loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu, Musa Anter'in oğlu Dicle Anter ile görüştü

Kılıçdaroğlu, Musa Anter'in oğlu Dicle Anter ile görüştü
Tarih: 15.09.2022 - 23:04
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Musa Anter’in oğlu Dicle Anter ile CHP Genel Merkezinde görüştü. Görüşme sonrası Kılıçdaroğlu ve Anter açıklama yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, öldürülen gazeteci-yazar Musa Anter’in oğlu Dicle Anter ile CHP Genel Merkezindeki makamında görüştü.

Kılıçdaroğlu görüşme sonrasında sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“30 yıl önce katledilen Musa Anter’in oğlu Dicle Anter ile bir araya geldik. Cinayetin zaman aşımı olmaz. Helalleşmenin bir şartı da açık yaraları kapamaktır. Kapamak için de ucu nereye gidecekse gitsin, gerçekleri ortaya çıkarmalıyız.

İktidarlar değişir. Eğer iktidar değiştiğinde hayat tarzınızla, görüşlerinizle ilgili kaygı duymuyorsanız; o zaman bu ülke demokratik oldu deriz. İşte o zaman tam bir Cumhuriyet oluruz.”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Musa Anter’in oğlu Dicle Anter ile CHP Genel Merkezi’ndeki makamında görüştü.

Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Dicle Anter, "Bugün babam Musa Anter cinayetinin 30 yıllık davanın zaman aşımına uğramadan önceki son duruşması yapıldı. Biliyorsunuz babam 20 Eylül 1992’de öldürülmüştü. 20 Eylül 2022’de 30 senesini doldurmuş olacak. 21 Eylül 2022’de de herhalde son duruşma olacak, karar duruşması. Bu son celsede karar verilmeyerek dava cezasızlık politikasına mahkum edildi. Bugün itibariyle davadan hukuken umudumuzu kesmiş bulunuyoruz. Bu görüşmede faili meçhul cinayetler, işkenceler ve gözaltında kayıp suçları ile devletin yüzleşmesini; bu suçların faillerinin bulunarak cezalandırılmasını; bu acıların bir daha asla yaşanmaması için kamusal reformu yapmasını, onarıcı adalet ve mekanizmalarını işletmesini ve sonrasında mağdurlar ile helalleşmesi talebi ile babamın dosyasını ‘ülkede adalet arayan ve herkesin yanında olacağım’ diyen Kılıçdaroğlu’na emanet ettim. 'Ben bu ülkeyi barıştıracağım' diyerek çıktığı helalleşme yolculuğunun ülkemizde toplumsal barışı sağlamasını umut ettiğimizi belirttim.” dedi.

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları