loading
close
SON DAKİKALAR

Millî Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Millî Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Tarih: 29.11.2023 - 20:40
Kategori: Gündem

Millî Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde toplandı.

MGK'nın  basın açıklamasında;

"MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 29 KASIM 2023 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞTUR.

2. TÜRKİYE’YE YÖNELİK TEHDİTLERİ “KAYNAĞINDA YOK ETME STRATEJİSİ” KAPSAMINDA, SİVİLLER İLE DOST VE MÜTTEFİK UNSURLARIN EMNİYETİ GÖZETİLEREK SURİYE VE IRAK’TAKİ PKK/KCK-PYD/YPG HEDEFLERİNE DÜZENLENEN HAREKÂTLAR NETİCESİNDE BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN GELİŞTİRMEYE ÇALIŞTIĞI KABİLİYETLERİN CİDDİ ŞEKİLDE TAHRİP EDİLDİĞİ BELİRTİLMİŞTİR.
TERÖRİSTLERİ MÜDAFAAYA YÖNELİK VE MÜTTEFİKLİK HUKUKUNU TEMELLERİNDEN SARSAN EYLEMLERİN DİKKATLE NOT EDİLDİĞİ VE HİÇBİR GAYRETİN ÜLKEMİZİ HEDEF ALAN TERÖR ÖRGÜTLERİNİN AKIBETİNİ DEĞİŞTİREMEYECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

3. İSRAİL’İN GAZZE’DE İŞLEDİĞİ VE TARİHE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇEN İNSANLIK DIŞI SUÇLARIN NETİCELERİ İLE ER YA DA GEÇ YÜZLEŞMEK ZORUNDA KALACAĞI İFADE EDİLMİŞ; MASUM SİVİLLERİ TOPYEKÛN YOK ETMEYE YÖNELİK SALDIRILARIN VE GAZZE TOPRAKLARININ İŞGALİNİN GECİKMEKSİZİN DURDURULMASININ, ULUSLARARASI TOPLUMUN MÜŞTEREK MESULİYETİ OLDUĞUNUN VE TÜRKİYE’NİN BU HUSUSTA HER TÜRLÜ GİRİŞİMDE BULUNMAYA DEVAM EDECEĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.
İSRAİL YÖNETİMİ İLE KATLİAMI DESTEKLEYEN AKTÖRLERE; BU MENFUR EYLEMLERE BİR AN EVVEL SON VERİLMEMESİ HÂLİNDE ETKİLERİ NESİLLER BOYU SÜRECEK VE BÖLGE DIŞINA SİRAYET EDEBİLECEK BİR ŞİDDET SARMALINI TETİKLEYEBİLECEKLERİ VE KALICI BARIŞIN ANCAK 1967 SINIRLARI TEMELİNDE, BAŞKENTİ DOĞU KUDÜS OLAN BAĞIMSIZ, EGEMEN VE COĞRAFİ BÜTÜNLÜĞÜ HAİZ BİR FİLİSTİN DEVLETİ’NİN KURULMASI İLE MÜMKÜN OLABİLECEĞİ HATIRLATILMIŞTIR.

4. KOMŞUMUZ IRAK’LA İŞ BİRLİĞİMİZ, BAŞTA GÜVENLİK BOYUTU OLMAK ÜZERE TÜM VEÇHELERİYLE GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ; FİLİSTİN MESELESİNDEN KAYNAKLANAN GELİŞMELERİN IRAK’IN VE BÖLGENİN İSTİKRARINA MUHTEMEL TESİRLERİ ETRAFLICA DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.
KERKÜK’TEKİ SON GELİŞMELER İLE TÜRKMEN SOYDAŞLARIMIZIN DURUMU ELE ALINMIŞ; ÜLKEDEKİ TÜM UNSURLARIN HUZUR İÇİNDE BİR ARADA YAŞAMASINA ATFETTİĞİMİZ ÖNEME, YAKLAŞAN VİLAYET MECLİSİ SEÇİMLERİ ÖNCESİNDE BİR KEZ DAHA DİKKAT ÇEKİLMİŞTİR.

5. AZERBAYCAN-ERMENİSTAN MÜZAKERELERİNİN KALICI BARIŞ ANLAŞMASIYLA SONUÇLANMASI VE BU ÇERÇEVEDE, ERMENİSTAN İLE İLİŞKİLERİMİZİN NORMALLEŞTİRİLMESİNE İLİŞKİN HUSUSLARIN YANI SIRA BÖLGE DIŞI AKTÖRLERİN MESELEYE MÜDAHİL OLMA GAYRETLERİ DEĞERLENDİRİLMİŞ; ERMENİSTAN DÂHİL BÖLGEDEKİ TÜM ÜLKELERİN HUZUR VE REFAHINA KATKI SAĞLAYACAK KALICI BARIŞIN TESİSİNE YÖNELİK HER TÜRLÜ SAMİMİ GAYRETİ DESTEKLEYECEĞİMİZ KAYDEDİLMİŞTİR.

6. RUSYA-UKRAYNA SAVAŞININ BÖLGEMİZE VE DÜNYA SİYASETİNE ETKİLERİ İLE MALİYETLERİ ARTARKEN; BARIŞI TESİS EDECEK ADIMLARIN GECİKMEKSİZİN ATILMASININ ÖNEMİ VURGULANMIŞTIR.

7. ULUSLARARASI GÜVENLİK ORTAMINA MENFİ YÖNDE TESİR EDEN GELİŞMELERİN, TÜRKİYE’NİN KARADENİZ’DEN AFRİKA’YA, KAFKASYA’DAN BALKANLAR’A UZANAN GENİŞ BİR COĞRAFYADA BARIŞ VE İSTİKRAR İKLİMİNİN HÂKİM OLMASINA YÖNELİK GAYRETLERİNİN HAKLILIĞINI TEYİT ETTİĞİNE İŞARET EDİLMİŞ; GERGİNLİKLERİN KRİZE DÖNÜŞMESİNE MÂNİ OLMAK VE ÇATIŞMALARI YAYILMADAN DURDURMAK İÇİN ÖN ALICI BİR ANLAYIŞLA İNİSİYATİF
ÜSTLENMEYE DEVAM EDİLECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR." denildi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları