loading
close
SON DAKİKALAR

Musica Historica Topluluğu 23 Ekim Macar Milli Bayramı vesilesiyle Türkiye'de bir dizi konser verecek

Musica Historica Topluluğu 23 Ekim Macar Milli Bayramı vesilesiyle Türkiye'de bir dizi konser verecek
Tarih: 17.10.2022 - 14:32
Kategori: Kültür & Sanat

İstanbul Macar Kültür ve Dostluk Derneğinden yapılan açıklamaya göre; 23 Ekim Macar Milli Bayramı (1956 direnişinin yıl dönümü) vesilesiyle Musica Historica Topluluğu Türkiye'de bir dizi konser verecek.

Konserler, 23 Ekim Macar Milli Bayramı (1956 direnişinin yıl dönümü) vesilesiyle düzenlenen etkinlikler çerçevesinde;

Musica Historica Topluluğu, 

20 Ekim 2022 Perşembe Saat: 20:00 İstanbul Süleyman Seba Kültüt ve Sanat Merkezinde

21 Ekim 2022 Cuma günü Saat: 16:00 Tekirdağ Rakoczi Müzesinde

22 Ekim Ekim 2022 Cumartesi günü Saat:18:00'da Bursa Ördekli Kültür Merkezinde konser verecek.

Musica Historica Topluluğu 1988 yılında Budapeşte’de kurulmuş kendi müzik alanında (Ortaçağ, Barok, Rönesans dönemleri Macar ve Doğu Avrupa müzikleri, Trubadour müziği) Avrupa’nın en bilinen ve saygın topluluklarından biri.

İstanbul Macar Kültür ve Dostluk Derneği Başkanı Dr. Erdal Şalikoğlu konserin içeriği hakkında www.istanbulgercegi.com'a yaptığı bilgilendirmede:

“Konserimizin repertuarını oluşturan eserlerde dönemin çalgılarıyla seslendirilen 16-17. yy Macar şarkıları ve dans ezgileri yer alıyor. Ali Ufki elyazmalarından dönemin Mehter örnekleri ve Mehter müziği ile Macaristan’a ulaşan zurna adlı çalgının küçük bir değişime uğramasıyla Törökşip adlı yeni bir çalgının doğuşu ve Macar müziğinin ana çalgılarından biri haline gelmesi sergileniyor. Şarkıların sözleri, o dönem Macarların çevre halklara bakışını, yer yer hiciv içeren dizelerle seslendiriyor, hem Osmanlı hem Avusturyalılar (Labantz) tarafından fetih ve işgal edilen topraklarda yaşayan Macarların acısını ve yakınmalarını dile getiriyor. Özellikle o sıkıntılı günlerde ortaya çıkan protesto hareketinin yarattığı ve çoğunluğu işsiz askerlerden oluşan yeni bir sosyal sınıfın (Kuruç) çevresinde yeşeren yeni kültürün müzik ve danstaki yansımaları seslendiriliyor. Bu bir tür, Anadolu’da ortaya çıkan Zeybek kültürünün kendine özgü müzik ve dansını yaratmasına benziyor.” dedi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları