loading
close
SON DAKİKALAR

Ey kendini CHP'li zannedenler

Şahin Mengü
Tarih: 31.08.2019

Şahin Mengü: Biz Cumhuriyet Halk Partililerin Kürt sorununda hatamız yok mu? Elbette var. Biz bölge halkının sorunlarına doğru teşhis koyamadık iki üç tane goy goycuya cevap yetiştirmekle siyaset yaptığımızı zannettik.

Son günlerde bir kısım kendini CHP’li zannedende, biz ulusalcılara saldırmak adet haline geldi.

Geçtiğimiz günlerde benim Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Belediyesi'nde “Kürtçe kursları” açılacağını söylemesi üstüne, sosyal medyada paylaştığım, bölgenin sorunu ana dilde eğitim olmayıp, söylenmesi gerekenin bölgenin en büyük yarası olan feodal düzeni yıkmak için, “Toprak ve tarım reformunu” dile getirin paylaşımdan sonra, kendisini ilerici zanneden tasması yurt dışındaki efendilerinin elinde olan bazı insanlar “Bu ulusalcılar düzelmez” gibi hadlerini aşan söylemlerde bulundular.
Biz ulusalcılar, bu coğrafyada yüz yıllardır bir arada yaşayan insanları, etnik veya dini kökenlerine bakarak ayırmayız. Hepsini aynı derecede yakınımız olarak görürüz ve severiz.
İnsanları Türk, Kürt, Çerkez, Arnavut, Laz diye etnik kökenlerine, Sünni, Alevi diye dini aidiyetlerine göre ayırmayız.
Bu ülkede daha on, on beş sene evveline kadar insanların kökenini, nereli olduğunu sormak ayıp kabul edilirdi.
Birileri bu ülkeyi bölmeye karar verdikten sonra bunlar hem sorulur ve hem de ayrımcılık için kaşınır hale getirildi.
Önce Alevi Sünni diye bölmeye çalıştılar, Çorum’da Maraş’ta  katliamlar yaşandı. Etle tırnağı ayıramadılar. 30 yıldır da Türk Kürt diye ayırmaya çalışıyorlar.
Bu ayırımcı şakşakçıları arasında bir tane ulusalcıyı göremezsiniz, gösteremezsiniz.
Biz Cumhuriyet Halk Partililerin Kürt sorununda hatamız yok mu? Elbette var. Biz bölge halkının sorunlarına doğru teşhis koyamadık iki üç tane goy goycuya cevap yetiştirmekle siyaset yaptığımızı zannettik.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ağalarla beylerle siyaset yapmaya çalıştık, halbuki o bölgede tırnaklarıyla hayata tutunmuş, okumuş bölge çocuklarıyla siyaset yapmamız gerekiyordu, yapmadık. Yani işin kolayına kaçtık.
O bölgenin şiddetle bir toprak reformuna, tarım reformuna ihtiyacı olduğunu söylemedik.
Öğretmen, doktor, kamu çalışanı için bölgeyi bir sürgün bölgesi olarak gördük ve kabul ettik. Bunların iyi vasıflılarını oraya göndermedik, bunu teşvik etmedik, ama Amerika Birleşik Devletleri yıllarca önce o bölgeye “barış Gönüllüleri” adı altında ajanlarını gönderdi, bizim o zaman buna karşı çıkmamız gerekirdi ama karşı çıkmadık, seyrettik.
Amerika’nın güdümündeki PKK ile yani terörle arasına mesafe koymuş bölge çocuklarına sahip çıkmadık, onları kaderleriyle baş başa bıraktık. Hatta hepsini potansiyel terörist gibi gördük.
Son yerel seçimlerde o bölge kökenli insanlarımız HDP istediği için değil, kendi sağ duyularıyla Cumhuriyet Halk Partisi'ne destek verdiler.
Çünkü seçimleri kazanan belediye başkanlarımız hiç kimseyi etnik kökenlerine göre ayırmadı. Onların bu kucaklayıcı tavrı karşısında Türkiye’nin muhtelif bölgelerinde yaşayan Kürt Kökenli vatandaşlarımız kimsenin yönlendirmesiyle değil, kendi tercihleri olarak Cumhuriyet Halk Partisini yöneldiler.
Demek ki; Cumhuriyet Halk Partililer, doğru duruş sergileyerek, doğru söylemlerde bulunurlarsa Kürt kökenli vatandaşlarımız tercihlerini Cumhuriyet Halk Partisi'nden yana yapıyorlarmış.
Doğru duruş ve söylemden ötürü, Kürt kökenli vatandaşların Cumhuriyet Halk Partisini tercih etmiş olması Merkez sağdan, hatta ülkücü kökenden gelen vatandaşlarımız bile bundan rahatsız olmadılar.
Demek ki yapmamız gereken insan haklarının, hukukun üstünlüğünün bu ülke çocukları için ayırımsız  bir hak olduğunu bölge ayırımı yapmadan haykırmalıyız.
Bugün bu Kürtler için hak derseniz, yarın da Çerkezler, Arnavutlar, Türkmenler, Boşnaklar, lazlar de özel haklar isterler ve ülke bölünür. Unutmayın ki bu ülkede yirmi dört etnik kökenden vatandaşımız  var.
Toplum ayrıştıracak, ülkeyi bölecek her türlü eylem ve söylemden kaçınmak gerekiyor, anladın mı biz ulusalcıları düzelmez diye niteleyen tasması dışarıdaki patronları tarafından tutulan goy goycu efendi.

ÜYE YORUMLARI

hursıt kahraman

o saldıranlar zaten chp lı degıl. onlar cakma chplıler yıllardır uzerımızde asalak yasayıp partı kurmaya bıle cesaret edemıyen nostaljık solcular. ve amerıkan masası olan ,ılkesı olmadıgı ıcın darmadagınık olan anaplılar dyp lıler aplıler. maksatları chpyı ele gecırıp sıyaset yapmak. ıcerdekı, sızlere bızlere hakaret ederek altı ok ılkeelrınden yoksun ataturk mıllıyetcılıgın yoksun zavallılar .
ama ne yazık kkıı bızım secmenlerımız ve partılı uyelerımızde bu akım a kendını kaptırmıs gıdıyor. chp sı fabrıka ayarlarına donmedıkce tc nı ılerıde ruyalaımızda goruruz .
buyuk bır sehrın ıst bld baskanı 30 agustos ta batmanda hdp eskı lıderını zıyaret edıyorsa bır ıl baskanı mustafa kemalın askerlerıyz sloganından rahatsız oluyorsa pkk lıların olulerıne sehıt dıyorsa. o partı ataturk ılkelerı yerle bır olurken sesını yukseltmeyıp federe devlet anayasası hazırlamaya kalıyorsa yanlıs gıden bır sey ler var demektır. chp lılerın susmaması gerekır. hele bır gıtsın edebıyatı yaparken Tc elden cıkaramayız.
sozu acılmısken ; hdp yalakalıgı yaparken kürt luk ustune ahklam keserken hdp de dahıl tum partıler yukarıda degındıgınız sorunlara degınmedıler. varsa yoksa dıl egıtım yok su yok bu. bu vatandasalrın iş aş sorunu vardır. a b c ye muhtac degıller. saygılar

01.09.2019, 16:06
Yorum Yap

Facebook Yorumları