loading
close
SON DAKİKALAR

ABD ve İSRAİL Tayyip beyi isterler

Şahin Mengü
Tarih: 19.05.2018
Kaynak: Şahin Mengü - İstanbul Gerçeği

Şahin Mengü; Tayyip bey bu oyunun içine balıklama atladı. Halbuki geleneksel Türk Dış politikası, komşuların içişlerine karışmamak üzerine kurulmuştu. Tayyip Erdoğan yönetimi bundan vazgeçti. Komşumuzun yönetim biçimine bile müdahale etmeye çalıştı.

Her seçimden önce İsrail ve ABD Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirip, Türkiye’ye meydan okurlar.Bu da Erdoğan’a milliyetçi muhafazakar seçmeni konsolide etmesi için önemli bir koz oluşturur. Seçimlerden sonra da aynen bugün olduğu gibi tekrar ticaret, işbirliği kaldığı yerden tekrar başlar.

ABD’nin İsrail nezdindeki Büyük Elçiliğini Kudüs’e taşıması üzerine Gazze’de bu hafta içinde yaşanan olaylar ve bu olaylar da hayatını kaybeden ve yaralanan insanlar için tepki vermek elbette ki çok insani bir davranıştır.

Batılı ülkelerde de, yaşanan bu olaylara İsrail ve ABD kınanarak haklı tepkiler verilmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan’da her zaman yaptığı gibi gene kof kabadayılık gösterileri yapmıştır, yapmaya da devam edecektir.

Ama hiçbir ciddi adım da atılmayacaktır.

Dış politikada yüksekten atıp tutmak, tehditler savurmak çok yanlış bir yöntemdir. "Dış politikada üslupta yumuşak ve ölçülü, ancak, özde ve uygulamada kararlı olmak gerekir".

Özde ve uygulamada kararlı bir adımın atılmayacağını daha 2010 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın eski yol arkadaşı, AKP’nin kurucularından Abdüllatif Şener, bir televizyon kanalına verdiği mülakatta bütün ayrıntıları ile anlatmıştı.

Ve o mülakatta ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını, bu konuda mutabakat olduğunu ama Tayyip Erdoğan’ın, her zaman yaptığı gibi buna uzaktan boş laflarla saldıracağını söylemişti.

Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) Büyük İsrail rüyasının bir adımıdır. Bunun ilk adımlarından birisi de Suriye’yi parçalama operasyonudur. Suriye parçalandığı zaman buradan en büyük toprak payını İsrail alacaktır.

Türkiye Suriye ilişkileri Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanlığı döneminde düzelmişti. Tayyip Erdoğan döneminde bu ilişki, müşterek bakanlar kurulu toplantıları yapma noktasına kadar geldi.

Suriye Devlet başkanı Esad, Tayyip Erdoğan için kardeşim Esad oldu, kardeşim Esad derken onun kıyıcılığı hiç gündeme gelmemişti, ama bir gün, bir anda Tayyip Erdoğan, Esad’ın kıyıcı bir diktatör olduğuna keşfetti (!) ve isyancı gruplarla ilişkiye girildi. Amerika’nın isteği üzerine bu isyancı gruba, askeri eğitim verildi ve silahlandırıldı.Hani şu meşhur eğit donat projesi.

Bu tamamıyla Büyük İsrail projesini hayata geçirmek için tasarlanmış, kazançlı çıkacak olanın İsrail olduğu bir Amerikan oyunuydu.

Tayyip bey bu oyunun içine balıklama atladı. Halbuki geleneksel Türk Dış politikası, komşuların içişlerine karışmamak üzerine kurulmuştu. Tayyip Erdoğan yönetimi bundan vazgeçti. Komşumuzun yönetim biçimine bile müdahale etmeye çalıştı.

Bugün Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bütün liderler Müslümanlara yapılan zulümden bahis ediyorlar.

Bu elbette doğrudur. Filistin’de yaşananlar sadece bir insanlık ayıbı olmaktan öte Birleşmiş Milletlerin Kudüs ile ilgili kararının da çiğnenmesidir.İşte Filistin Halkı da buna haklı olarak direniyor.

Biz bugün Filistin’de Araplara yapılanları kınıyoruz, kınamamız da gerekiyor. Ama unutulmaması gereken bir diğer konuda, gene Tayyip Erdoğan Irak’ta da bir milyon Müslüman’ı öldürüp milyonlarca Müslüman kadının ırzına geçen Amerikan askerlerine uğraşlarında başarılar diliyordu.

Dış politika da tutarlı olmak lazım.

Kıbrıs’ta da Müslüman Türklere de aynı iğrençlikler yapılmıştı.Analar çocukları ile banyo küvetlerinde EOKA’cılar tarafından katledilmişlerdi. O günlerde Kadafi’nin Libya’sı Türkiye’yi tek destekleyen ülke idi. Biz sonra ne yaptık Libya petrollerini emperyalistler rahat sömürsün diye Fransızların yanında Libya’ya harp gemisi gönderdik.

Gazze konusunda miting düzenleyenler, Türkiye’nin gerçek davası olan, güvenliğini doğrudan ilgilendiren Kıbrıs konusunda niye toplumsal tepkimizi ortaya koyan bir Miting düzenlemezler.

Çünkü, emperyalistler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs Rum yönetimi tarafından yutulmasını istemektedirler.

Bugüne kadar bu coğrafyadaki bütün olaylarda Recep Tayyip Erdoğan yönetimi, önce kof kabadayılık gösterileri yapar, ama sonra ABD ve İsrail ne istiyorsa onu yapar, aynen Mavi Marmara olayında olduğu gibi. Bu nedenle ABD ve İsrail Tayyip Beyin Cumhurbaşkanı olarak kalmasını isterler.

Siz bakmayın öyle bağırıp çağırmalara, Tayyip Bey sonunda Amerika ne istiyorsa onu yapar.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları