loading
close
SON DAKİKALAR

Maryse Condé'nin ödüllü kitabı şimdi Türkiye'de!

Maryse Condé'nin ödüllü kitabı şimdi Türkiye'de!
Tarih: 04.01.2022 - 10:22
Kategori: Kültür & Sanat

Maryse Condé'nin kaleminden, cadılıkla suçlanan kadınların simgeleşen ismi Tituba'nın çarpıcı hayat hikâyesini anlatan, Ben, Tituba Salem'in Kara Cadısı, Kadın Edebiyatı Büyük Ödülü sahibi bir başyapıt. Kitap, Türkiye'de Bilgi Yayınevi tarafından okuyucuyla ile buluşturuldu....

Bilgi Yayınevinden Yeni kitap!

Ben, Tituba / Salem'in Kara Cadısı - Maryse Condé

Çağdaş Fransız edebiyatının güçlü ismi Maryse Condé'nin kaleminden, cadılıkla suçlanan kadınların simgeleşen ismi Tituba'nın çarpıcı hayat hikâyesini anlatan, Kadın Edebiyatı Büyük Ödülü sahibi bir başyapıt.

Fransızcadan çeviren: Şirin Erkan Leitao
Kapak tasarım: Efecan Sezer

Cadılıkla suçlanan ilk kadın olan Tituba'nın çarpıcı hayat hikâyesi, bugün de tüm kadınların mücadelesine ilham veriyor.

Barbados adasında doğan Tituba, doğaüstü güçlere sahip Man Yaya tarafından şifacılık ve büyücülük konularında yetiştirilmiştir. Kızılderili bir köle olan John’la evlenir, ikisi birlikte bir din adamına köle olarak satılır ve önce Boston’a, ardından Salem kasabasına sürüklendiği hayat mücadelesi başlar. Bu kasabada yaşayan püriten cemaatin histerik ortamında, 1692’deki ünlü Salem Cadıları davasında cadılıkla suçlanan ilk kadın olur, özgürlüğe kavuşabilmek adına büyük mücadeleler verir.

Bu kitapta Tituba’nın çarpıcı hayat hikâyesi, çağdaş Fransız edebiyatının güçlü isimlerinden Maryse Condé’nin ustaca anlatımıyla yeniden canlanıyor. Condé’yi Grand Prix Littéraire de la Femme (Kadın Edebiyatı Büyük Ödülü) sahibi yapan roman, okuru Tituba’nın doğduğu ülke Barbados’a, adada ilk zenci köle isyanlarının yaşandığı döneme götürüyor. Kölelerin çektiği acılar, ırkçılık, kadınlara yönelik cadılık suçlamaları, kadın dayanışmasının, kadın mücadelesinin ve feminizmin ilk kıpırtıları, ölüm sonrası hayata dair bakış, Condé’nin etkileyici kalemiyle okuyucunun doğrudan yüreğine tesir ediyor.

Kadınlar bugün de farklı düzlemlerde "cadılıkla suçlanmaya" devam ediyor ve Tituba'nın mücadelesi tüm kadınların mücadelesine ilham veriyor.

Yazar Hakkında:

Günümüz Fransız edebiyatının en güçlü yazarlarından biri olarak değerlendirilen ve Nobel'e aday gösterilen Maryse Condé, Karayipler’de Fransa’ya bağlı Guadeloupe’de doğdu. Ségou, La vie Scélérate, Ben Tituba, Salem’in Kara Cadısı başta olmak üzere çok sayıda roman yazdı. Kitapları Grand Prix Littéraire de la Femme (1986), Le Prix de L’Académie Francaise (1988), Prix ​​Carbet de la Carraibe (1997), Le Prix du Roman Métis (2010) ve Alternatif Nobel Ödülü (2018) gibi çok sayıda ödüle layık görüldü. 2004’te Columbia Üniversitesi Fransız Dili bölümünden profesörlük derecesiyle emekli oldu, Kaliforniya, Berkeley, UCLA, Sorbonne, Virginia ve Nanterre üniversitelerinde dersler verdi. Şimdiye kadar bir çok dile çevrilen kitapları ilk kez Türkçeye çevriliyor.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları