loading
close
SON DAKİKALAR

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değil

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değil
Tarih: 16.04.2021 - 17:22
Kategori: Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bir süredir muhalefetin gündeme getirdiği 128 milyar dolar tartışmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Döviz alım-satımlarının koordinasyon içerisinde yapılabilmesi için Şubat 2017'de Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzaladıklarını bildiren Kavcıoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Protokolle sağlıksız fiyat oluşumunun engellenmesine, döviz piyasalarındaki arz-talep dengesine ve likidite tesisine katkıda bulunuldu. Söz konusu döviz işlemleri, işlem platformları üzerinden o günkü piyasa koşulları ve fiyatları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Herhangi bir kesime, banka veya firmaya ayrıcalıklı döviz işlemi gerçekleştirilmesi söz konusu değildir. Anılan platformlarda piyasa dinamiklerinden bağımsız, piyasa dışı fiyatlardan belirli taraflar seçilerek işlem yapılması mümkün değildir. Bilanço varlık yükümlülük denkliği açısından bakıldığında, ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir. TCMB, görev ve sorumluluk alanlarındaki bilgi ve verileri uluslararası standartlar dahilinde şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşmaktadır."

Kaynak : BBC Türkçe

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları