loading
close
SON DAKİKALAR

Tank palet fabrikasının özelleştirilmesi

Şahin Mengü
Tarih: 21.12.2019

Şahin Mengü: Türkiye’nin tank ihtiyacının giderilmesi için hükümet 2006 yılında yerli imkânlarla tank geliştirilmesi için çalışmalar başlattı. 2008 yılında Koç grubuna ait Otokar firmasıyla sözleşme imzalandı ve Altay Projesi böylece başlamış oldu.

1975 yılında rahmetli Fahri Korutürk’ün Cumhurbaşkanı, Süleyman Demirel’in Başbakan olduğu dönemde Sakarya’da Milli Savunma Bakanlığı tarafından 1. Ana Bakım Fabrikası Kuruldu. 44 yıllık Tank Palet Fabrikası yani Sakarya 1. Ana Bakım Fabrikası. Her türlü askeri kara taşıtlarının bakımı, onarımı, modifiye edilmesi, Türk Silahlı Kuvvetlerine  ait tank motoru, tank paleti, gece görüş dürbünü, fırtına obüsü gibi tank malzemelerinin üretilmesi gibi sorumlulukları üstlenmiştir. Zaten ‘Tank Palet’ adı da buradan ileri gelmektedir.

Gelelim Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesi hikayesine: Türkiye’nin tank ihtiyacının giderilmesi için hükümet 2006 yılında yerli imkânlarla tank geliştirilmesi için çalışmalar başlattı. 2008 yılında Koç grubuna ait Otokar firmasıyla sözleşme imzalandı ve Altay Projesi böylece başlamış oldu. Otokar mühendisleri yaklaşık 4 yıllık yoğun çalışma sonrası 2012 yılında tanka ait ilk prototipi üretmeyi başardılar. 2014 yılına gelindiğinde ise Altay büyük ölçüde hazırdı. Atış testleri, elektronik ekipmanlara ait testler vs. yapılmıştı. 2016 yılına gelindiğinde ise Altay seri üretime hazır hale gelmişti.(Altay için birden fazla prototip yapıldı. Hatta Altayın  meskun mahalde kullanılacak bir prototipi ile Tulpar adı verilen zırhlı araçta bu sürede Otokar firması tarafından geliştirildi. Altay esasında Güney Koreye ait K2 tankı baz alınarak geliştirilmiştir. Ancak üretilen prototipler K2'den çok daha gelişmişti. 2016 yılında devlet Altay’ın seri üretimi için yeniden bir ihale açtı.
Doğrudan seri üretim hakkını otokara vermedi. İhalenin sonucunda ise Ethem Sancak’ın BMC firması ihaleyi kazandı. İddiaya göre BMC firması düşük bir bedel (tank başına yaklaşık 8-9 milyon dolar) gibi bir fiyat teklifinde bulunduğu için ihaleyi BMC'ye vermişlerdir. Ancak uzmanlar 8-9 milyon dolarlık fiyatın (yapılacak yatırımda düşünüldüğünde çok düşük bir miktar olduğunu söylemektedir.)
Otokarın verdiği 13 milyon dolar rakamı ise makuldü. Çünkü fabrika ve teçhizatlar alınacak vs.

Netice itibariyle Altay’ı üretim hakkı BMC ye verilmiş oldu, gelelim Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesine; 2018 yılında BMC ile hükümet arasında seri üretim konusunda anlaşma imzalandı.Fakat BMC nin fabrikası teçhizatı vs. olmadığı için firma Altay tankının üretmek için Alman Rheinmetall firmasına teklif götürdü. Alman firmasının altyapısı kullanılarak tank üretilecekti. Firma bu teklife sıcak baktı ancak Alman hükümetinin karşı koyması nedeniyle anlaşma iptal edildi. (Çünkü dünyanın en iyi tankı Alman Leopard 2 tanklarıdır ve Rheinmetall firması bu Leopard tankına ilişkin bazı teknoloji transferi sağlayacaktı. Alman hükümeti de askeri sır niteliğindeki bu bilgilerin transferine onay vermedi.)

Anlaşma sağlanamayınca (daha ortada fabrika yok) BMC firmasının Altay tankını üretmesi mümkün değildi. Hükümette BMC'ye kolaylık sağlamak için BMC-Katar ortaklığına Sakarya'daki Tank Palet Fabrikasına verdi. Tank Palet Fabrikasının özelleştirilmesinin altında yatan gerçek sebep işte budur.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları