda ve 354 maddede muhtar adı geçer. Bunları ne siz ne ben bilirim. Bir kanun çıkar muhtarlara yetki, görev verilir ama o kanun çıkarken muhtarların haberi yoktur. Muhtarlar için temel bir kanuna ihtiyacımız var. Kanun, genelge çıkıyor muhtarın haberi yok. Bu tür düzenlemeler yapılırken mutlaka muhtarların görüşleri alınmalı. Türkiye Muhtarlar Birliği olmalı.

Türkiye Belediyeler Birliği var, kanun çıkarken görüş alınıyor, bütçesi var. Niye Türkiye Muhtarlar Birliği yok? Sayısal olarak en çok olanlar sizsiniz. Veya siz kendi sorunlarınızı siyasi otoriteye aktarmak istediğinizde Muhtarlar Birliği gidip aktaracak. Mecvut yapı çok parçalı. 

Seçimler olur gideriz, kan+bine gideriz milletvekili listeleri vardır. Birleşik oy pusulası vardır, tercih ettiğinize mührü basarsınız. Muhtarlar için niye birleşik oy pusulası yok? Birleşik oy pusulasını getiremzseniz size oy vermeyeceğim demeniz lazım. 

Muhtarlık evi... Pek çok belediyemiz muhtarlar için tek tip yerler inşa etti. Devlet bunu yapabilir. Yasal olarak yeri olmayan tek makam muhtarlıklar. Bazı yerlerde muhtar kira ödemek zorunda. 

Tek bir yardımcınız yok. Milletvekillerinin 3 danışmanı var, belediye başkanlarının özel kalemi var. Muhtarlar için bir kişi çalışsa ne olur? 10 milyon işsiz var. Her muhtarlığa bir kişi atanmalı. 

Memlekette demokrasi iflas etmek üzere. İnsanlar düşüncelerini ifade etmekten korkuyor. İnsanlar şu sözü söylersem hapse girer miyim, diyor.

Köy tüzel kişiliği mallarınızı ellerinizden aldılar. Bir gece bir kanun çıktı bütün mallar devredildi. Köyü yöneten sizsiniz. Elinizden malı alanlara oy verirseniz itiraz edemezsiniz. Köy tüzel kişiliklierinin yeniden oluşması, el konulan malların iadesi lazım. 

Muhtarlık bütçesi... Emlak bütçesi var. Niye yüzde 1'i muhtarlık bütçesi olarak ayrılmıyor. Bütçe tahsis ettiğinizde o bütçe denetlenir. 

Bir mahallede veya bir köyde kimin zengin ya da fakir olduğunu muhtar bilir. Sosyal yardımların muhtarlar aracılığıyla dağıtılması lazım. Muhtar bir parti kimliği ile seçilmez. Devleti yönetenler sosyal yardımı muhtarlar aracılığıyla yaparlarsa yardım yerine ulaşmış olur.

Belediye meclisinde mahalleyle ilgili karar alınır muhtarın haberi yok. Muhtarın mahallesiyle ilgili karar alınacaksa o belediye toplantısına muhtar katılmalı ve görüşünü belirtmeli.

Bir belediye bir kamu kuruluşuyla işbirliği yapabilir, ortak proje geliştirebilir. Ama muhtarlık işbirliği yapamaz. 

Bir dönem hiç para verilmezsi size. Sonuçta belli bir aylık veriyorlar. Adı maaş değil ödenek. İzne ayrılınca kesiliyor. Milletvekili, belediye başkanı izne ayrılınca kesiliyor mu, hayır. 

Ben size bize oy verin demeye gelmedi. Sizden isteğim kendi haklarınıza sahip çıkın ve hakkınızı teslim etmeyenlerle mücadele edin. Ben sizin sözcülüğününüz yapıyorum, bu benim görevim.

Ben bütün olaylara sosyal kimlikler üzerinden bakıyorum; inanç, yaşam tarzı, etnik kimlik üzerinden değil. 

Kimlik, inanç üzerinden siyaset yapanlar toplumu gerer. Kimlik üzerinden siyaset yapılmaz. 

Siyasette kavga topluma zarar veriyor. Gerilimlere, gereksiz tartışmalara, zaman kaybına yol açıyor. Siyasetin görevi sorun çözmektir sorun yaratmak değildir. 

Benim sorumluluğum var. Sizin sorunlarınızı gerekli yerlerde yüksek sesle dile getirmektir. Muhtarlık kanunu hazırladık tüm derneklere yolladık. Teklifimizi meclise getirdik. 

İcra dosyaları geliyor, götürün dağıtın diyorlar. Posta memuru musunuz? Bunu size bedava yaptırıyorlar. Posta memuruna hak veriyorsan aynı işini yapana da aynı hakkı vermek zorundasınız.

Türkiye 1971'de Aile Destekleri Sigortası'nı getireceğine dair kanun çıkarmış. 50 yıldır bu kanun niye çıkmıyor? Yoksulluğu yönetmek değil yoksulluğu bitirmek amacı var Aile Destekleri Sigortası'nda. Bunu biz dile getiriyoruz. Bu kanunun çıkması lazım. 

21. yüzyılın Türkiye'sinde kadınların gidip çöpten yiyecek toplamaması lazım.

Herkes görevini yerine getirdiği sürece bereket olur, huzur olur."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları