loading
close
SON DAKİKALAR

Görünen köy kılavuz istemez

Şahin Mengü
Tarih: 22.06.2019
Kaynak: www.istanbulgercegi.com

Şahin Mengü: Bakın bu sermaye grupları mensuplarının nasıl bir sınıf atlama çabası içinde olduklarını giyimlerinden kuşamlarından kullandıkları binek arabalarından görmek mümkündür.

Saygı değer sosyolog Profesör Dr Emre Kongar, Cumhuriyet Gazetesinde 3 Kasım 2002 seçim sonuçlarını inceleyip değerlendirdiği  yazı dizisinin bir yerinde 17 yıl içinde AKP’nin yapacaklarını dört madde halinde tek tek saymış.

1- Adalet ve Üniversite dahil, tüm devlette “kadrolaşacak”

Tayyip Erdoğan önünde olmayan düğmelerini iliklemeye çalışan, onunla “Çay Toplamaya” giden yüksek mahkeme başkanlarından, talimatla karar veren yargı hakikaten oluşturuldu.

Ben burada olduğum müddetçe hapisten çıkamaz denen Papaz, Türk asıllı Alman gazeteci bir baktık ki bir gecede hapisten çıkmak ne denmek vatandaşı oldukları ülkelere uçmuşlar. Zira Merkel ve Trump böyle istemişti.

Kendisine sorarsanız yargı bizde bağımsız.

2- Kendine “bağımlı bir sermaye” yaratmaya çalışacak. Bu bağlamda  hem yeşil sermayeye hem de Anadolu sermayesinin bazı gruplarına destek verecek, bunları güçlendirmeye çalışacak; yani ahbap çavuş kapitalizmi uygulanacak demişti. Aynen de böyle oldu, Anadolu kaplanları denen işadamı grubuyla dinci sermayenin AKP İktidarında olmaması gerektiği  şekilde himaye edilerek ne kadar geliştiği, hatta sınıf atladıkları ortada.

Bakın bu sermaye grupları mensuplarının nasıl bir sınıf atlama çabası içinde olduklarını giyimlerinden kuşamlarından kullandıkları binek arabalarından görmek mümkündür.

Bu sınıf atlayan grup kendi çocuklarını yabancı dil eğitimi veren Kolejlerde yabancı okullarda okuturken, fakir fukaranın çocuklarına da İmam Hatipleri layık görüyorlar.

Bunlardan biraz daha uyanık olanları, kızlarını ve gelinlerini doğumlarını yapmak üzere iken ileride vatandaşlık kapmada kolaylık olsun diye ABD’ye gönderiyorlar.

3- Milli Eğitimde ve medyada “Dinci Çizgi” yi egemen kılacak ve bu yolla Türkiye’nin geleceğini etkilemeye çalışacak,

Aynen de böyle oldu. Laik eğitimden vaz geçilip, “Dindar ve Kindar” bir nesil yaratmak için İmam Hatipler çok yaygınlaştırıldı. 4-5 yaşındaki çocuklara Kuran Kursları açılıyor.

Medya deseniz içler acısı bir durumda, normal gazetecilik yapan medya kuruluşu sayısı bir veya iki tane zor bulunur hale geldi. Bazı günler iktidar yalakası gazetelerin başlıkları bile aynı çıkıyor.

AKP iktidarı bunu çok yanlış yaptı. 2002 de iktidara geldiklerinde sosyal medya bu kadar yaygın ve etkili değildi. Bugün sosyal medya çok yaygın ve etkin bir hale geldi.

35-40 yaş altı nüfus artık anladığımız anlamda TV seyretmiyor gazete okumuyor. İstediği  yazarı sosyal medya üzerinden takip ediyor. Youtup üzerinden yayın yapan görsel yayınlar incelenirse izlenme sayıları 100.000lerin çok üzerinde ve her geçen günde bu sayı artıyor.

4-Yukarıda belirttiğimiz üç amacın gerçekleşmesi için “Kalkınma”, “gelişme”, “canlanma”,”büyüme” adları altında ekonomiye para pompalayacak ve ekonomik dengeleri yeniden alt üst edecekler demiş ünlü Sosyolog.

İlk üç maddenin gerçekleşebilmesi için gerekli finans dünya da sıcak para bol ve ucuzken ilk üç madde finanse edilebildi. Şimdi deniz bitti kara göründü. Gemi karaya ha oturdu ha oturacak.

Türkiye bu filmi bundan önce de görmüştü. 1950, 1965 ve 1983 de tek başına iktidara gelip, ne oldum delisi olan iktidarların sonu hep hüsran oldu.

Elbette iktidarlar gelir giderler, bu demokrasinin doğal bir sonucudur ama savurganlığın bedelini halk çok ağır öder.Aynen bugün ödemeye başladığımız gibi,Türkiye gibi bir tarım ülkesinde emekli Pazar yerinde hurda yiyecek toplamaya başlamışsa iş vahimdir. Çanlar sadece iktidar sahipleri için değil, hepimiz için çalmaktadır.

Toplum geçmişte çekilen acıları hatırlamaz, yapılan hataları değerlendiremezse aynı acıları çekmeye mahkumdur.Tarihi doğru okuyamayan kuşaklar, gün gelir o tarihi başkalarından dinlemek zorunda kalırlar. 

ÜYE YORUMLARI

hursıt kahraman

gerıye ne olacagım beklentısı ıcınde olanalr kaldı. bıraz uyarı da bunlara sayın mengu

23.06.2019, 10:12
Yorum Yap

Facebook Yorumları