loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu: SGK'da bugün çok daha büyük açıklar var

Kılıçdaroğlu: SGK'da bugün çok daha büyük açıklar var
Tarih: 27.01.2021 - 11:16
Kategori: Siyaset

TÜRMOB’u ziyaret eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Sizden bir isteğim var. SGK'yi bağımsız bir kurum olarak lütfen masaya yatırınız. SGK'nin tarihçesini baştan sona inceleyiniz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’ni (TÜRMOB) ziyaret etti. Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, mali müşavirlere, “Türkiye ekonomisinin gidişinden siz de bir anlamda sorumlusunuz” dedi. 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye ekonomisinin gidişinden siz de bir anlamda sorumlusunuz. 

TÜRMOB'un belirli alanlarda çalışmalar yapması ve toplumu aydınlatması bizim açımızdan çok değerlidir. Çünkü sizler ekonominin kılcal damarlarını yakından izleyen kitlesiniz. Nelerin yapılması gerektiği konusunda toplumun sizlerin penceresinden aydınlanmaya ihtiyacı var. 

Bugün için en temel sorunlardan birisi tahsilat sorunu. Hizmet veriyorsunuz, yasal görevlerinizi yerine getiriyorsunuz ama hak ettiğiniz bedeli alamıyorsunuz. Bu sorunun çözülmesi lazım. 

Siz ekonomiyi kayda alan kişilersiniz. Ekonominin kayda alınması devletin sağlıklı vergi üretmesinin temel yorumudur. Sizin yapacağınız her çalışma değerlidir.

Sizden bir isteğim var. SGK'yı bağımsız bir kurum olarak lütfen masaya yatırınız. SGK'nın tarihçesini baştan sona inceleyiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tarihsel süreç içinde hangi açmazlarla karşılaştığını kayda alınız. SGK'nın nasıl ayakta kalacağının önerilerini ortaya koymanız lazım. Eski bir SGK başkanı olarak istiyorum. Benim orada verdiğim mücadeleler tarihin yazdığı not defterinde duruyor. Ama bugün çok daha büyük açıklar var. Gerekçelerini sizin ortaya koymanız gerekiyor. 

Öteden beri düşündüğüm bir şey var. Gelir İdaresi'nin sosyal güvenlik primlerini de toplaması gerekiyor. İki ayrı beyanname ile değil tek beyanname ile. Dolayısıyla göreceksiniz Cumhuriyet tarihinin en büyük kağıt tasarrufu olacak. 

Sorun bir tahsilat sorunu olmaktan çok bir kaynak sorunu, yönetememe sorunu. Ekonomide derin bir kriz, buhrana dönüşmüş durumda. Bu tablo bizim ve sizin kaldırabileceğiniz bir tablo değil. Ben TÜRMOB'un çözümler üretmesini çok arzu ederim. Ekonomide, maliyede neler yapılmalı, ticari alanda neler yapılmalı... 

Sosyal güvenlik primlerinin Gelir İdaresi tarafından toplanması çok değerlidir. Bütün tahsilatı bir şekilde görmüş olacak.

Yatırım, üretim ve istihdam endeksli bir ekonomi aynı zamanda işsizliği çözen bir ekonomidir. 

Ekonomide dışa bağımlılık ciddi bir sorun. Eğer dışarıdan dayatılan faiz içeride kabul edilmiyorsa para gelmiyor, dayatmaya teslim olup faiz yükseltiliyor. Faizi düşürünce dolar ve döviz yükseliyor. İki açmaz arasında kalan iktidar çözüm üretemiyor. Yurt dışına ödenen faizler olağanüstü rakamlara ulaşmış vaziyette. Eğer siz yarattığınız kaynakları bir avuç tefeciye verirseniz çözüm üretemezsiniz. Fatura, düşük gelirlilere çıkıyor. Yüksek gelirlilerde zaten bir sorun yok. Dövizle ihale alanlarda bir sorun yok. Parası olup devlete yüksek faizle borç verende sorun yok.

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları