loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu: Siyaset kurumu giderek yozlaşırsa bu toplumda her alanda çürümeye yol açar, şu anda bunu yaşıyoruz

Kılıçdaroğlu: Siyaset kurumu giderek yozlaşırsa bu toplumda her alanda çürümeye yol açar, şu anda bunu yaşıyoruz
Tarih: 08.10.2021 - 10:30
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da Kültür Sanat Çalıştayı'nda konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşması şöyle:
"Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki her şeyi siyaset belirliyor. Siyaset belli konuları işlerken acaba görüş alacak mı? Kültür-sanat dünyasının görüşünü alacak mı?Siyaset kurumu kimseye sormamayı gelenek haline getirdi.

Sanatçı kim, bunu siyaset belirliyor. Bunu yapması gereken sanatçılardır. 

Sanatçıların kim olup olmadığına sanatçıların karar vermesi lazım. Bir üst çatı örgütü olması lazım. Etik çerçevenin olması lazım.

Kültür o kadar geniş bir kavram ki... Hepimiz bir kültürün içine doğarız. Önce dili öğreniriz. Sokağa çıkarız farklı bir kültürle karşılaşırız, üniversiteye gideriz dünyamız gelişir.

Kültürün zaman zaman yozlaştığını da görüyoruz. Siyasetin de bir kültürü olması lazım. Kültürün temelini ahlak ve adalet üstüne inşa ettiğinizde sağlıklı, yaşanabilir bir çevreyi yaratmış olursunuz. Adalet kavramı kültürle buluştuğunda evrenselleşebilir. 

Moda bir kültürdür. Bakıyorsunuz dünyanın herhangi bir yerindeki kadınlar-erkekler tek tip giyinebiliyorlar. Bazen anlamadığımız bir türkünün duygusunu yüreğimizde hissedebiliyoruz. Önümüzde zor bir süreç var. Kültürü ve sanatı yeteri kadar içselleştirememiş bir siyasal ortamın getirdiği zor bir süreç var.

Kültür ve sanatı büyüttüğünüzde dünyada saygınlık kazanıyorsunuz. Elinizde istediğiniz kadar silahlar olsun. Alırsınız depoda tutarsınız, savaş olması lazım kullanmak için.

Ama kültür ve sanat öyle değil. Sizin, ülkenizin adını dünyanın her tarafına götürür. Siyaset kurumu bu zenginliğin farkında değil. Bunu yaratabilirsek Türkiye'ye büyük katkımız olacak.

Siyaset kurumu giderek yozlaşırsa bu toplumda her alanda çürümeye yol açar. Bunu yaşıyoruz şu an. 

Geliyor gelmekte olan, diyoruz. Geleceğiz. 

Sanat için para topluyorsunuz, pandemide sanatçıları açlığa mahkum ediyorsunuz. Fonda ne kadar para biriktiğini kimse bilmiyor. Sanat dünyasına bildirsinler. 

Bize düşen görev size danışmaktır. İktidara geldiğimizde sağlıklı bir kültür ve sanat politikası oluşturmak zorundayız."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları