loading
close
SON DAKİKALAR

'MEB’i Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve TÜGVA birlikte yönetiyor'

'MEB’i Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve TÜGVA birlikte yönetiyor'
Tarih: 25.11.2019 - 09:11
Kategori: Eğitim

Eğitim Sen, MEB’in çeşitli vakıf ve derneklerle yaptığı kulüp faaliyetlerine katılmama kararı aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü  ile yaptığı işbirlikleri genişliyor. Son olarak il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazı ile TÜGVA ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenecek kulüp faaliyetleri konusunda toplantı yapılması istendi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “MEB’in tüm kapıları TÜGVA’ya açık hale getirilmiş durumda.MEB’i hukuk dışı bir şekilde Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve TÜGVA birlikte yönetiyor” dedi.

Hedef kitlenin, resmi ve özel öğretim kurumlarındaki tüm öğrenciler olduğunu belirten Aydoğan, şunları söyledi:

“Kamu yöneticilerinin görevi gereği tüm kesimlere eşit mesafede olması gerekirken, MEB kendi görevlerini bu kuruma devredecek aşamaya gelmiş durumda.

MEB Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği 12 Eylül 2019’da değişti, bir hafta sonra okullara yazı gönderildi. Yönetmelik değişikliğinin TÜGVA için değiştirildiği, TÜGVA için başlı başına ayrı bir yönetmelik yayımlandığı çok açık.

Hukuk dışı bir şekilde de 2016 yılında bir protokole dayanarak yapılıyor bu iş. Artık eğitimi MEB yerine TÜGVA vb. yapıların yönettiği bir süreci yaşıyoruz.”

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen 18 Kasım 2019 tarihli “Kulüp Danışman Öğretmen” başlıklı yazının “ilgi” bölümünde “Türkiye Gençlik Vakfı’nın 18/11/2019 tarihli ve MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün 01/11/2019 tarihli yazısı ibaresi var. Yazı şöyle:

“Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), ilçemizde 2019-2020 eğitim öğretim döneminde ortaokullarda Medeniyet ve Değerler Kulübü, liselerde Medeniyet ve Düşünce Kulübü adı altında faaliyet gösteren kulüp danışman öğretmenlerine yönelik TÜGVA Kocaeli Genç Mekan’da, ilçe milli eğitim müdürü Ömer Akmanşen’in de davetli olduğu ve yıl içersinde kulüp öğrencileri ile hayata geçirilecek olan faaliyetleri istişare etmek amacıyla Kulüp Danışman Öğretmen Toplantısı düzenleyecektir. Bilgilerinize ve kurumunuzda görevli kulüp danışman öğretmenlerine imza karşılığı dağıtılarak katılımın sağlanmasını rica ederim.”

KAMUSAL EĞİTİME ZARAR
Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu, üyelerinin, MEB’in çeşitli vakıf ve derneklerle yaptığı işbirliği sonucunda oluşturulan kulüp faaliyetlerine katılmaması kararı aldı. Kararda, “Milli Eğitim Bakanlığı ve söz konusu dernek ve vakıflarla yapılan işbirliği sonucunda bazı kulüplerin kurulması ve bu kulüplere danışman öğretmen belirlenmesinde bu kurumlarla MEB’in işbirliği içersinde çalışması düzenlenmiştir. Bu türden bir işbirliğinin, kamusal eğitimin temel özelliklerinin zarar görmesine neden olacağı açıktır” denildi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları