loading
close
SON DAKİKALAR

Nasuh Mahruki, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Genel Başkan Yardımcısı oldu

Nasuh Mahruki, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Genel Başkan Yardımcısı oldu
Tarih: 09.08.2018 - 13:10
Kategori: Yaşam

AKUT Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nasuh Mahruki, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)’nin Genel Başkan Yardımcısı oldu.

AKUT dışında da pek çok sivil toplum kuruluşunda aktif olarak görev alan Nasuh Mahruki, üyesi olduğu Atatürkçü Düşünce Derneği’nin 28-29 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen 15. Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Mahruki, görev dağılımında ise Prof. Dr. Yalçın Karatepe ile birlikte Genel Başkan Yardımcısı oldu.

Toplumsal sorunların çözümlenmesinde Atatürk ilkelerinin büyük bir birleştirici güç ve yol gösterici olduğunu vurgulayan Mahruki, Atatürk ilkelerine bağlı, sosyal sorumluluklarının farkında, vatanına katma değeri olacak gençler yetiştirilmesinde üzerine düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getirmek için yeni görevinde büyük bir mutlulukla çalışacağını belirtti.

Nasuh Mahruki, sözlerine şöyle devam etti:

"Bugün ülkemizin yaşadığı ağır yapısal ve toplumsal sorunların kökeninde, ülkenin kurucu iradesi olan adaletli, özgürlükçü, tam bağımsızlıkçı, sosyal ve demokratik bir Cumhuriyet olma idealinden ve bunların koruyucusu Atatürk ilke ve devrimlerinden uzaklaşmamız var. Bugünlerde çok kullanılan tabirle, tekrar fabrika ayarlarına, özümüze, kendi gerçeğimize dönmeden buradan çıkamayacağız. Çiçeği burnunda, yeni ADD Genel Başkan Yardımcısı olarak, yaş ortalaması 32 olan ülkemizde hem yüreği Atatürk'le atan gençleri bölgelerindeki ADD şubelerine üye olmaya, hem de Atatürkçü ilkeler etrafında kendi gelecekleri için bu değerlerin savunuculuğunu yapmaya, sorumluluk almaya davet ediyorum. Hep birlikte ülkemizi yeniden Atatürkçü rotaya geri getireceğimize de bütün kalbimle inanıyorum."

Nasuh Mahruki, profesyonel dağcılık kariyerinin zirvesindeyken iki dağcının tırmanış esnasında hayatını kaybetmesi üzerine arkadaş grubu ile AKUT Arama Kurtarma Derneği’ni kurdu. 1994 yılında, henüz 26 yaşındayken birkaç kişi ile başlattığı sivil örgütlenme, yıllar içerisinde dünyanın en başarılı sivil arama-kurtarma yapılanmalarından biri hâline dönüştü ve binlerce üyesi olan, ülkemize değer katan bir marka olmayı başardı.

Hâlen AKUT Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı, AKUT Spor Kulübü Başkanı ve AKUT Arama Kurtarma Derneği Onursal Başkanı olan millî dağcı Nasuh Mahruki, ülkemizdeki arama-kurtarma yapılanmasının bugünkü şekline evrilmesinde rol model olan çalışmaları nedeniyle sayısız ödül aldı.

Kaynak : Vişne Haber Ajansı

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları