loading
close
SON DAKİKALAR

Mehmet Ali Çelebi: Seçim günü her türlü senaryoya hazırlıklıyız

Mehmet Ali Çelebi: Seçim günü her türlü senaryoya hazırlıklıyız
Tarih: 24.04.2018 - 11:56
Kategori: Söyleşi

Sandık Gücü çalışmasının yürütücülerinden Mehmet Ali Çelebi, “Trafo kedilerine küçük sürprizler hazırlıyoruz, Doğu ve Güneydoğu’ya diğer bölgelerden takviye yapacağız” ifadelerini kullanıyor.

AKP-MHP ittifakının baskın seçim kararının ardından seçmenin gözü, bir yandan muhalefet cephesindeki ittifak ve cumhurbaşkanı adayı belirlemeye yönelik görüşme trafiğine çevrilirken bir yandan da 24 Haziran günü sandıklara sahip çıkmaya yönelik arayışlar hız kazandı. Kumpas davası mağdurlarından, CHP Parti Meclisi Üyesi Teğmen Mehmet Ali Çelebi önderliğinde bir yılı aşkın bir süre önce oluşturulan “Sandık Gücü” de baskın seçim kararının ardından çalışmalarına hız verdi.

BirGün'den Sebahat Karakoyun'a konuşan Mehmet Ali Çelebi, 16 Nisan referandumunun “Sandık Gücü” fikri için önemli bir milat olduğunu belirterek, “Hayır bloku kazanmış olmasına rağmen YSK’nin mühürsüz kararı ile referandumu kaybettik. Tabii, sandıkların tamamında da insanımız bulunmuyordu, bu durum oyların gasp edilmesine ortam sağlamış oldu” diyor.

O röportaj şöyle:

» “Sandık Gücü” adıyla yaklaşık bir yıl önce bir çalışma başlattınız. Çıkış noktanız neydi?

Sandık Gücü çalışmaları bir yılı aşkın süre önce başladı. 16 Nisan referandumu, Sandık Gücü (www.sandikgucu.com) fikri için önemli bir milattı. Hayır bloku kazanmış olmasına rağmen YSK’nın “mühürsüz kararı” ile referandumu kaybettik. Tabii, sandıkların tamamında da insanımız bulunmuyordu, bu da diğer bir önemli etmen çünkü oyların gaspedilmesine ortam sağlanmış oldu. Yeterince insan bulunduramadığımız için sandıklarda kaliteli bir denetim yapamadık. Burada temel bir özeleştiri de var. Türkiye’de son seçim sonuçlarına göre tespit ettiğimiz 30 bin kritik sandık var; bu sandıklarda manipülasyon, hırsızlık, anormallik var. Sandık Gücü olarak en temel amacımız insanlarımızı online eğitim portalı ile eğiterek bu kritik sandıklarda insan bulundurmak ve etkin bir denetim sağlamak. Kısacası demokrasinin gasp edilmesinin önüne geçmek.

»Kaç kişiyle bu çalışmayı yürütmeyi planlıyorsunuz?

Türkiye çapında da tüm sandıklar için, her sandıkta en az 3 müşahit olmak üzere, 1 milyon sandık müşahitine erişmek istiyoruz. Vatandaşlarımız www.sandikgucu.com’a girerek kolaylıkla üye olabilir, isterlerse kendi mahallerini ve memleketlerini, isterlerse de belirlediğimiz kritik sandıkları seçerek görev alabilirler. Yurtdışı için de seçeneklerimiz var orada, her ülke için müşahit olunabilir. Ayrıca vatandaşlarımız Twitter, instagram ve facebook’tan @sandikgucu’nu takip edebilirler, her türlü soruları oralardan sorabilirler.

Partilerüstü bir çalışma

»Siz CHP Parti Meclisi üyesisiniz ancak bu partiler üstü bir çalışma sanırım. Temasta olduğunuz partiler ve STK’ler var mı?

Partilerüstü bir çalışma olduğu doğru ama elbette “hayır” blokunda, Adalet Yürüyüşü’nde olduğu gibi CHP dinamik bir lokomotif görevi görüyor. Öte yandan Sandık Gücü’ne her partiden insan, apolitik kişiler dahi katılabilir, bu anlamda bağımsız bir sivil toplum örgütlenmesi olduğunu söyleyebiliriz. Oy ve Ötesi, Hayır ve Ötesi, Sensiz Olmaz Hareketi başta olmak üzere bu konuda elini taşın altına koymuş tüm STK’ler ile yakın temastayız; onların deneyimlerinden yararlanıyoruz. Partiler düzleminde de işbirliği için ciddi görüşmelerimiz var.

Engelleyemeyecekler

»İktidarın “İttifak düzenlemesi” adı altında çıkardığı yasanın pek çok hükmü seçim güvenliği ile ilgili riskler barındırıyor. Bu riskleri aşmak için neler yapılabilir?

Her şeyden önce temsilde adaletsizlik sorunu yaratıyor. Bunu ittifak yapmayan ve yüzde 10’un altında kalan partileri daha başından temsil edilebilmenin dışına iterek yapıyor. Ayrıca görünüşte güvenlik ve rahatlık düzenlemeleri gibi görünen seyyar sandık, seçim çevrelerinin bölünmesi, ihbarla kolluk kuvvetlerinin sandıklara çağrılması gibi düzenlemelerle oyların gasp edilmesine kolaylık sağlıyor. Mühürsüz oyların sandık kurulu ihmali varsa geçerli sayılması da başka bir garabet ve bir itiraf niteliğinde. “Sandık Gücü” olarak tüm bu düzenlemelere karşı hem yasal hazırlığımız var hem de seçim gününde sahayı ilgilendiren etkili organizasyonlarımız var. Ne yaparlarsa yapsınlar, sandıktan doğru sonuçların çıkmasını engellemeyecekler. Canımız pahasına sandıkları koruyacağız. Cumhuriyet ve demokrasi için bir vatan görevi sayıyoruz sandıkları korumayı ve sandıkları korumayı şimdiden başlamış bir görev telakki ediyoruz. İkametler, sahte oylar, ölü seçmenler dahil tüm kontrolleri tek tek yapıyoruz.

Güneydoğu’ya diğer bölgelerden takviye

»Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sandık güvenliği açısından yaşanabilecek sorunlara yönelik özel bir çalışma yapıyor musunuz?

Kritik sandıkların büyük kısmı o bölgelerde. Biz oralar için özel bir hazırlık yapıyoruz; oralara diğer seçim bölgelerinden de gönüllü takviyeler yapacağız. Şimdiden çok ayrıntı vermek istemiyorum ama o gün o bölgelerde olacağız, oraları sahipsiz bırakmayacağız. Ayrıca söylemeliyim ki, o gün yaşanacak her türlü senaryoya karşı önhazırlığımız ve acil durum çözümlerimiz vardır. Küçük sürprizler hazırlıyoruz trafo kedilerine.

Mühürsüze geçit yok

»16 Nisan’da YSK kararıyla geçerli sayılan “mühürsüz oylar” ittifak yasasıyla bir anlamda “yasal” hale getirildi...

Esasında tam olarak öyle değil; mühürsüzlerin geçersiz sayılması hala yasada mevcut. Fakat şöyle bir şey eklediler; “eğer sandık kurulunun ihmali nedeniyle mühürlenmemişse geçerli olacak mühürsüzler” Biz de bu ihmali ortadan kaldıracak önlemlerimizi almak için sabah 6’dan itibaren sandık başında olacağız. Sabahki mühürlenme işleminde mühürlenmemiş hiçbir oy pusulası ve zarf bırakmayacağız. Bu durumu tutanağa geçirerek bu ihmali en başından önleyeceğiz.

***

Halk hazır ve bizim önümüzde

»Sandığı korumaya yönelik çalışmaların dışında 16 Nisan öncesinde olduğu gibi “hayır” blokunun yarattığı heyecanı yaratmak için nasıl bir strateji izlenmeli?

Ekonomik darboğaz çok ciddi şekilde hayatı etkiliyor. Ekonomik sorunları, halkın gündelik sıkıntılarını merkeze yerleştiren bir anlayışı seçmene ulaştırmak hayati. Ekonomik, toplumsal, hukuki ve kültürel tüm sorunları da Cumhuriyet devrimleri ile hukuk ve demokrasi çerçevesinde çözeceğimizi seçmene anlatmanın en etkili yolu seçmene gitmek, seçmenle dertleşmek, yüz yüze gelmek. Anlık ve samimi sohbetlerin, halkın buluştuğu yerlere gitmenin en etkili yol olduğuna inanıyorum. Mücadeleci ve kararlı bir üslupla, asla geri adım atmadan, korkmadan, aklımızı ve yüreğimizi birleştirerek, canımızı dişimize takarak yollara düşmek.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları