loading
close
SON DAKİKALAR

Mardin ve Diyarbakır arasındaki kırsal alanda anız yangını çıktı; 11 kişi öldü, 5 kişi entübe edildi!

Mardin ve Diyarbakır arasındaki kırsal alanda anız yangını çıktı; 11 kişi öldü, 5 kişi entübe edildi!
Tarih: 21.06.2024 - 03:47
Kategori: Gündem

Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki kırsal alanda anız yangını çıktı. Hızla büyüyen yangın civardaki köyleri sardı, yaralananlar çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Güncelleme; 21 Haziran 2024 Cuma, Saat: 15.50

Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki kırsal alanda anız yangını çıktı. Hızla büyüyen yangın civardaki köyleri sardı, yaralananlar çevredeki hastanelere kaldırıldı. Yangında ölü sayısı 11'e yükseldi, 5 kişi ise entübe edildi. 

Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki Köksalan'dan Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkileyen yangın, Mardin'in Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahalleleri istikametine doğru ilerledi.

Yangın rüzgarın etkisiyle büyüdü. Yangına müdahale için Diyarbakır ve Mardin'den AFAD, Orman İşletme Müdürlüğü, itfaiye ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 21 Haziran 15:14 itibarıyla sosyal medya hesabından şu bilgilendirmeyi geçti:

"Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde dün akşam meydana gelen yangın sebebi ile 11 kişi hayatını kaybetti, 78 kişi yangından etkilendi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Diyarbakır ve Mardin sınırındaki köylerde yaşanan bu yangınlar nedeniyle şu anda Diyarbakır’da 5 hasta yoğun bakımda, 4’ü entübe durumda. Şanlıurfa’da 1 hasta entübe olarak tedavi görüyor. Hastanelerimizde tedavisi süren toplam hasta sayısı 6. Yangınlar sebebi ile olay yerlerine Diyarbakır’dan 24 Ambulans ve 3 UMKE Timi ile Mardin’den 15 Ambulans ve 4 UMKE Timi görevlendirilmiştir. Bilindiği gibi, yangınlar ilgili birimlerce söndürülmüş olup, soğutma çalışmaları devam ediyor." 

Mardin ve Diyarbakır arasındaki kırsal alanda anız yangını çıktı; İkisi çoban 5 kişi öldü, 10'u ağır 44 kişi yaralandı

Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki Köksalan'dan Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkileyen yangın, Mardin'in Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahalleleri istikametine doğru ilerledi.

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, 3 vatandaşın yangında hayatını kaybettiğini açıkladı. Vali Su, hayatını kaybedenlerden ikisinin, otların içinde kalan çobanlar olduğunu söyledi. Mardin Valisi Tuncay Akkoyun da iki ilin mahallelerine sıçrayan yangının kontrol altına alındığını duyurdu.

Son olarak İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise sabaha karşı yaptığı açıklamada Diyarbakır'da 3, Mardin'de 2 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yangından 10'u ağır 44 kişinin yaralandığını açıkladı.

Diyarbakır İli Çınar ilçesi Köksalan Kırsal Mahallesinde saat 22:15’te anız ile örtü yangını olarak başlayan ve rüzgârın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkileyen yangın,

Mardin Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallesi istikametine doğru…

— Ali Yerlikaya (@AliYerlikaya) June 21, 2024

Öte yandan yangınının ilk saatlerinde büyümesi üzerine DEM Parti başta olmak üzere çok sayıda kurum ve belediyeden havadan müdahale çağrısı yapıldı. Sosyal medya platformu X'te #YangınBölgesineAcilHelikopter tag'i TT oldu.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasındaki alanlarda çıkan anız yangını rüzgarın etkisiyle büyüdü. Yangına müdahale için Diyarbakır ve Mardin'den AFAD, Orman İşletme Müdürlüğü, itfaiye ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi.

DEM Parti Eş Genel Başkanları'ndan acil çağrı

Yangınının ilk saatlerinde büyümesi üzerine DEM Parti başta olmak üzere çok sayıda kurum ve belediyeden havadan müdahale çağrısı yapıldı. DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan  devlet kurumlarına ve uluslararası kamuoyuna acil çağrı yaparak, havadan müdahale talep etti.

Yangın yayılırken, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan, devlet kurumlarına, ulusal ve uluslararası kamuoyuna acil çağrı yaparak, şunları kaydetti: "Ne yazık ki ilk bilgilere göre yangından ötürü çok sayıda insanımız yaşamını yitirmiş ve yaralanmıştır. Son yılların en büyük yangınından ötürü binlerce insanımız tehdit altındadır. Yüzlerce kilometrelik alanda yangın devam etmektedir. Acil çağrı yapıyoruz! Saatlerdir süren yangına karadan müdahaleler yetersiz kalmaktadır. Çok acil olarak havadan müdahale gerçekleştirilmelidir. Gerekirse uluslararası destek alınarak yangının yayılmasının önüne bir an önce geçilmelidir. İlgili kurumlar Diyarbakır ve Mardin il sınırları içerisindeki hastanelere hızlıca sağlık ekibi ve ekipman desteği yapmalıdır. Yangının bir an önce önüne geçilerek canlıların ve doğanın korunması idari, siyasi ve vicdani bir görevdir."

DEM Partili vekiller: Acil helikopter temin edilmeli

DEM Parti Mardin Milletvekili Beritan Güneş sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla bölge için helikopter temin edilmesi çağrısında bulunarak,"Çınar ve Mazıdağı'nda hastanelere yüzlerce yaralı getiriliyor. Can kayıplarının artmaması için valilikler ve bakanlık yüzünü başka tarafa çevirmeyi bırakmalı #YangınBölgesineAcilHelikopter temin edilmeli!" yazdı. DEM Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu da, "Mardin'in Mazıdağı ile Diyarbakır'ın Çınar ilçeleri arasındaki bölgede çıkan yangın geniş bir alana yayılarak büyüyor. Bölgeden aldığımız bilgilere göre, can kayıpların da olduğu yangına daha ağır sonuçlara yol açmadan, havadan müdahale gerekiyor. Yetkilileri derhal havadan müdahale etmeye çağırıyoruz. #YangınBölgesineAcilHelikopter" diye yazdı.

Diyarbakır Valisi'nden açıklama

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, anızdan kaynaklı bir yangın çıktığını belirtti. Vali Su, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, yangından kırsal Köksalan, Yazçiçeği ve Bağacık mahallelerinin etkilendiğini dile getirdi. Su, aşırı sıcağın yanı sıra bahar döneminde alınan aşırı yağış nedeniyle çok fazla ot yetişmesinin yangını körüklediğini ifade etti. Yangının örtü ve anız yangını şeklinde devam ettiğini belirten Su, şunları kaydetti:

"Tüm ekiplerimiz sahada. İnşallah kısa sürede tamamen kontrol altına almış oluruz diye değerlendiriyorum. Tekrar yaralı kardeşlerimize geçmiş olsun diliyorum. Acil şifalar diliyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Köksalan, Bağacık ve Yazçiçeği mahallelerimizde yangını kontrol altına almış durumdayız. Şu anda tabi bir taraftan da yayılma durumu vardı, onları da takip ediyoruz. Ağaçsever mahallemizde inşallah orayı da tamamen kontrol altına almış olacağız ve tabii sabaha kadar da yine soğutma çalışmalarımız aynı koordinasyon içinde devam edecek. Maalesef hastaneye kaldırdığımız 6 yaralımız vardı, o yaralılarımızdan biri hayatını kaybetti. Yangında 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Diğer yaralılarımızın tedavisi devam ediyor."

İlimiz Çınar ilçesi Köksalan kırsal mahallesi'nde çıkan yangın ile ilgili çalışmaları koordine eden Valimiz Sayın Ali İhsan Su açıklamalarda bulundu.

Valimiz Sayın Ali İhsan Su: "İlimiz Çınar ilçesi Köksalan kırsal mahallesi'nde anız ve örtü yangını olarak başlayan yangın,… pic.twitter.com/eUFAR2LSdh

— T.C. Diyarbakır Valiliği (@dbakirvalilik) June 20, 2024

Mardin Valisi'nden açıklama

Mardin Valisi Tuncay Akkoyun da AKP Mardin Milletvekili Faruk Kılıç ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu ile Mazıdağı Kaymakamlığı önünde yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın Çınar ilçesinin Köksalan Mahallesi'nde başlayan, Mazıdağı ilçesinin Şenyuva, Yücedağ ve Yetkinler mahallelerine doğru ilerleyen yangının itfaiye, Orman Bölge Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alındığını belirtti.

Yangına 41 araç ve 150 personelle müdahale edildiğini belirten Akkoyun, "Soğutma çalışmaları devam etmektedir. Yangın dolayısıyla maalesef 1 vatandaşımız hastanede yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. 19 vatandaşımız yaralıdır. Bu 19 vatandaşımızın 5'i Diyarbakır'a, 2'si ise Şanlıurfa'daki hastanelere sevk edilmiştir. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Vefat eden vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Şehrimize ve ülkemize geçmiş olsun" dedi.

Bakanlardan sabaha karşı son açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sabaha karşı 4.00'te sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki Köksalan Mahallesi'nde saat 22.15'te anız ile örtü yangını olarak başlayan ve rüzgarın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkileyen yangının Mardin'in Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahalleleri istikametine doğru ilerlediğini belirtti.

Yangının ekiplerin ve vatandaşların yoğun çalışması sonucu tamamen kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Yerlikaya, yangında Diyarbakır'da 3, Mardin'de 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bakan Yerlikaya, "Yaralılarımızın tedavileri devam etmektedir. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum." ifadesini kullandı.

5 ölü, 44 yaralı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 5 kişinin hayatını kaybettiği yangından 10'u ağır 44 kişinin etkilendiğini bildirdi. Yangın sebebiyle 35 ambulans ve 7 UMKE timinin görevlendirildiği bilgisini veren Koca, "Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum." ifadesini kullandı.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde meydana gelen yangında 5 kişi hayatını kaybetti, 10’u ağır 44 kişi yangından etkilendi. Diyarbakır’da 3, Mardin’de 2 can kaybımız var. Olay sebebi ile 35…

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) June 21, 2024

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com-Ajanslar

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları