loading
close
SON DAKİKALAR

Metal işçileri Ankara’da: 'EYT mağduriyeti son bulsun!'

Metal işçileri Ankara’da: 'EYT mağduriyeti son bulsun!'
Tarih: 21.03.2019 - 15:11
Kategori: Sendika

Birleşik Metal-İş'e üye işçiler "EYT mağduriyeti son bulsun!" diyerek Ankara'da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na yürüdü.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye işçiler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na yürüdü.

Ülkenin dört bir yanından gelen metal işçileri, EYT mağduriyeti yaşayan emekçilerin taleplerini içeren imzalı dilekçeleri Bakanlığa iletti.

Bakanlık önünde açıklama yapan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Yeni Zellanda'ya giden iki bakana kaldırılan koskoca uçak için kaynak var ama EYT mağduru bir işçinin alacağı bin lira emekli maaşı için kaynak yok. Emeklilik haktır engellenemez! EYT mağduriyeti son bulsun” dedi.

Sendikadan yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

"1999 yılında emek örgütlerinin ve milyonlarca emekçinin itiraz ve protestosuna rağmen çıkarılan “Mezarda Emeklilik” olarak adlandırılan yasa nedeniyle emekli olmak için tüm şartları yerine getirmiş olmalarına rağmen; Emeklilikte Yaşa Takılan milyonlarca emekçi, mağdur edilmektedir. 1999'da yapılan bu değişiklikle, çalışılırken devlet tarafından taahhüt edilen emeklilik hakkı yaş nedeniyle ellerinden alınmıştır.

Söz konusu düzenlemeyle yasa, çalışanların aleyhine olarak geçmişe yönelik uygulanmış ve hukuken, “çıkarılan kanunun geçmişe etkili olamayacağı” genel ilkesi de hiçe sayılmıştır.

Ayrıca yapılan değişikliğin sosyal devlet ve çalışanı koruma ilkesiyle; “Uyumlu, adil ve ölçülü olması” gerekirken, ne yazık ki bu değişiklik çok ciddi hak kayıplarına yol açması nedeniyle, sosyal hukuk devleti açısından kabul edilemez niteliktedir.

Gerek hukuk gerekse sosyal devletin temel ilkeleriyle ters düşen bu uygulamanın; yeniden düzenlenmesini ve 1999 öncesi sigortalı olan ve gerekli prim gün sayısını doldurup yaşa takılan herkesin emeklilik hakkından yararlanması gerektiğine inanıyoruz.

Bu sebeplerle, biz Birleşik Metal-İş Sendikası olarak; EYT mağduriyeti yaşayan emekçilerin sesine ses vermeye çalışıyoruz. 1999 yılında çıkarılan kanunun geçmişe dönük uygulanmasına son verilerek yeni bir düzenlemeyle bu haksızlığın bir an önce giderilmesini ve mağduriyetin sonlandırılmasını talep ediyoruz."

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları