loading
close
SON DAKİKALAR

Kocaeli Milletvekili Akar, Bakanı Şahin'e sordu

Kocaeli Milletvekili Akar, Bakanı Şahin'e sordu
Tarih: 12.02.2012 - 02:46
Kategori: Özel Haberler

Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına sori önergesi verdi.

Kocaeli Milletvekili Akar, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Kocaeli yerel basınında son zamanlarda yer alan haberlerden, Kocaeli-Derince belediyesi ve Türköz İnşaat arasında yakın bir ilişki olduğu, hatta Derince’nin AKP’li belediye başkanı Sayın Aziz ALEMDAR’ın bu firmaya sağladığı rantlar yüzünden belediyenin ceza almasına sebep olduğu ve bu ceza davaları devam ederken sıkı ilişkilerin de sürdüğü anlaşılmaktadır.

Buna göre;

Türköz inşaat firmasının Derince belediyesine Haziran 2011 tarihinde 41 R 7793 plakalı 2011 model bir damperli kamyon hibe ettiği ve bu hibe karşılında Yavuz Sultan Mahallesi sahilinde bulunan 12 dönümlük arazisi için 3 kat olan kat hakkını 4 kata çıkarttığı hatta kat sayısının çatı arası ve bahçe dubleksleri ile 6 kata çıktığı doğru mudur?

Yavuz Sultan Mahallesi sahil kesiminde bulunan belediye arsası ihalesinde, İhaleye sadece Türköz İnşaatın girebileceği şekilde şartname hazırlanarak arsalarına bitişik 2000 m2’lik belediye arsası değerinin çok altında bu firmaya peşkeş çekilmiş midir? Bu ihaleden firma haricinde kimler rant sağlamıştır?

Taş ocağı işletmesi protokolünde’’Belediyenin işlettiği taş ocağından başka firmalara malzeme satamaz.’’hükmü varken, Derince belediyesi AKP’li başkan yardımcısı Osman ERGİN’in bizzat açıkladığı’’Türköz firması, Belediyemiz taş ocağından inşaatın temeli için malzeme almıştır. Bu alınan malzemenin bedeli belediye veznesine ödenmiştir.’’demiş, bu durum yüzünden il özel idaresi, belediyeye gerekli cezaları kesmiş ve konu hakkındaki ceza davaları devam etmekte iken başkan yardımcısı açıklamasının devamında; bu alışverişin son olmadığı firmanın daha sonraki talebinin de bedeli tahsil edilerek karşılandığı, belediye bilgisi haricinde kimseye taş ocağından malzeme verilmediğini söylemiştir. Zaten satılamaz hükmü varken yapılmış ilk satıştan sonra belediyeye ceza kesilmiş olmasına rağmen neden ikinci kez aynı firmaya aynı taş ocağından malzeme satışı yapılmıştır? Yapılan satıştan elde edilen rant il özel idaresinin belediyeye kesmiş olduğu cezadan daha mı yüksektir? Kamu harcamaları için kullanılması gereken belediye gelirleri AKP’li belediye başkanı ve onun ekibinin aczi yüzünden kesilen cezalarının ödemesinde mi kullanılmaktadır? Bakanlığınızca sorumluların cezalandırılması için ayrıca yürütülen bir soruşturma var mıdır?

Muhalefet partilerine ait belediyelerin, sabit suçları yokken didik didik araştırılarak suç unsuru aranıp belediye çalışanları tutuklanırken, bu kadar pervasızca suç işleyen ve işlediği suçu açıkça ifşa eden AKP’li belediyeler ve çalışanları için neden herhangi bir soruşturma açılmamakta ve bu kişiler nasıl hala koltuklarında rahatça oturabilmektedirler?”

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları