loading
close
SON DAKİKALAR

Marmaris yangını hakkında bakanlardan açıklama; Gece görüşlü helikopterler de bu gece veya yarın gece uçuşlarına başlayacaklar

Marmaris yangını hakkında bakanlardan açıklama; Gece görüşlü helikopterler de bu gece veya yarın gece uçuşlarına başlayacaklar
Tarih: 23.06.2022 - 11:49
Kategori: Gündem

Muğla'ya bağlı Marmaris ilçesinde 2 gündür devam eden büyük orman yangınında 3 bin hektar alan yandı. Yangın devam ederken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kamuoyunu bilgilendirdiler.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris'te yangın bölgesinde açıklamalarda bulundu. Gece görüşlü helikopterlerin bugün veya yarın gece uçuşa başlayacağını duyuran Bakan Soylu, "Yangının çıkışına dair bir şüphelimiz var" dedi. Soylu şüphelinin henüz yakalamadığını bu doğrultuda çalışmalarının sürdüğünü aktardı. Bakan Kirişci de, "Her türlü tahsis işlemlerini dedikoduya mahal vermemek için iptal ettik" açıklamasında bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi;

"Geçtiğimiz yıl gerçekten bir hadiseyi hep birlikte yaşadık. Bu coğrafyada Muğla geneli için söylüyorum yaklaşık 50 bin 500 hektarlık alanda yüreklerimiz yandı. Ama bakanlığımız orman genel müdürlüğümüz bu konuda boş durmadı. Bunların özellikle 28 bin hektarlık olan kısmı kendiliğinden doğal gençleştirme sürecine dahil edildi. 510 hektarlık kısmında da biz fidan dikme işlemlerine başladık. Bu çalışmalar halen devam ediyor. İnşallah bu yangın kontrol altına alınacak. Bugün akşam doğru bu konuda daha olumlu daha somut gelişmelerin olacağını bekliyoruz. Bu yönde temennilerimiz var. Bu kontrol altına alınıp soğutma işlemleri tamamlanıp bu yangın meselesi bu manada bittikten sonra da bu alanlar için tekrar herhangi bir spekülasyona asla meydan vermeden buralarda ağaçlandırma çalışmalarımız, kendiliğinden gençleştirme faaliyetlerimiz devam edecek. Geçen yıla dahil ve bu yıl için, çünkü buralar ülkemizin en gözde yerleri turizm açısından. Bizim Orman Genel Müdürlüğü olarak, doğa koruma ve milli parklar olarak tahsisini gerçekleştirdiğimiz mevzuat açısından bütün sürecini tamamlamış olduğumuz her türlü tahsis işlemlerini biz dedikoduya mahal vermemek için iptal ettik" diye konuştu.

Bakan Kirişci sözlerinin devamında tatilcilerden helikopterlerin yaptığı sesten dolayı helallik istedi; "Sabah şeyin dün bugün buralarda tatilini geçiren bütün vatandaşlarımızdan biz helallik istiyoruz. Hani birilerinin o helalleşmesi vardır ya biz bu manada helallik istiyoruz. Çünkü onlar buraya tatillerini geçirmek üzere geldiler. Ama yangın hadisesiyle birlikte neredeyse her 15-20 saniyede bir hava aracımızın ikmal yapması nedeniyle üzerimizden uçuşu nedeniyle  vermiş olduğu gürültü, bundan dolayı da biz onlardan helallik istiyoruz" diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamasında:

Marmaris'teki yangında gece görüşlü helikopterler bugün veya yarın gece uçuşa başlayacak; yangının çıkışına dair bir şüphelimiz var.

"Bir ana muhalefet partisi genel başkanı eğer bir açıklama yapacaksa konuyla ilgili burada devletin gelenek ve adabına uygun bir şekilde, ki bu ne zaman olmuşsa biz kendilerine bilgiyi vermişizdir. Ben bizatihi gittiğim bütün afetlerde Kılıçdaroğlu da dahil olmak üzere kim gelmişse tüm bilgiler kendilerine iletilmiştir. Türkiye’nin hava aracı açısından elbette başta aldığı tedbirler bugün Marmaris’teki vatandaşlarımız da görmektedirler ki senkronize bir çalışma 21 Haziran Marmaris yangını için başından itibaren devam etmektedir. Gece görüşlü uçaklar biz yardım toplayıp bunu yapacağız. Hani geçen sene belediyeleriniz bunu  çözeceklerdi? Karavan atmak yok. Yapacağınız işin söyleyeceğiniz sözün arkasında olacaksınız. Yalan yok bozuculuk yok. İnsanların moralini bozmaya gerek yok. Becerebiliyorsanız otobüsleri tamir ettirin.

"Gece görüşlü helikopterler normal gece uçan helikopterler gibi değildir bütün alçaklıkları her birini bir haritalandırma otomatik olarak sisteme işleme çünkü irtifa yapacak kalkacak, Allah korusun gece görüşlü  helikopterlerle ilgili ortaya konulabilecek adımların o kadar iyi hesap edilmesi gerekir ki bir başka facia ile karşı karşıya kalmayalım.

"Gece görüşlü helikopterler de bu gece veya yarın gece uçuşlarına başlayacaklar.

"Yangının nasıl çıktığına yönelik tespitimiz ve bir kimliğimiz var, bir kişimiz var yani. 

Orman Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre;

Orman Genel Müdürlüğü'den Marmaris yangını açıklaması; yangın devam ediyor, sinsice örtü altından, içten ve derinden yanan ağaçları tek tek söndürüyor, soğutuyoruz

"Havadan müdahalelere rağmen sinsice örtü altından, içten ve derinden yanan ağaçları tek tek söndürüyor, soğutuyoruz. Çünkü bu alanlar yangının yeniden yayılmasına neden olabilir. Kara müdahalelerimiz bu yüzden çok önemli. Ekiplerimizin gayretiyle başaracağız."

Kaynak : ajanslar

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları