loading
close
SON DAKİKALAR

Memur ve emekli için enflasyon farkı hesaplandı

Memur ve emekli için enflasyon farkı hesaplandı
Tarih: 03.01.2023 - 10:52
Kategori: Ekonomi

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Memur ve memur emeklisinin alacağı enflasyon farkı yüzde 16,47 olarak belli oldu" açıklamasını yaptı.

Refah payı eklenmezse emekliler 15,4 oranında zam alırken, memurlar da 16,4 oranında zam alacaklar.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Memur ve memur emeklisinin alacağı enflasyon farkı yüzde 16,47 olarak belli oldu" açıklamasını yaptı.

Ali Yalçın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Asgari ücrete oran/tutar bazında yapılan tarihi artışı gerekçe kılan piyasa gerçekleri, kamu görevlilerimiz için de geçerlidir" dedi. Yalçın, "2023 yılının ilk müjdesi, 2022 yılındaki kararlı iradeyi devam ettirir nitelikte kamu görevlilerimize verilecek 'ek zam' olmalıdır" ifadelerini kullandı.

Memur-Sen Genel Başkanı, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"2023 yılının ilk müjdesi, 2022 yılındaki kararlı iradeyi devam ettirir nitelikte kamu görevlilerimize verilecek “ek zam” olmalıdır

TÜİK Aralık ayı enflasyon oranının %1,18 açıklanmasıyla birlikte; yıllık enflasyon %64,27, enflasyon farkı %7,84 ve kamu görev./emeklilerinin maaş/ücretlerine %8 Toplu S. artışıyla beraber yansıyacak oran %16,47 olarak belli oldu.

"Aynı piyasa gerçekleri, kamu görevlileri için de geçerli"
2022 yılında küresel ekonomik krizin yansımasıyla oluşan enflasyonist durumdan kamu görevlilerimizi korumak için maaş/ücretlere toplamda %87 artış yapılmış, Gelir V.muaf., Sözleşmeliye kadro ve Ek Gösterge düzenlemesi gibi çalışma hayatına yönelik birçok önemli adım atılmıştır.

Haklı beklentilere cevap verecek şekilde asgari ücrete yapılan artış, sabit gelirlinin korunması yönünde gösterilen iradenin önemli bir yansımasıdır. Asgari ücrete oran/tutar bazında yapılan tarihi artışı gerekçe kılan piyasa gerçekleri, kamu görevlilerimiz için de geçerlidir.

"Ek zam, kamu görevlilerimizi/emeklilerimizi rahatlatacak, unutulmayacaktır"

2023 yılının ilk müjdesi, 2022 yılındaki kararlı iradeyi devam ettirir nitelikte kamu görevlilerimize verilecek “ek zam” olmalıdır. Devletimizin gücü ve paydaşlığıyla; %16,47 artışa ilave yapılacak 'ek zam' kamu görevlilerimizi/emeklilerimizi rahatlatacak, unutulmayacaktır."

TÜİK'in aralık ayı enflasyon verisini açıklamasının ardından memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı, eğer ekstra bir artış yapılmazsa, belli olmuştu. TÜİK, aralık ayında aylık enflasyonun yüzde 1,18; yıllık enflasyonun ise yüzde 64 olduğunu bildirmişti.

Böylece, 2022 yılının ikinci yarısındaki enflasyon oranı yüzde 15,4 oldu.

Emeklilere yüzde 15,4

Aralık ayı verisine göre emekliler 15,4 oranında zam alırken, memurlar da 16,4 oranında zam alacaklar.

Memurlar, yılın ikinci yarısına ilişkin olarak toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 7'lik zam ve enflasyon farkı almışlardı. Aralıkta 8,4 enflasyon farkı ve 2023 yılı için yüzde 8 zam olmak üzere toplam 16,4 zam alacak.

Emekliler de yüzde 15,4 zam alacak. Ancak söz konusu artışların yaşam maliyetini ne kadar karşılayacağı merak konusu.

Refah payı beklentisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kazancını, zenginliğini, çalışanlar başta olmak üzere milletin her kesimine yansıtmakta kararlı olduklarını belirterek, memur ve emekli maaş artışlarını da bu yaklaşımla ele alacaklarını ifade etmişti.

Bu kapsamda Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere memur ve emeklilerin maaşlarına enflasyon farkı ve toplu sözleşmeden alacakları zammın yanı sıra ilave bir destek de sağlanması bekleniyor.

 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları