loading
close
SON DAKİKALAR

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı'na İbrahim Kalın atandı

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı'na İbrahim Kalın atandı
Tarih: 06.06.2023 - 00:57
Kategori: Gündem

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı'na İbrahim Kalın'ın atandığı duyuruldu.

İletişim Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı'na getirilen Hakan Fidan'dan boşalan koltuğa, eski Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın atandığı açıklandı.

Yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’na Sayın İbrahim Kalın’ı atamıştır" ifadelerine yer verildi.

MİT Başkanlığı'na atanan İbrahim Kalın'dan ilk açıklama geldi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Kalın, "Güzel ülkem için durmak yok, yola devam…" ifadesini yazdı.

Yeni MİT Başkanı İbrahim Kalın kimdir?

İbrahim Kalın, Erzurum İspirli bir ailenin çocuğu olarak 15 Eylül 1971 tarihinde İstanbul'da doğdu. 11 Aralık 2014'ten bugüne büyükelçi sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığının sözcülüğünü, 2018 yılından itibaren cumhurbaşkanlığı güvenlik ve dış politikalar kurulu başkan vekilliği ile cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığı görevini yürüttü.

Kalın, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde 1992 yılında lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans tahsilini İslâm düşüncesi ve felsefe alanında Malezya'da tamamladı. George Washington Üniversitesi’nde beşerî bilimler ve mukayeseli felsefe alanında Molla Sadra’nin Bilgi Teorisi ve Anti-Subjektivist bir Epistemolojinin İmkânı başlıklı teziyle 2002 yılında doktor oldu. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi'nde akademik araştırmalar yaptı.

College of the Holy Cross, Georgetown Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi'nde İslam düşüncesi ve İslam-Batı ilişkileri üzerine dersler verdi.

Toshihiko Izutsu'nın İslam'da Varlık Düşüncesi ve Şazelîyye tarikatının Darkavîyye kolunun kurucusu Mulay el-Arabi ed-Darkavî'nin Bir Mürşidin Mektupları adlı kitabı ile Halil İnalcık'ın "İstanbul: Bir İslâm Şehri" adlı makalesini Türkçeye çevirdi.

2005-2009 yılları arasında Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın kurucu başkanlığını yaptı. 2007 yılında İslam ve Batı başlıklı kitabı yayımlandı. Bu çalışmasıyla Türkiye Yazarlar Birliği'nin Fikir Ödülü'nü kazandı. Macmillan Encyclopedia of Philosophy, Encyclopedia of Religion ve Oxford Dictionary of Islam gibi ansiklopedilere katkılarda bulundu. 2014 yılında Akıl ve Erdem, 2015 yılında Varlık ve İdrak, 2016 yılında ise Ben, Öteki ve Ötesi: İslam-Batı İlişkileri Tarihine Giriş başlıklı kitapları yayımlandı.

2011 yılında Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevellî heyeti üyeliğine atandı. 2019 yılından itibaren İbn Haldun Üniversitesi’nde İslam felsefesi alanında lisansüstü öğrencilerine dersler verdi. Kalın, 29 Mayıs 2020 yılında profesör unvanını aldI.

2009'da dış politikadan sorumlu başbakan başdanışmanlığı görevine getirildi. Ocak 2010'da kurulan Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün ilk koordinatörü oldu. 2012 yılında başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevini üstlendi. Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte cumhurbaşkanlığı genel sekreter yardımcılığı görevine getirildi. 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyükelçi sıfatı verilerek cumhurbaşkanlığı sözcüsü tayin edildi. 2018 yılından bugüne Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu başkan vekilliği ve cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığı görevlerini de yürüttü

İbrahim Kalın ortaokuldan beri gitar ve bağlama çalmaktadır. Bestelediği eserler arasında "Seni Mene Vermez İse" ve "Elif Bacı" adlı çalışmalar bulunmaktadır.

İbrahim Kalın'ın telif eserleri
Açık Ufuk
İslam ve Batı
Varlık ve İdrak: Molla Sadra'nın Bilgi Tasavvuru
Akıl ve Erdem: Türkiye'nin Toplumsal Muhayyilesi
Ben, Öteki ve Ötesi: İslam-Batı İlişkileri Tarihine Giriş
Enine Boyuna Türkiye
İslamofobi: 21. Yüzyılda Çoğulculuk Sorunu
Barbar Modern Medeni
Perde ve Mana
Gök Kubbenin Altında
İbrahim Kalın'ın çevirileri
Bir Mürşidin Mektupları

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları