loading
close
SON DAKİKALAR

Marksist düşünür Samir Amin yaşamını yitirdi

Marksist düşünür Samir Amin yaşamını yitirdi
Tarih: 13.08.2018 - 10:47
Kategori: Yaşam

Marksist iktisatçı, teorisyen, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Samir Amin hayatını kaybetti.

Samir Amin 1931’de Kahire’de doğdu. Yüksek öğrenimini Paris’te tamamladıktan sonra 1957’de iktisat doktoru oldu. 1957-1960 yılları arasında Mısır Ekonomik Yönetimi Kurumu’nda araştırma memuru, 1960-1963 yılları arasında da Mali Planlama Bakanlığı Başdanışmanı olarak çalıştı. 1963-1970 yılları arasında Poitiers Üniversitesi, Dakar Üniversitesi ve Paris Vincennes Üniversitesi’nde profesör olarak çalıştı.

1970-80 yılları arasında Dakar’da Birleşmiş Milletler’e bağlı Afrika Ekonomik Kalkınma ve Planlama Enstitüsü’nü yöneten Samir Amin, 1980’den beri Üçüncü Dünya Forumu’nun yöneticiliğini üstlenmişti.

Bağımlılık Okulu’nun yaratıcılarından ve önemli temsilcilerinden olan; Fransızca, İngilizce ve Arapça yayımlanmış 30’un üzerinde kitabı bulunan Samir Amin’in Arap-İslam düşüncesi, Arap dünyasında kalkınma sorunları ve Çağdaş Arap ideolojisi üzerine Arapça kaleme aldığı kitapları Batı dillerine çevrilmedi. Samir Amin’in Türkçeye çevrilen kitaplarından bazıları şunlar: Emperyalizm ve Eşitsiz Gelişme, Mısır’da Sosyalizm, Kapitalizmden Uygarlığa, Modernite Demokrasi ve Din, Avrupa ve Arap Dünyası.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları