loading
close
SON DAKİKALAR

Mavi Yolculuk Teknelerine

Mavi Yolculuk Teknelerine
Tarih: 11.02.2012 - 20:56
Kategori: Seyahat

Güney Ege Turistik Otelciler Birliği Başkanı İlhan Açıkgöz, "Mavi yolculukta kullanılan tekneler Kültür ve Turizm Bakanlığınca oteller gibi yıldız uygulaması kapsamına alınarak sınıflandırılmalı" dedi.

Mavi ve yeşilin iç içe girdiği Muğla ve ilçelerinin cennet koylarına düzenlenen "mavi yolculuk" yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Mavi yolculuk için tekne kiralama fiyatı günlük bin avrodan başlayıp 5-6 bin avroya kadar çıkıyor. Günübirlik tekne turlarında ise kişi başı ücret 25 ile 50 lira arasında değişiyor.

Güney Ege Turistik Otelciler Birliği Başkanı İlhan Açıkgöz, Muğla bölgesinin mavi yolculuk açısından dünyanın en iyi parkurlarına sahip olduğunu belirterek, "Uluslararası turizm toplantılarında 'denizde de yaklaşık 30 bin yatak kapasitemiz var' diyoruz. Bundan kastımız mavi yolculuk yapılan teknelerin yatak kapasiteleri. Mavi yolculuğu genellikle yüksek gelir grubundaki insanlar tercih ediyor. Muğla'da son yıllarda mavi yolculuk açısından ön plana çıkan bölge ise Göcek. Göcek koylarının bu açıdan çok iyi korunması, özellikle temiz tutulması çok önemli. Bu süreçte yerel yönetimlere ve bölgeye mavi yolculuk turu düzenleyen turizmcilere büyük görev düşüyor" diye konuştu.

Mavi yolculuk yapılan teknelerde yaşanan olumsuzlukların bölge turizmini de olumsuz etkilediğine işaret eden Açıkgöz, şunları söyledi:

"Teknelerin Güney Ege Turistik Otelciler Birliği ile birlikte hareket etmesini istiyoruz. Güney Ege Turistik Otelciler Birliği olarak Muğla ve ilçelerinde mavi yolculukta kullanılan teknelerin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oteller gibi 'yıldız' uygulaması kapsamına alınarak sınıflandırılmasını istiyoruz. Teknelerde yıldız uygulaması hayata geçirilirse mavi yolculuk turizminde kalitenin ve müşteri memnuniyetinin artacağına inanıyoruz."

Marmaris Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı ve Orhaniye Martı Marina Genel Müdürü Ercan Güneştutar ise Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan, 2009'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Deniz Turizm Yönetmeliği'nin mavi tura çıkan teknelerin sınıflandırılmasını öngördüğünü söyledi.

Mavi yolculuğa ve günübirlik tura çıkan tüm teknelerin işletme ve hizmet kalitesine göre 1 ila 5 "yunus" arası sınıflandırılacağını belirten Güneştutar, otellerin yıldızla sınıflandırılması gibi teknelerin de "yunuslar" ile sınıflandırılacağını kaydetti.

Bu sınıflandırmanın oteller gibi denizde de hizmet ve işletme kalitesini artıracağına işaret eden Güneştutar, "Bu uygulama çok iyi olacak. Turist nasıl bir tekneyle mavi tura çıktığını bilecek. Turist turu teknenin resmine bakarak satın alıyor, daha sonra tekneyi ve verilen hizmeti görünce hayal kırıklığına uğruyor. Daha önce başkanlığını yaptığım Deniz Turizm Birliği olarak yoğun gayretlerimiz sonunda bu uygulamanın yönetmelikte yer almasını sağladık" dedi.

Güneştutar, bu sınıflandırmayla deniz kazalarının önüne geçilmiş olacağını sözlerine ekledi.

-Mavi yolculuk sezonu uzatıldı-

Dünyanın En Güzel Koyları Birliği Başkanı Galip Gür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bodrum ve Muğla'nın koylarının güzelliğinin dünyada tanıtılmasında mavi yolculuğun önemine işaret ederek, "Mavi yolculuk Türk turizmini yurt dışında farklı kılan özelliklerimizden biri. Mavi yolculuk turizmini günübirlik yapılan turlarla karıştırmamak lazım. Bodrum'dan başlayarak Gökova körfezi ve daha güneye doğru uzanan ve tabii ki mutlaka bu bir haftayı da bulan bir mavi yolculuktan bahsediyoruz. Bu sene havalar sıcak gittiği için sezon 15 Ekime kadar veya ekim sonuna kadar uzatıldı. Gördüğüm kadarıyla mavi yolculuk sezonu bu sene en erken 15 Ekimde kapanır" dedi.

Mavi yolculuğuna ilginin her yıl arttığını kaydeden Gür, şöyle konuştu:

"Turizm acentelerinden aldığım bilgilere göre 2011'de önemli bir artış var. Gelirler açısından bu artış ne kadar yansıdı. Turizm gelirleri sezon sonunda belli olur. Mavi yolculuğun yok olmaması için bir dizi önlem almak lazım. Yıllardır Bodrum'daki çevre örgütleri olarak mavi yolculuğun yaşatılması için mücadele veriyoruz. Mavi ve yeşilin iç içe girdiği bu cennet koylarda yapılaşmaya izin verilmemeli."

Koylarda yapılaşmanın ortaya çıkartacağı sorunlardan bahseden Gür, şunları kaydetti:

"Bu koyları kaybetmeye başladığımız zaman bu teknelerin güzergah olarak gidebildikleri yerler daha azalıyor. Azaldıkça da koylarda yoğunlaşma, birikme oluyor. Tabii aşırı talep gelince de çevresel sorunlar çoğalıyor. Yani insanlar kalabalık koylara gitmemeye başlıyor. İkincisi de tabii koyların çok temiz tutulması lazım. Koylara çocuğumuz gibi bakmamız lazım, çünkü koylar bizim geleceğimiz. Koylarımıza mutlaka sahip çıkmalıyız ve yanlış şeyler yapılıyorsa uyarmalıyız. Koylarımızı temiz tutacağız ve nasıl olsa birileri gelir temizler diye düşünmeyeceğiz. En ufak bir çöpümüzü bile atmayacağız. Kıyılarda bunları yapanlara mani olacağız, yetkililere haber vereceğiz."

Gür, turizmin dünyada büyük rekabet içine girdiğine, ülkelerin turistleri çekebilmek için akla hayale gelmedik projeler hazırladığına yaptığına işaret ederek, "Popüler olan yerlerinizi bir başka ülkeye bir başka destinasyona kaptırma olasılığınız çok yüksek. Onun için bu konuda çok hassas davranmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu mavi yolculuk turizminde müşteri profili biraz daha farklı. Otel turizminde Bodrum ve Muğla'yı en fazla İngilizler tercih ediyor. Tekne turizmine baktığınız zaman Fransızlar, İngilizler, Amerikalılar ilk sıralarda yer alıyor. Mavi yolculuğu her ülkeden belli bir kesimin tercih ettiğini görüyoruz" dedi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları