loading
close
SON DAKİKALAR

Kirazlıyayla'da köylüler direnmeye devam ediyor

Kirazlıyayla'da köylüler direnmeye devam ediyor
Tarih: 30.09.2020 - 13:47
Kategori: Çevre

Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla köyünde bir maden şirketinin bölgede yaptığı zenginleştirme tesisi ve atık barajı için yaptığı çalışmalara karşı köylüler direnmeye devam ediyor.

Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla köyünde faaliyet göstereceği Meyra Madencilik Şirketinin, bölgede kurşun, çinko, bakır zenginleştirme tesisi ve atık barajı için yaptığı projelere karşı köylülerin aylarca gerçekleştiriği eylemler devam ediyor. 

Yenişehir Çevre Platformu'nun sosyal medya hesabından paylaşımda Kiralıyayla köylülerinin protesto görüntüleri paylaşıldı. Görüntülerde köylülerin "direne direne kazanacağız" sloganları attığı görülüyor. 

Ne olmuştu?

Bursa’nın Kirazlıyayla köyünde yapılmak istenen Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi için bilirkişi, Meyra Madencilik’in Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı ÇED raporunun teknik olarak yeterli olmadığına karar vermişti.

Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla Köyü’nde Çinko-Bakır-Kurşun Zenginleştirme Tesisi ve atık barajı kurmak isteyen Meyra Madencilik şirketine karşı halkın aylardır sürdürdüğü mücadele sonuç vermiş, Bursa Tabip Odası, TMMOB ve Kirazlıyayla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği projenin iptali için Bursa 1. İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. Mahkeme, bölgede inceleme yapması üzerine bilirkişi atamış, bilirkişi hazırladığı raporda ‘ÇED raporu’nun teknik olarak yeterli olmadığı kararı vermışti. 

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları