loading
close
SON DAKİKALAR

Manavgat'ta orman yangını: Yerleşim yerlerine de sıçradı

Manavgat'ta orman yangını: Yerleşim yerlerine de sıçradı
Tarih: 28.07.2021 - 16:05
Kategori: Yurt

Antalya Manavgat'ta ormanlık alanda çıkan yangına ekiplerin karadan ve havadan müdahalesi sürüyor.

Manavgat'ın Yeniköy, Sarılar, Baraj ve Gemece bölgesinde 4 noktada yangın çıktı. Yangın, rüzgarın etkisiyle bölgedeki yerleşim yerleri ve tarım alanlarının yanı sıra hayvanların barındığı noktalara da yayıldı. 

Antalya Valiliği, "Manavgat'ta çıkan orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor" açıklamasında bulundu.

Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise, "Antalya Manavgat'ta çıkan orman yangınına müdahalelerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Hava ve kara gücümüz zorlu şartlara rağmen yangını kontrol altına almak için büyük bir mücadele veriyor" denildi.

AFAD'dan da yangına ilişkin açıklama yapaıldı.

AFAD'ın açıklaması şöyle:
"28 Temmuz 2021 tarihinde Antalya Manavgat ilçesi Yeniköy mevkiinde ormanlık alanda yangın çıkmıştır. Yangına havadan ve karadan müdahale edilmektedir. Yürütülmekte olan söndürme çalışmalarında 1 uçak, 19 helikopter, 192 arazöz ve 2 dozer görev yapmaktadır.

SAKOM’dan alınan bilgiye göre yangından 30 vatandaşımız etkilenmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından bölgeye 7 ambulans, 2 UMKE ve 1 mobil komuta aracı sevk edilmiştir.

Antalya AFAD Müdürlüğü’nden 3 araç ve 11 personel bölgede görevlendirilmiştir. Ayrıca Isparta, Burdur, Konya, Karaman ve Mersin illerinden Antalya Valiliği ile eşgüdüm halinde 10 arazöz ve 3 itfaiye aracı bölgeye sevk edilmiştir.

Yeniköy, Kalemler, Evrenseki ve Çolaklı mahallelerinde, yangından etkilenebilecek alanlarda bulunan evler tahliye edilmektedir. Kırsal kesimde bulunan bazı ahırların yandığı bilgisi alınmıştır."

Pakdemirli'den açıklama
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manavgat'ta orman yangınının çıktığı bölgeye geldi. Pakdemirli yaptığı açıklamada "Rüzgarın durumu, nemin düşüklüğü yangının büyümesine yardımcı oluyor" dedi.

Pakdemirli, "Şu ana kadar 53 kişi dumandan etkilenmiş durumda. Maalesef bir arazözümüz devrildi, şoförümüzün durumu ağır. 28 mahalleye su verilmiyor" ifadelerini kullandı. 

Muhittin Böcek'ten açıklama
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek  de sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Böcek, "Manavgat'ta çıkan yangınlara itfaiye ekiplerimiz ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri müdahale etmektedir. İlçemizde görevli arkadaşlarımızla bir aradayız. Şu ana kadar can kaybının olmaması en büyük tesellimiz. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" dedi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları