loading
close
SON DAKİKALAR

Millî Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Millî Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Tarih: 28.05.2024 - 16:09
Kategori: Gündem

AKP Genel Başkanı ve Millî Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde toplandı.

Millî Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde toplandı.

MGK TOPLANTISI BASIN AÇIKLAMASI

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 28 MAYIS 2024 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞTUR.

2. KOMŞUMUZ IRAK’LA EŞ GÜDÜM VE İŞ BİRLİĞİMİZİN, ÜLKELERİMİZ ARASINDAKİ AHDÎ ZEMİNİN GENİŞLEMESİYLE DAHA İLERİ AŞAMALARA TAŞINACAĞI VURGULANARAK GÜVENLİK ALANINDA KAYDEDİLECEK SOMUT İLERLEMELERİN, BÖLGEMİZİN KALKINMASINA YÖNELİK MÜŞTEREK GAYRETLERİMİZİ KUVVETLENDİRECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

3. IRAK VE SURİYE’DE GASP ETTİĞİ TOPRAKLARI TERÖR YUVASI HÂLİNE GETİREN PKK/KCK-PYD/YPG’NİN VE ONA SAĞLANAN DESTEĞİN BÖLGEMİZDEKİ TÜM UNSURLARIYLA BİRLİKTE BERTARAF EDİLECEĞİ, MİLLÎ GÜVENLİĞİMİZ VE KOMŞULARIMIZIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ HİLAFINA HERHANGİ BİR OLDUBİTTİYE FIRSAT VERİLMEYECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

4. ULUSLARARASI HUKUKTAN KAYNAKLANAN MESULİYETLERİNİ YOK SAYARAK GAZZE’DEKİ KATLİAMLARINI SÜRDÜREN İSRAİL’İN İNSANLIĞA KARŞI İŞLEDİĞİ SUÇLARA SON VERMESİ İÇİN DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA YÜKSELEN SESLERİ BASTIRMAYA YÖNELİK UYGULAMALARIN; HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ, DEMOKRASİ VE İFADE HÜRRİYETİNİ SAVUNDUĞUNU İDDİA EDEN ÇEVRELERİN SAMİMİYETSİZLİĞİNİ BİR KEZ DAHA GÖZLER ÖNÜNE SERDİĞİ BELİRTİLMİŞTİR. BUNA MUKABİL TARİHİN DOĞRU TARAFINDA YER ALARAK FİLİSTİN DEVLETİ’Nİ TANIYAN ÜLKELERİN SAYISININ VE KATLİAMIN SORUMLULARININ ADALETE KARŞI HESAP VERMESİNE YÖNELİK ÇABALARIN ARTMASININ KRİTİK ÖNEMDE OLDUĞU İFADE EDİLMİŞTİR.

5. UKRAYNA’DAKİ İNSANİ DURUMUN HER GEÇEN GÜN KÖTÜLEŞMESİNE SEBEP OLAN SAVAŞA İLİŞKİN SON GELİŞMELER ELE ALINARAK ADİL VE KALICI BİR BARIŞIN EN KISA SÜREDE TESİSİNE İLİŞKİN İMKÂNLAR DEĞERLENDİRİLMİŞ; KIYIDAŞ ÜLKELERLE BİRLİKTE, KARADENİZ’DE SEYRÜSEFER EMNİYETİNİN TAHKİMİNE YÖNELİK ÇALIŞMALARIN SÜRDÜRÜLMESİNİN ÖNEMİ VURGULANMIŞTIR.

6. AZERBAYCAN İLE ERMENİSTAN ARASINDAKİ MÜZAKERELERDE KAYDEDİLEN MÜSPET GELİŞMELERİN BARIŞI SAĞLAYACAK BİR ANLAŞMA İLE NETİCELENMESİ YÖNÜNDEKİ TEMENNİMİZ VE KALICI BARIŞIN TESİSİNİ HEDEFLEYEN TÜM İYİ NİYETLİ ÇABALARA DESTEĞİMİZ TEYİT EDİLMİŞTİR.

7. YAPAY ZEKÂ ALANINDA KAYDEDİLEN İLERLEMENİN, İNSANLIK TARİHİNDE YENİ BİR MERHALEYE GEÇİLMESİNİ MÜMKÜN KILABİLECEK BÜYÜK FIRSATLAR SUNDUĞUNA; BUNUNLA BİRLİKTE, BAHSE KONU SAHADAKİ POTANSİYELİN BİRTAKIM SINAMALARI VE SİBER ALANDA OLUŞAN YENİ TEHDİTLERİ DE BERABERİNDE GETİRECEĞİNE DİKKAT ÇEKİLMİŞTİR. TÜRKİYE’NİN, YAPAY ZEKÂ ÇALIŞMALARININ İLMÎ, ASKERÎ, İKTİSADİ VE İÇTİMAİ NETİCELERİNE HAZIRLIKLI OLMASININ VE BU ALANDA İLERİ KABİLİYETLER GELİŞTİRMESİNİN ÖNEM VE ÖNCELİĞİNE İŞARET EDİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR. 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları