loading
close
SON DAKİKALAR

Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Ümit Yalım'dan Meral Akşener'e cevap; Yargı bağımsız ve tarafsız olsaydı Hulusi Akar hapse atılmış olurdu

Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Ümit Yalım'dan Meral Akşener'e cevap; Yargı bağımsız ve tarafsız olsaydı Hulusi Akar hapse atılmış olurdu
Tarih: 06.04.2021 - 17:29
Kategori: Gündem

Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın dönemine ilişkin açıklamalarda bulunarak, "Yargı bağımsız ve tarafsız olsaydı, 4 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını savunmadan Yunan askerine teslim eden Akar, TCK 302, 309 ve TMK 3’ten yargılanarak hapse atılmış olurdu" dedi. ...

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım'dan Meral Akşener'in açıklamalarına cevap geldi. Yalım açıklamasında; "Sayın Meral Akşener’in, bugünkü (04 Nisan 2021) basın toplantısında 104 emekli Amiralin Montrö açıklamasına yönelik olarak, “Bu arkadaşların görevdeyken maalesef Yunanistan’ın işgal ettiği adalara karşı herhangi bir tavırlarını görmedim” açıklamasının bilgilendirme eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum.

*Montrö açıklamasına imza atan amirallerden Hüseyin Çiftçi, Albay rütbesindeyken 1996’da sahip çıktığı  Gavdos Adası’nda Yunanistan ve NATO birliklerinin tatbikat yapmasını engellemiştir. Çitçi’nin 1996’da sahip çıktığı Gavdos Adası AKP Hükümetleri döneminde 2004’te işgal edilmiştir.

*Montrö açıklamasına imza atan amirallerden Mücahit Şişlioğlu, 2008’de benim de Genelkurmay temsilcisi olarak Dışişleri Bakanlığı’nda katıldığım toplantıda Ege Denizi’nde Türkiye’ye ait ve bir kısmı da Yunan işgali altında olan ada, adacık ve kayalıkların haritası ile coğrafi koordinatlarının Birleşmiş Milletler ve NATO’ya deklare edilmesini talep etmiş ancak Dışişleri Bakanlığı bu talebi reddetmiştir. Şişlioğlu, daha sonra Balyoz kumpas davasına dahil edilerek cezaevine gönderilmiştir.

*Muvazzaf subayların adaların işgali konusunu basınla paylaşmaları yasalar gereği mümkün değildir.

*Amirallerin açıklamasına sert tepki veren Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı ve Bakanlık döneminde Türkiye’nin 4 adası ve 1 kayalığı işgal edilmiştir.

*Montrö açıklamasını yapan amiralleri bağımsız ve tarafsız yargıya havale eden Akar’a hatırlatalım; Yargı bağımsız ve tarafsız olsaydı, 4 Türk Adası ve 1  Türk Kayalığını savunmadan Yunan askerine teslim eden Akar, TCK 302,309 ve TMK 3’ten yargılanarak hapse atılmış olurdu" dedi.

Kaynak : istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları