loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Niye garip gurebanın çocuğu şehit olsun, komando marşı söyleyen TÜGVA'cılar var, onları gönder Suriye'ye

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Niye garip gurebanın çocuğu şehit olsun, komando marşı söyleyen TÜGVA'cılar var, onları gönder Suriye'ye
Tarih: 26.10.2021 - 13:30
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşması şöyle:
"Çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Herkes biliyor. Herkes Türkiye nereye savruluyor endişesinde. Ama CHP olduğu sürece hiç kimse endişeye kapılmasın. Ülkenin demokrasisinin büyütmek, hanelere huzur getirmek gibi bir görevimiz var. Sorunların nasıl çözüleceğini de biliyoruz. Demokrasi içinde, kararlılıkla, inançla, hoşgörüyle çözeceğiz.

Pandemi döneminde ciddi sorunlar yaşadık. Sağlık çalışanlarımız günün 36 saatinde uyumadan çalıştılar. uzun süre evlerine gidemediler. Sağlık çalışanlarımızı alkışladık. Aynı sorun artarak devam ediyor. 36 saat gözünü kırpmadan çalışmak ne demektir? 

36 saatin sonunda evime gideyim diyorsunuz ve trafik kazasında hayatınızı kaybediyorsunuz. 36 saat çalışmak demek kadro açığı var demek. Var olan kadroları kimler boş tutuyor? 2 Temmuz'da bakan atama açıklaması yapıyor. Hangi aydayız, niye atama yapılmıyor?

240 bin sağlık çalışanı atama bekliyor. İnsanlar personel eksikliği nedeniyle olağanüstü performans sarf ediyor.

Sağlık çalışanlarına da sesleniyorum. Moralinizi bozmayın, yurt dışına gideceğim telaşına kapılmayın. Söz veriyorum her olanağı sağlayacağız. Başımızın üstünde taşıyacağız.

Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu yaralandı. Helikopterle alındı bir hastaneye getirildi. Ama helikopterin ineceği alan yok, bir başka yere götürülüyor hayatını kaybediyor. Sorumlusu kim? Eskiden askeri hastaneler vardı. Bunlar neden kapatıldı? Dünyada hastanesi olmayan tek ordu Türk ordusu.

 Defalarca söz verdiler askeri hastaneleri açacağız diye. Gerekçe FETÖ'cüler vardı. Saraya baktığında FETÖ'cü ordusu görürsün. 

İktidarımızda ilk hafta içinde hastanelerin tamamı açılacak.

Terörle mücadele sırasında yaralanıp gazi sayılmayanlar derneği... Terörle mücadele ediyorsunuz, yaralanıyorsunuz ama gazi sayılmıyorsunuz. Bu kardeşlerimiz örgütlendiler. Bize de geldiler. Vatansever olan bütün partiler size gazilik vermek için elini kaldırır, dedim. Gittiler kanun teklifi reddedildi. MHP'ye gittiler, söz verdiler. 7 aydır MHP'nin verdiği kanun teklifi bekliyor. Saraydan irade alınmadığı için bekliyor. Saray hala bizim yanımıızda diye düşünüyorsanız sizin yanınızda değil, 5'li çetenin yanında.

15 Temmuz gazisi için tırnağı yaralansa gazi sayacağız, dediler. Vücudunda mermi olanı nasıl gazi saymazsınız? Az kaldı geliyor gelmekte olan, çözeceğiz. Bu işin siyaseti mi olur? 

Kars'a gittim, olağanüstü güzel bir kent. Zengin bir kent. Son 20 yıldır Kars büyük bir kan kaybına uğruyor. Gezdiğim her yerde ceplerim 'ne olur bana iş bulun' kağıtlarıyla doldu. Kars'ta, Iğdır'da, Ardahan'da kan kaybı büyük.

Başka ülkelerin çiftçilerine milyar dolarlar akıtılıyor. 7 milyar 365 milyon dolar canlı hayvan ithal edilmiş. 373 milyon 215 bin dolar büyük baş hayvan ithal edilmiş. Et ithal edimiş.

Vicdanı olana hekese sesleniyorum: 9 milyar 171 milyon doları kendi çiftçimize ödeseydik başka ülkeleri beslerdik. Bu iktidar size sırtını dönmüş durumda. 

Cep telefonunu bile fazla görüyorlar. Elinden gelse onu da elinden alacak. Tam bir ahlaksız siyaset algısıyla karşı karşıyayız. O bölgeyi tarım ve hayvancılık açısından stratejik bölge ilan edeceğiz.

Türkiye akılla yönetilmiyor. Türkiye saygınlığını yitirmeye başladı. Türkiye, Mali Eylem Görev Gücü’nün kurucularından biri. Kara para ve terörü finanse eden alanlarla ilgili çalışma yapıyor. Türkiye gri listeye alındı. Yeteri kadar mücadele etmiyorsunuz diye.

Terörle mücadele ediyoruz diye laflar ediyor iktidar ama IŞİD, El Kaide olunca onların para kaynakları olunca seslerini çıkarmıyorlar. Sanıyorlar ki dünya görmüyor.

Türkiye sosyal devlettir. Sosyal devlet ekonomik büyümeyi adaletle sağlayan devlet demektir. Kara parayla uğraşmayan devlet demektir.

Her evde, kapıcısında da araba var diye şahıs bir şey söylemiş. Buna mı göz diktin? Kapıcının arabası var diye Türkiye zengin sanıyor. Sen o araba, cep telefonu alınırken kaç para vergi ödüyor biliyor musun? Vergiler nereye gidiyor? Sen saltanatın için, sayısını bilmediğimiz araçların için kullanıyorsun. Dönüyorsun apartman görevlisine laf söylüyorsun. 

Sen o insanların rutubet içinde yaşadığını biliyor musun? Bilmiyorsan git en çok oy aldığın Güngören'e git gör. 

(Büyükelçiler krizi) Türkiye böyle bir rezaleti yaşamadı. Dışişleri bürokratları devreye girdiler. Gece gündüz görüşmeler yapıp telafi etmeye çalıştılar. Peki dolar ne oldu? Fatura kimin sırtında? Bir devlet bir kişinin iki dudağına teslim edilemez. Özellikle ruh sağlığı sorunu olan birisine bir devlet teslim edilemez.

Gelir dağılımında büyük bir dengesizlik ortaya çıkacak. Dolar tırmandı, kim kazandı? Kazanan devlete dolarla borç para verenler, ihale alanlar, dolarla yol, köprü geçiş ücreti verenler.

Dolar her 10 kuruş arttığnda vatandaşın sırtına gelen yük 24 milyar TL. 

Memleketi bu hale kim getirdi? Dış güçler diyorlarsa 20 yıldır Türkiye'yi dış güçler yönetiyor da haberimiz mi yok. Öyleyse sen sarayda ne yapıyorsun? Niye teslim ettin? 

Bir karakışla karşı karşıyayız. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde asgari ücret açlık sınırını altına düşmemişti. Devri iktidarlarında oldu. 

Dış politika milli olmalı. Dış politika konusunda partilere bilgi verilmesi lazım. AK Parti iktidarında bu hiç olmadı. Dış politikayı belirlemede bakanlık devre dışı bırakıldı. Büyükelçiler olayında bakanlık bürokratları çalışarak kazayı atlatmayı başardılar. 

İsterdik ki gruplara bilgi verilsin tezkere konusunda. Olmadı. Tezkerenin bir başka özelliği daha var. Torba kanuna alıştık. Bir kanun diyorlar torba kanun geliyor. 

Torba tezkere dönemi şimdi. Tezkereyi torbanın içine koymuşlar, evet diyorlar. Her dediğinin altına mühür mü basacağız?

Tezkereler gelirdi 6 ay ya da 1 yıl için, bilgi verilirdi. Şimdi 2 yıl. Niçin 2 yıl? Herkesi papağan gibi görme alışkanlığı var. Biz CHP'yiz. Bu ülkenin menfaatini düşünüyoruz. 

MHP her dediğine evet diyebilir. Biz milli kurtuluş savaşı geleneğinden gelen bir partiyiz. 2 yıl içinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine göndereceğiz, diyoruz. Beyefendinin bakış açısı ise 3,5 milyon Suriyeli az geldi şimdi de İdlib'den bir ordu gelsin. 

Suriye ile savaş değil, Suriye ile barışacağız. Büyükelçilikler açacağız karşılıklı. 

Daha fazla mülteci istemiyoruz. Bunu öngören bütün düzenlemelere karşıyız. Hiçbir asker ve polisimizin Suriye'de şehit olmasını istemiyoruz. Suriye'de askerimiz ve polisimiz gitti. Ne mücadelesi. Barış varken neden kavga? 33 aslerimizi Ruslar şehit ettiler? Soruyorum, sen ne yaptın? Koşa koşa Putin'in ayağına gittin. Bu onuruma dokunuyor. Bir de kapıda bekletip TV'lerde yayınladılar. Böyle yönetim olur mu? 

Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız. 

Askerlerimiz şehit olsun istiyor beyefendi. Niye garip gurebanın çocuğu şehit olsun. Komando marşı söyleyen TÜGVA'cılar var. Gönder onları Suriye'ye. Başkomutanı da Bilal Erdoğan olsun. 

Hiçbir evladımızın burnu kanamasın. 

IŞİD militanları 2 askerimizin şehit fetvasını veriyor. Tutuklanıyorlar, serbest bırakıldılar. Bir gazeteci yazdı tekrar tutuklandı.

Bu tezkerede yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması, cumhurbaşkanının belirleyeceği esaslara göre görev yapması yazıyor. 

Yabancı askerlerinin potinlerinin Türkiye topraklarını çiğnemesini  istemiyoruz. Çıkarın bunu tezkereden.

Terör ayaklarına yabancı askerler buraya gelecek. Taliban’ı mı getireceksin?

İyi yönetilen bir ülkede yoksulluk utanılacak bir şeydir. Kötü yönetilen bir ülkede zenginlik utanılacak bir şeydir.

Yoksulluğun tersi zenginlik değil, adalet. Bu ülkede adalet yok.

Her sabah zam haberiyle karşı karşıya kalıyoruz. 

Saray ve şürekası hamasi söylemlerle algı yaratmaya çalışıyor. Çaresizler, hatalarının da farkındalar. Türkiye varlıklı bir ülke. Türkiye'ye yetecek kadar kaynak var açgözlülere yetecek kadar yok. 

Kötülüğün zaferini yenmek istiyoruz iyilerin, bizlerin, halkın konuşması lazım."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları