loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu'ndan, İstanbul'da Davutoğlu'na geçmiş olsun ziyareti

Kılıçdaroğlu'ndan, İstanbul'da Davutoğlu'na geçmiş olsun ziyareti
Tarih: 18.01.2021 - 21:43
Kategori: Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu partisinin İstanbul İl başkanlığında geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu akşam saat 21.00'de, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanlığında ziyaret etti ve Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a yapılan saldırıdan dolayı geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Ziyaret sonrası genel başkanlar canlı yayında birlikte gündemi değerlendirdiler. Son günlerde yaşanan siyasi terörü değerlendirdiler;

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

DEVLETİ YÖNETENLER SORUMLUDUR

İktidar olanların yapmaları gereken ilk şey Türkiye’de can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Herkesin can ve mal güvenliğinden sorumlu olan devleti yönetenlerdir. Devleti yönetenler, bir partinin genel başkan yardımcısını eğer saldırıya uğruyorsa derhal olayın üzerine gitmek ve olayı çözmek için gerekli talimatları vermelidir. Bu talimatların verilmesi lazım. Seyirci olamazlar. Can ve mal güvenliği sağlamak zorundadırlar. Ben sayın genel başkana geçmiş olsun dileklerimi iletmek için ziyaret ettim. Ülkede can ve mal güvenliği sağlanmalı ve hepimiz huzur içinde yaşamalıyız.

TÜRKİYE AYNI KAOSUN İÇİNE SOKULABİLİR

1970’li yılları iyi bilen birisiyim. O yıllarda hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktu. Türkiye aynı kaosun içine sokulabilir. Herkesin dikkatli olması lazım. Türkiye’nin gündemini çalıp başka bir yere toplumu hedefleyebilirler. Öyle amaçları da olabilir. Türkiye’de hepimiz 70, 80 öncesine dönmek istemiyoruz. Huzur içinde, birlikte yaşamak istiyoruz. Halkın hakemliğinde siyaset yapmak istiyoruz. Başkalarının görüşleri, baskıları çerçevesinde değil. Halkın hakemliğinde siyaset yapmak kadar güzel bir şey yok.

İKTİDARDAN GİTMEMEK İÇİN GÖZE ALAMAYACAKLARI HİÇBİR ŞEY YOK

Tansiyon yükselir mi ya da iktidar gündemi değiştirmek için bu tür yollara tevessül edebilir mi? Edebilir. Her şeyi yapabilirler. Altını özenle çiziyorum. Her şeyi yapabilirler. İktidardan gitmemek için göze alamayacakları hiçbir şey yoktur.

TERÖRİST ASIL O

Gayet açık ve net söylüyorum. Eğer başkentte, Ankara’da bir siyasal partinin genel başkan yardımcısına planlı bir şekilde geliniyorsa ellerinde silahlar ve sopalarla, darp ediliyorsa, bu genel başkan yardımcısına hastanede 18 dikiş atılıyorsa kafasına, kan kaybı varsa, failler hala yakalanamıyorsa veya tespit ediliyorsa, bunlar birer adi suçlu muamelesi görüyorsa, konuşan kişiye terörist, elinde sopayla genel başkan yardımcısına darp eden kişi adi suçlu. Böyle bir devlet anlayışı olamaz. Terörist asıl o. Nerede yargılanması, hangi polisin bakması lazım? Organize suçlar. Gidiyor mu organize suçlara? Gitmiyor. Nereye gidiyor, adi suçlar. Yok böyle bir şey.

ÖNCE ALLAH'A, SONRA KENDİNİZE, SONRA DA KUL HAKKI YEMEYEN LİDERLERE GÜVENİN

Ben bütün yurttaşlarıma seslenmek isterim. Biz vatandaşlarımıza şunu demek zorundayız. Önce Allah’a, sonra kendinize güvenin. Sonra da Türkiye’de doğru dürüst siyaset yapan, kul hakkı yemeyen liderlere güvenin. Bu çerçevede biz yeni yol haritası çizmek zorundayız. Bu yolda yürümek zorundayız. Türkiye’yi bu badireden kurtarmak zorundayız.

SOĞUKKANLILIĞIMIZI KORUYACAĞIZ

Bu tür organize işler olur, gündem saptırılmak istenebilir, başka şeyler yapılabilir ama biz soğukkanlılığımızı koruyacağız. Halkın hakemliği kadar değerli bir şey yoktur. Tansiyonu yükseltebilir, gerilimi artırabilirler ama bizi halkın gündeminden koparmak istiyorlarsa o gündemden kopmamaya özen göstereceğiz.

 

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

Dayanışma gösteren bütün siyasi liderlere teşekkür ediyorum. Eğer Türkiye'de bir korku atmosferi yaratmak istiyorlarsa bizi korkutamayacaklarını bilsinler.

"Bu bir Gelecek Parti meselesi değil ülke meselesidir. "

"Türkiye'yi bu badireden kurtarmak zorundayız. Bu tip organize işler olabilir ama biz soğuk kanlılığımızı koruyacağız. Halkın hakemliği kadar değerli bir şey yoktur. Gerilimi artırabilirler ama bizi halkın gündeminden koparmak istiyorlarsa, o gündemden kopmamak için özen göstereceğiz"

"Ülkemiz ve insanlık kritik eşikten geçiyor. İki tip insan var. Ortak kader bilincine sahip olarak düşünenler ve insanları ayrıştıranlar. Son günlerde özellikle siyasilere ve gazetecilere dönük olarak fiili saldırılara giden olaylar yaşıyoruz. Şahsen Selçuk Özdağ'a Gelecek Partisi'ne yapılmış bir saldırı değildir. Ülkenin bütün siyasilere yapılmış bir saldırıdır. Eleştirileri beğenmezsek cuma namazına giderken hakarete saldırıya uğrayabilirler mesajı iletilmiştir. Aynı gün iki gazeteci de saldırıya uğramıştır. Aynı anda senkronize bir saldırıya uğramışlarsa bu piyonları harekete geçirenler önemlidir.

Sayın Genel Başkan'a teşekkür ediyorum. Bizi korkutamayacaklarını bilsinler.

Selçuk Bey yoluna devam ediyor. Yaralanıyor. Ağır kan kaybıyla kaldırılıyor. Kol kemikleri kırılıyor. Belli duyarlı medya hariç haber olarak yer almıyor. Yer alıyorsa da sıradan bir kaza gibi yer alıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun haberdir. Herkes yaptıklarıyla yapamadıklarıyla yazılacaktır."

Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye tepki

Davutoğlu'nun Devlet Bahçeli'nin kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar içinse şunları söyledi: "Bugün Sayın Bahçeli'nin ifadelerini okuduğumda derin bir teessüf ve hüzün duydum açık söyleyeyim. Türkiye'de siyaset bu kadar seviyesini kaybetmemeli. Sayın Bahçeli'nin unuttuğu bir diyar var bu günlerde, Uygurlar, Kaşgar diyarı... Yusuf Has Hacip, Kutadgu Bilig'de şöyle der: Aklın süsü dildir, dilin süsü sözdür, kişinin süsü yüzdür, yüzün süsü gözdür.

Sayın Bahçeli'nin konuşmalarına baktığımızda Yusuf Has Hacip'ten hiç nasip almadığı anlaşılıyor. Ortada bir saldırı ile yaralanmış bir genel başkan yardımcısı ve gazeteciler var, Sayın Bahçeli 3 gün bekledikten sonra sanki mağdurlar yokmuş gibi tehdit savuruyor.Bahçeli bunu hep yapıyor. Şöyle bir sakinleşse, normalleşse, yüzüne bir süs takınarak güzel söz söylemeyi öğrense ve Türk atasözlerinden bir ilham alsa herkes rahatlayacak.

Bahçeli "geçmiş olsun" demiyor, kınamıyor, aksine MHP camiasını konsolide etmeye dönük mesajlar vermeye kalkıyor. Şunu ifade edeyim, biz hiçbir siyasi partinin tabanını rencide edecek bir şey söylemeyiz. Sayın Bahçeli, Türk devlet geleneği içinde ilk defa bir devlet başkanına "Aptal olma" diyen Amerikan başkanının karşısında sessiz kalan sizsiniz. Bizim olduğumuz dönemde "bereketsizlik" olduğunu söylüyor. Başbakanlığı bıraktığımızda 11 bin dolar kişi başına düşen gelir vardı. 8 bin dolara düştü. Değişen ne? Biz görevi bıraktık koalisyon ortağı olarak Bahçeli devreye girdi. Bahçeli ne zaman devreye girdiyse, aynen 2001'de olduğu gibi, 3 senedir de bu ülkenin bereketi kesildi.

"Türkiye Cumhurbaşkanı'na "aptal olma" denecek, Moskova'da ayakta bekletilecek; sayın Bahçeli sessiz kalacak"

Türkiye Cumhurbaşkanı'na "Aptal olma" denecek, Moskova'da kapı önünde Türkiye Cumhurbaşkanı'nı dakikalarca ayakta bekletecek ve onun ortağı olan Sayın Bahçeli içeride milliyetçilik taslayıp dışarıdaki onur kırıcı davranışlara sessiz kalacak.

Sayın Bahçeli yine yaptı, "Serok Ahmet" diyerek benim üzerimden Kürtçe'ye de hakaret ediyor. Güya ben bundan alınacağım. Bu toprakların dili olan Kürtçe, Feqiye Teyran'ın Kürtçesi, Yunus Emre'nin Türkçesi gibi azizdir. Dilleri aziz kılan, dillerle neyin ifade edildiğidir. Güzel Türkçemizi Yusuf Has Hacip gibi de konuşabilirsiniz, Sayın Bahçeli gibi tehdit ve hakaret dili de kullanabilirsiniz. Dili değerli kılan muhtevasıdır. Eğer Bahçeli hesap soracaksa birilerinden, bir seçim kazanmak uğruna "Serok Apo" diyenlerden, mektup getirenlerden hesap sorsun. Terörist başının kardeşini TRT'ye çıkartanlardan hesap sorsun.

Bahçeli, konuyla hiçbir taraf olmayan gazetecileri hedef gösterdi. Gazetecilerle ne alıp veremediğiniz var? Hakkı, hukuku, adaleti özgürce yazan bir avuç gazeteci, kanal kaldı. Onları da mı susturmak istiyorsunuz? Bırakın insanlar görüşlerini ifade etsinler. Hiçkimse susacağımızı, geri adım atacağımızı zannetmesin. Milletin yoluna çıkanlar, milletle birlikte yürürler ve bedel neyse öderler. Kimse bundan tereddüt etmesin.

Yarın parti kurulu toplantısında istişare ederek kapsamlı bir cevap vereceğiz. Susacağımızı sanmasınlar."

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları