loading
close
SON DAKİKALAR

Mimarlar Odası'ndan Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne 'Demir Kafes' tepkisi

Mimarlar Odası'ndan Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne 'Demir Kafes' tepkisi
Tarih: 25.01.2021 - 16:48
Kategori: Gündem

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, plan değişikliği 7 kez mahkemeden dönen ve 8. kez iptali için yargıya başvurulan Demir Kafes için Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı savunmaya tepki gösterdi.

Yapımı da sökümü de ciddi kamu israfına yol açan Demir Kafes' alanına, YDA Center yapılmasına ilişkin 7 plan değişikliğini de açtığı davalar sonucu iptal ettiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 8. plan değişikliğini de yargıya taşımıştı

Davada, Ankara Büyükşehir Belediyesi savunmasını Ankara 4. İdare Mahkemesi Başkanlığına sundu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, belediyenin, 7 kez planı iptal edilen, Demir Kafes'le ilgili yaptığı savunmaya tepki gösterdi. 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin "Demir Kafes davası haksız ve yersizdir. Demir Kafes davasını açmaya Mimarlar Odası yetkili değildir, dava açma hakkı yoktur. İdarenin yaptığı işlemler idare usul hukukuna uygundur. Plana itiraz etmeden dava açmak usule aykırıdır. Oda, kuruluş amaç ve görevlerine aykırı faaliyette bulunuyor" şeklindeki savunmasına tepki gösterdi.

Candan, "Haklıyız bu kent suçunu 7 kez mahkeme iptal etti. Anayasal suç işleniyor, ehliyeti ve yetkiyi anayasadan aldık, Açtığımız bin 400 dava, Demir Kafes’e  açtığımız 7 dava bunun kanıtıdır. Kent suçu olarak 7 kez tescillenmiş bir alanın Anayasa ortadayken 8.planını savunmak, hangi idare ve usule uygundur? Bu bir zorunluluk değil, itiraz etmeden dava açma hakkımız var. Demir Kafes’in 7 planına da itiraz etmeden dava açtık. Kuruluş görevlerimiz arasında, kamu yararını savunmak ve halkın hakkını korumak vardır" diye konuştu.

"Kent suçlarını savunamazsınız, belediyede başkan değişti. Hukuk biriminin dili neden hala değişmedi" diyen Candan, sözlerine şöyle devam etti:
"Büyükşehir Belediyesi savunmasında, dava konusu işlemin hukuka aykırı olmadığını ifade ederken telafisi mümkün olmayan zararlar yaşanmadığını ve alanın AOÇ arazisi olmadığını da iddia etmiştir. Bu alan (2096 Ada 30 parsel), Atatürk Orman Çiftliği arazisi iken Gazi Üniversitesi’ne Tıp Fakültesi yapılması için verilmiş sonra hülle yoluyla tıpkı ABD Büyükelçiliği arazisi gibi YDA Center'a peşkeş çekilmiştir. Hukuksuz, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı şekilde Atatürk Orman çiftliği  alanına Demir Kafes (YDA Center) inşa edilmiştir. Bu rant heyulası nedeniyle Eskişehir Yolu trafiği  tam bir keşmekeşe dönüşmüştür. Öte yandan ciddi altyapı sorunları da yaşanacaktır.. Telafisi mümkün olmayan zararlar ortadadır. Altyapının ve trafiğin kaldırmayacağı yapılaşma söz konusudur. 7 kez planı iptal edilen kamu yararına aykırı dava konusu işlemin hukuka aykırı olmadığını söylemek ise akla ziyandır.

Haklılığımız defalarca yargı kararlarıyla tescillenmiştir. Plan değişikliği yapmak yargının arkasını dolanmaktan ibarettir. Ankara’nın kent suçu olan Demir Kafes alanındaki rant ısrarına karşı, biz de kamu yararı ısrarımızı sürdüreceğiz. Bilim ve teknikten aldığımız güçle 8. plan değişikliklerine karşı da kamu yararı için mücadeleye devam edeceğiz. Şimdi Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden beklenen, bu akla ziyan savunma değil, 7 planı da iptal edilen kent suçu haline gelen Demir Kafes alanındaki plan değişikliğini geri çekmesidir. Demir Kafes arazisi olan 29096 ada 10 parselde YDA İnşaat tarafından yapılan yüksek yoğunluklu rezidans kaçak yapı konumuna düşmüştür. Bu yapının Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ivedilikle mühürlenmesi gerekirken, hukuka aykırı davranılmaktadır. Gökçek yargılanana ve Gökçek politikalarına son verilene kadar mücadeleye devam edeceğiz."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları