loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu: Tüm ülkesini sevenleri yeniden milli mücadele için göreve davet ediyoruz

Kılıçdaroğlu: Tüm ülkesini sevenleri yeniden milli mücadele için göreve davet ediyoruz
Tarih: 28.10.2018 - 15:06
Kategori: Gündem

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dumlupınar Sosyal Tesisleri ve Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Misafirhanesi açılışına katıldı.

CHP lideri, açılışta yaptığ konuşmada, "Bu ülkede şehitlere sahip çıkacaksak onların bu ülkeyi kurarken güttükleri felsefeyi gütmek zorundayız. El aleme el avuç açan bir yönetimi reddetmeli, milli duruşu tercih etmeliyiz" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Şehitleri anmak bu ülkenin yurttaşlarının görevidir. Gazi Mustafa Kemal ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir’ demiştir. ‘Ben bağımsız yaşamak istiyorum, kimsenin kulu kölesi olmayacağım…’ Bu Gazi Mustafa Kemal’in siyasal ilkesidir. Arkasından Gazi, ‘Savaş meydanlarında kazanılan zaferler ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa bağımsızlığı sürdüremezsiniz’ der. Osmanlının nasıl battığına tanık oldu. Osmanlı’nın bankaları, fabrikaları yoktu. Osmanlı gelirlerinin tümüne Düyunu Umumiye el koymuştu.

1923'de İzmir'de İktisat Kongresi'ni topladı. 1 metre milli demiryolu, 1 bankası yok para basacak. Nasıl el avuç açmadan büyüyeceğiz, dedi. Tekalifi Milliye emirleri çıkarıldı. Askerin çorabı bile yoktu. Bir yerde 2 çorap varsa birini vergi olarak verin, denildi. Milli Kurtuluş Savaşımız dünyada ender görülen savaşlardan biridir. Yokluk içinde şerefle bir mücadele verilmiştir. Her tarafa fabrikalar kuruldu. 1925'te Kayseri'de uçak fabrikasının temeli atıldı. 1921'de binlerce askerimiz şehit olmuştu. Onların çocukları için Çocuk Esirgeme Kurumu kuruldu. Çok sayıda çocuğumuz o kurumlarda büyüdü. Sosyal devlet inşa edildi. 1934'te Kayseri'den kalkan ilk milli uçağımız Ankara'ya indi. Toplu iğne üretemeyen bir Türkiye'den fabrikalar kuran bir Türkiye'ye... Cumhuriyet şehirleri kuruldu. Kimseye el avuç açmadan, yalvarılmadan. Osmanlı borçları son kuruşuna kadar ödendi.

Neden Türkiye şimdi saman ithal ediyor? Londra'daki bir avuç tefeciye avuç açmış durumda. Bu ülkede şehitlere sahip çıkacaksak onların bu ülkeyi kurarken güttükleri felsefeyi gütmek zorundayız. El aleme el avuç açan bir yönetimi reddetmeli, milli duruşu tercih etmeliyiz. Bu topraklara sahip çıkacağız. Binlerce asker yatıyor kefensiz. Sahip çıkmanın yolu Türkiye'nin tarihine sahip çıkmaktan geçer. Babalarımızın dedelerimizin yaşadığı sorunları çocuklarımıza yaşatmayalım. Önyargılardan arınmak zorundayız. Milli mücadelenin hangi koşullarda verildiğini görmek zorundayız.

Türkiye Cumhuriyeti kendi parasını 1930'da Merkez Bankası’nı kurunca bastı. Osmanlı deyince Fatih'i Kanuni'yi anlıyoruz. Elbette ki onları da anacağız. Ama tarihi geleceğe doğru büyütmek zorundayız. Dumlupınar Müzesi'ni gezmeyen arkadaşlarım gezsinler. Almanların, Fransızların, Rusların tüfeği var. Osmanlı'nı bir tüfeği bile yok.

Kaba güçle değil akıl gücüyle dünyaya egemen olacaksınız. Üniversiteler bilgi üretecek, düşünceye sınır getirmeyeceksin demektir. Elin oğlu biz kılıçla giderken 50 metreden kurşunla indiriyor. Gazi Mustafa Kemal Kırıkkale'de silah fabrikalarını kurdu. Başkalarına el açmayacağım, dedi. Bunun ne kadar farkındayız?

Katar’dan, dışarıdan para geliyor, neredeyse göbek atacağız. Seni sömürmek için veriyor parayı. 81 milyonluk ülke neden saman, mercimek, nohut, canlı hayvan ithal ediyoruz. 81 milyon kendi kendimize yetmiyor muyuz? Konya’dan küçük Hollanda 180 milyar dolar tarım ürünü ihraç ederken biz neden kendi kendimize yetmiyoruz? Önümüzdeki süreçte hep birlikte düşüneceğiz.

Bu işin sağı solu yok. Bu bir vatanseverlik olayıdır. Tüm ülkesini, bayrağını sevenleri yeniden milli mücadele için göreve davet ediyoruz. Kimseye boyun eğmeyen bir Türkiye’yi yeniden inşa etmek zorundayız. Üniversiteleri, fabrikaları, sanatçıları üreten, üniversitelerden hocaların atılmadığı, hapiste gazetecilerin olmadığı bir Türkiye’yi yeniden inşa etmek zorundayız.

Şehitlere, gazilere karşı görevimiz var. 21. yüzyılda ekim ayındayız. 2 askerimiz donarak ölüyor. Nasıl oluyor bu? Bunun hesabının verilmesi lazım. O askerlerin elbiseleri yok muydu? Bir şehidimizin babasıyla görüştüm. Kendisine mezarlıklar müdürlüğü telefon ediyor çocuğunun öldüğüne dair. Görüyor musunuz?

Yarın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. Cumhuriyetin bize verdiğini kimse unutmasın. Ben Tunceli’nin kuş uçmaz kervan geçmez bir köyünde doğdum. Bu cumhuriyet sayesinde milletvekilliği yaptım, parti genel başkanlığı yapıyorum. Biz gerekirse bedeller ödeyeceğiz, çocuklarımız daha güzel yaşasın diye. Gazi Mustafa Kemal ‘Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir’ demiştir. Her birey vatandaştır, kimsenin kulu, kölesi değil. Cumhuriyet kadın-erkek eşitliğidir, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi demektir. Cumhuriyet hepimize kutlu olsun.
Ne Sakarya’yı ne Dumlupınar’ı, ne Çanakkale’yi asla unutturmayacağız. Şehitlerimize karşı görev üstlendik, onu hep birlikte yerine getireceğiz.”

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları