loading
close
SON DAKİKALAR

Murat Emir’den Sağlık Bakanlığı’na şeffaflık çağrısı 'Pandemi bitiyor, şimdi hesap zamanı!'

Murat Emir’den Sağlık Bakanlığı’na şeffaflık çağrısı 'Pandemi bitiyor, şimdi hesap zamanı!'
Tarih: 05.05.2022 - 11:42
Kategori: Siyaset

CHP Milletvekili Murat Emir, salgın sürecini şeffaf yönetmediğini söylediği Sağlık Bakanlığı’nı gerçek ölüm sayılarını açıklamaya davet etti.

Detaylı vefat sayılarını açıklayın

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığı’na şeffaflık çağrısında bulundu. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun Covid-19 pandemi sürecinde normalleşmeye geçme kararı aldığını hatırlatan Emir, “Pandemi boyunca salgın yerine rakamlarla mücadele ettiniz. Şimdi gerçek ölüm sayılarını açıklamayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Covid-19 salgını sürecinde gerçek vaka ve vefat sayılarını paylaşmadığı gerekçesiyle eleştirilen Sağlık Bakanlığı, pandemi ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamaların büyük bölümünü kaldırarak normalleşmeyi ilan etti. CHP Milletvekili Murat Emir, salgın sürecini şeffaf yönetmediğini söylediği Sağlık Bakanlığı’nı gerçek ölüm sayılarını açıklamaya davet etti.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, Covid-19 pandemi sürecinde normalleşmeye geçme kararı alarak tekrar toplanmayacağını duyurdu. Sağlık Bakanlığı da pandemi boyunca yaşamını yitiren yurttaşların ortalama yaşının 78 olduğunu açıkladı. CHP’li Murat Emir ise pandemine yaşamını yitirenlerin yaş ortalamasının, cinsiyetinin ve mesleğinin açıklanması gerektiğini vurguladı. Şeffaflığın yalnızca toplumsal farkındalık açısından değil, kişisel koruyucu tedbir alınması açısından da önemli olduğuna dikkati çeken Emir, “Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın toplam sayısının yaş, cinsiyet, meslek grubu, şehir ve hatta mahalle dağılımına göre açıklanması gerekmektedir” dedi.

DETAYLI RAPOR YAYIMLANACAK MI?

Şeffaflık çağrısında bulunan Emir, konuyu TBMM gündemine de taşıdı. CHP’li Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle şunları sordu:

• Pandemi sürecinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın toplam sayısının yaş, cinsiyet, meslek grubu, şehir ve hatta mahalle dağılımına göre açıklanması düşünülmekte midir? Açıklanmayacaksa bunun gerekçesi nedir?

• Normalleşme sürecine geçilmesine rağmen Covid-19 pandemi süreci ile ilgili detaylı bir rapor yayımlanması düşünülmekte midir? Yayımlanmayacak ise gerekçesi nedir?

RAKAMLARLA MÜCADELE ETTİLER

Türkiye’nin pandemi yönetiminde en kötü ülkelerden biri olduğunu savunan Emir, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İktidarın pandemi yönetiminde akılda kalan en büyük becerisizliği, halkımızdan gerçekleri inatla saklamaya çalışmasıdır. Salgın sürecinde pembe tablo çizmek, ‘Başarılıyız’ algısı yaratmak iktidarın işine geldi. Salgından siyasi rant elde etme gayretine düştüler. Verileri şeffaf şekilde ortaya koymayıp, büyük bir gayret ve özveri ile işlerini yapan sağlık emekçilerini de zor duruma düşürdüler. Bütçe tamtakır olduğu için halkımızı yalnız bıraktılar. Pandemi ile mücadele etmek yerine, rakamlarla mücadele ederek gerçeği saklamaya çalıştılar. ‘Pandemi bitiyor’ diyorlar. Şimdi hesap zamanı. Artık gerçek verileri açıklayın.”

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları