loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu'ndan Biden'a 'soykırım' tepkisi: Kabul edilebilmesi mümkün değil

Kılıçdaroğlu'ndan Biden'a 'soykırım' tepkisi: Kabul edilebilmesi mümkün değil
Tarih: 22.04.2021 - 16:48
Kategori: Siyaset

ABD medyası, Joe Biden’ın 24 Nisan’da ‘Ermeni soykırımı’ ifadesi kullanacağını yazarken, Biden’a mesaj gönderen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bu haksız, yersiz ve adil olmayan bir tutumdur. Bu söylemin kabul edilebilmesi mümkün değildir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yazılı açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, "ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan 1915 tehcir kararı ve sonrasında yaşanan karşılıklı acıları ‘Ermeni Soykırımı’ olarak nitelendireceği dünya medyasına yansımıştır. Bu haksız, yersiz ve adil olmayan bir tutumdur. Bu söylemin kabul edilebilmesi mümkün değildir." dedi 

Kılıçdaroğlu'nun açıklaması şöyle:

"İnsanlık tarihinde savaşlar hep felaketlere ve kayıplara yol açmıştır. Ne yazık ki Birinci Dünya Savaşı da milyonlarca insanın ölümüne ve yaralanmasına sebep olmuştur.

CHP, acıların yarıştırılması ve siyasete alet edilmesine karşıdır. Siyasetçiler olarak bizim önceliğimiz geçmiş acılardan ders alarak, bunların bir daha yaşanmamasını sağlamaktır. Devlet insanları tarihi yaparlar, bilim insanları tarihi yazarlar. Devletlerin sorumlu mevkilerinde bulunan insanların tarih yazmak gibi bir davranışı kabul edilemez.

Söz konusu siyasi niteleme halihazırda zor bir süreçten geçmekte olan Türkiye - ABD ilişkilerine tamir edilemez yaralar açabilir.

Bu sebeple Sayın Biden ve ABD Yönetimini dost ve müttefik iki ülkenin stratejik ilişkilerine zarar vermeyecek şekilde sorumlu ve sağduyulu davranmaya ve Güney Kafkasya'ya barış getirecek adımları desteklemeye davet ediyorum."

 

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları