loading
close
Dolar: 6,08 TL
Euro: 6,80 TL
Sterlin: 7,72 TL
SON DAKİKALAR

Memet Ali Alabora Gezi iddianamesi hakkında ilk kez konuştu: İddia edilen hiçbir şey gerçek değil

Memet Ali Alabora Gezi iddianamesi hakkında ilk kez konuştu: İddia edilen hiçbir şey gerçek değil
Tarih: 15.03.2019 - 16:24
Kategori: Gündem

Oyuncu ve yönetmen Memet Ali Alabora, hakkında müebbet hapis istenen ve geçen hafta kabul edilen Gezi iddianamesi ile ilgili ilk kez konuştu.

İngiltere’de yaptıkları, sahneye koyduğu oyunlar ve içinde yer aldığı projelerle ilgili Euronews Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Alabora, Gezi eylemlerinin üzerinden yaklaşık altı yıl geçtikten sonra “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmak” suçlamasıyla yargılanacak.

Alabora, iddianameyi ve hakkındaki suçlamaları ilk duyduğunda ne yaptığını, ne hissettiğini anlattı. Alabora, o sırada bir okuma provasında olduğunu ve turne ile Galler’in köylerini dolaştığını anlattı ve bunun ona güç verdiğini ifade etti.

"Bana tuhaf bir şekilde güç verdi ilk duyduğum anda"

Alabora şunları söyledi:

"Tabii ki ilk duyduğum anda sarsıldım, şoke oldum ve anlamakta, idrak etmekte güçlük çektim ama bu da şöyle bir güç verdi: Müebbetle yargılandığımız bir tiyatro oyunu yüzünden, müebbetle yargılanacağımızı öğrendiğimiz bir günde başka bir tiyatro oyunuyla dünyanın başka bir yerinde köy köy kasaba o hikayeyi paylaşmak için hayata devam ediyor olmak, üretmeye devam ediyor olmak bazılarına küçük görünebilir ama bana çok güç veren bir şey oldu.”

İddianame ile ilgili olarak ise “İddianamenin içinde iddia edilen hiçbir şey gerçek değil” diyen Alabora, “karşınızda gerçekle hiçbir bağı olmayan bir şey olduğu zaman açıkçası biraz paralize de oluyorsunuz. Bir yerinden gerçekle bir ilişkisi olsa, savunabileceğiniz bir şey olur” diye ekliyor.

Alabora, "Gezi denilen, hepimizin yaşadığı, dünyada bu benzeri görülmemiş, bu kadar spontan, bu kadar güçlü, sadece 21. yy'da olabilecek bir şeyin n kadar güçlü olduğunu da gösteriyor" şeklinde konuştu.

Dünyanın ilk Galce ve Türkçe oyunu olan Meltem Arıkan’ın kimlik, dil ve aidiyet üzerine kaleme aldığı Y Brian / Kargalar isimli oyunla yönetmen olarak seyirciyle buluşacak olan Memet Ali Alabora, bir gün Türkiye’de de üretmeye devam etmek istediğini söyledi.

“Tabii ki Türkiye’de üretmeye devam etmek, paylaşmaya devam etmek isterim. Hele ki şimdi daha uluslararası bir tecrübeyle bir gün başka bir şeye dönüşebilir, bir gün, umarım” dedi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları