loading
close
SON DAKİKALAR

Muzaffer İlhan Erdost, son yolculuğuna uğurlandı

Muzaffer İlhan Erdost, son yolculuğuna uğurlandı
Tarih: 26.02.2020 - 16:20
Kategori: Gündem

Marksist klasikleri Türkiye’ye kazandıran Sol Yayınlarının kurucusu, yazar ve şair Muzaffer İlhan Erdost, Ankara düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Sol Yayınları’nın kurucusu, yazar ve şair Muzaffer İlhan Erdost, son yolculuğuna uğurlandı. Muzaffer İlhan Erdost için bugün Ankara Karşıyaka Mezarlığında cenaze töreni düzenlendi. Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekili Akut Erdoğdu, SOL Parti adına Oğuzhan Müftüoğlu ve parti temsilcileri, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, HDP Milletvekilleri Ahmet Şık, Mehmet Rüştü Tiryaki, Oya Ersoy, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Prof. Dr. Korkut Boratav, Doç. Dr. Fikret Başkaya, BirGün Gazetesi yazarı Selçuk Candansayar, Şair Mahmut Temizyürek, Tolumsal Bellek Platformu ve Sivas Madımak Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin aileleri ve birçok yurttaş katıldı.

Mezarı başında konuşma yapan Muzaffer İlhan Erdost'un kardeşi İlhan Erdost'un kızı Alaz Erdost, "Hiç böyle olacağını tahmin etmemiştim. Bir anda gideceğini. Doktorlar amcamı kaybettiğimizi söyledi. Suları (Muzaffer Erdost'un kızı), ablam ve ben yalnızız. Bir süre sonra 'Peki şimdi ne yapacağız?' diye sordum. 'Aile büyüğünüz kimse onu arayın' dediler. Bizim aile büyüğümüz içeride yatıyor. Bizim büyüğümüz o. Başımız sıkıştığında yanına koştuğumuz, bir sorunumuz olduğunda cevap bulduğumuz babamız. Bizi sözcük sözcük seven, satır satır düşünen, kıyamayan, kardeşim diye diye giden amcamızı, bugün oğlunun ve eşinin yanına yatırdık. Eğer varsa böyle bir ihtimal kardeşine de kavuştun, çok sevdiğin arkadaşlarına da" dedi.

Alaz Erdost, amcasının babasına yazdığı şiire atfen konuşmasına şöyle devam etti: "Ve biz duruyoruz bugün tabutun önünde. Biz ikimiz iki kardeş, ablam ve ben. Yan yana ve omuz omuza. Bize bıraktığınız onurlu soyadıyla başımız dik. Babamızı yatırdığımız Karşıyaka'da tam da istediğin gibi. Gözlerinden öpüyorum amcacığım."

DİZELERİNDEKİ GİBİ TAŞINDI

Tabutu karanfillerle süslenen Muzaffer İlhan Erdost’un cenazesi törenin ardından, 2013 yılında kaybettiği oğlu Barışta Erdost’un yanında bulunan eşi Rana Erdost’un mezarına defnedildi.

Muzaffer İlhan Erdost'un cenazesine katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Yayıncı, şair ve yazar Muzaffer İlhan Erdost’u sonsuzluğa uğurladık. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Demokrasi ve insan hakları savunucusu Erdost’un, ülkemizin aydınlık yarınları için verdiği mücadeleyi asla unutmayacağız" dedi.

Kaynak : BirGün-Evrensel-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları