loading
close
SON DAKİKALAR

Nisan ayında 36 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Nisan ayında 36 kadın erkekler tarafından öldürüldü
Tarih: 06.05.2019 - 14:26
Kategori: Kadın

2019 yılının Nisan ayında 36 kadın erkekler tarafından öldürüldü, cinsel şiddet ve çocuk istismarı devam ediyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Nisan 2019 Raporu'nu açıkladı. Buna göre; 2019 yılının Nisan ayında 36 kadın öldürüldü, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti.

Çocuk istismarı ve cinsel şiddet verilerinin açıklanandan ve basına yansıyan haberlerden çok daha fazla olduğu belirtilen rapora göre; bu ay işlenen kadın cinayetlerinin 8’i şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 5 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 1 kadın ekonomik bahaneyle ve 22’si kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

Rapora göre;

-Öldürülen 36 kadının 8’inin kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 11’i evli oldukları erkekler,  6’sı birlikte olduğu erkek,1’i oğlu, 4’ü tanıdık/akraba, 2’si boşandığı erkek, 1’i ayrıldığı erkek, 3’ü ağabeyi tarafından öldürüldü.

-20’si ateşli silahlarla, 4’ü boğularak, 8’i kesici aletle, 1’i darp edilerek, 1’i yüksekten düşerek ve 2’sinin nasıl öldürüldüğü tespit edilemedi.

-Kadınların 3’ü arabada, 1’i otelde, 26’sı ev içerisinde öldürüldü. 2’si sokak ortasında, 1’i apartmanda öldürüldü ve 1 kadının ormanda, 1 kadının da gölet yakınında cansız bedenleri bulundu. 2 kadının ise nerede öldürüldüğü tespit edilemedi.

-5 kadının hangi bahane ile öldürüldüğü tespit edilememişken, 22 kadının kendi hayatına dair karar almak isterken, 1’i de ekonomi bahane edilerek öldürüldü. 8 kadının şüpheli ölümü ise aydınlatılmayı bekliyor.

-Ulaşılabilen veriye göre kadınların 7’si bir işyerinde çalışıyor, 29 kadının çalışma durumu bilinmiyor.

İllere göre Nisan ayının kadın cinayetleri verileri ise şöyle:

İstanbul 4, İzmir 4, Adana 3, Afyonkarahisar 3, Şanlıurfa 3, Kahramanmaraş 2, Bursa 2, Manisa 2, Mersin 1, Niğde 1, Zonguldak 1, Erzurum 1, Malatya 1, Tekirdağ 1, Kocaeli 1, Muğla 1, Konya 1, Sakarya 1, Batman 1, Tunceli 1, Osmaniye 1.

Katledilen 36 kadının isimleri ise şöyle:

Hamide Gezer, Aslı Yıldız Güçlü, Emine Yıldız, Najia Arabzai, Eda Kaymaklı, Nur Muhammet Berzo, Ayla Ö., Reyhan İrketi, Özge Y., Hayat Meşail, Sabah Meşaili, Mukadder Nogay, Dudu Çeştepe, Gözde Çulhaoğlu, Aysel Şahin, Rabia Bayram, Fatma Bayram, Hatice şahin, Arzu S., Ş.A., Dilan Tutucu, Gülsüm Taş, Sultan Çınkır, Sibel Akçalı, Cemile Aydın, Hülya Haney, Aycan Bozbay, Ayşe İ., Hatice Ü., Gamze Ünlü, Dilek Ö., Gökselin Türkel, İlkay Sivaslı, Esra K., Naciye Saygın ve kimliği henüz tespit edilemeyen 1 kadın.

Kadınlar kadın cinayetlerine karşı mücadeleye devam ediyor

İzmir’in Ödemiş ilçesindeki 33 yaşındaki Hamide Gezer, butik bir otelde silahla vurulmuş olarak bulundu.

Batman Hasankeyf'de Hayriye Arıca darp edilerek öldürüldü ve bedeni dereye atıldı, fail bulunamadı.

İstanbul Bahçelievler'de 25 yaşındaki Najıa Arabzai'yi öldüren Zivar G.R., “ikinci eş olarak aldığını” söyledi.

Bursa’da yaşayan 30 yaşındaki Hayat ve annesi Sabah Meşail evlerinde öldürülmüş halde bulundu. Şüpheli olarak gözaltına alınan K.J. ifadesinde, kadınların altınlarını almak için Meşail’in dini nikahla evli olduğu Ali Hattab’ın cinayeti işlediğini söyledi. Hattab’ın yakalanması için çalışmalar sürüyor.

İzmir’de yaşayan Hatice Ü., evli olduğu Suat Ü. tarafından uyurken boğularak öldürüldü. Olaydan sonra kaçan zanlı yakalanarak tutuklandı.

Konya’nın Kadınhanı ilçesinde kesik bir kadın başı ve aynı kişiye ait olduğu değerlendirilen vücut parçaları bulundu. Öldürülen kadının kimliği henüz belirlenemedi.

Kadınlar cinsel şiddete uğramaya devam ediyor

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nden Hasan Bilgili, genç kadın hekime şiddet uyguladı ve cinsel saldırıda bulundu.

İstanbul’da bir kadın metrobüste Fatih Özdemir tarafından cinsel saldırıya uğradı. “Ben susmayacağım, sen utanacaksın” diyerek tacizciyi cep telefonuyla görüntüleyen kadın şikayetçi oldu, Özdemir tutuklandı.

Sultangazi'de de 23 yaşındaki G.Y. kendisini takip edip cinsel organını gösteren kişiyi cep telefonu kamerasıyla kaydedip şikayetçi oldu.

21 Nisan’da İstanbul'da Y.S. isimli kadın, taksi şoförü Fatih K. tarafından cinsel saldırıya ve gaspa uğradı, taksici tutuklandı.

Samsun’da hakkında cinsel saldırı ve şiddetten birçok suç kaydı bulunan A.A. sahilde yürüyüş yapan 6 kadına cinsel şiddette bulundu. Gözaltına alınan A.A. (38), adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Çocuk istismarları devam ediyor

23 Nisan günü Küçükçekmce’de 5 yaşındaki çocuk istismara uğradı. Ardından mahalleli "Çocuk istismarına sessiz kalmıyoruz" diyerek mahallede eylemler başlattı. Farklı illerden Kadın Meclisleri üyeleri bulundukları illerde sessiz kalmayarak, faillerin derhal yakalanması için bir araya geldi ve açıklamalarda bulundu. Star gazetesi yazarı Ersoy Dede, “5 yaşında bir çocuk ebeveyni yanında olmaksızın sokakta ne yapıyormuş” açıklaması yaptı. Çocuk düşmanı açıklamalar, çocuk istismarlarının aklanması ve cezasız kalması çocuk istismarlarının daha da artmasına ve faillerin istismarlarına devam etmesine sebep oluyor. Küçükçekmece'de halkın protestoları ve kadınların eylemleriyle fail yakalandı.

Balıkesir’de bir ilkokulda rehber öğretmen Ö.A.’nın 9 ve 11 yaşındaki kardeşlere cinsel istismardan tutuklandı. Ö.A.’nın Tokat'ta görev yaparken, evinde çok sayıda çocuk pornosu bulunmuş olduğu, ama hakim tarafından serbest bırakılarak öğretmenliğe devam etmesine izin verilmiş olduğu öğrenildi.

9 yaşındaki bir kız çocuğunu istismar ettikten sonra serbest bırakılmasının ardından duruşmada faili göreceği için çocuk kalp krizi geçirerek ölmesine sebep olan Tuncay Çınar, Muğla'nın Menteşe ilçesinde 2 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu için tutuklandı.

Çorum’da Camii tuvaletinde 65 yaşındaki M.S. 11 yaşındaki zihinsel engelli kız çocuğuna istismarda bulundu. Haberler, Çorum Valisi’nin talimatı ve yayın yasağıyla kaldırıldı.

Nisan ayında görülen davalarda çıkan sonuçlar

Giresun’da yüzde 75 zihinsel engelli Havva’ya 65 yaşındaki komşusu ve bir akrabası sistematik cinsel istismarda bulundu. Havva hamile kaldı ve geç kalındığı için doğum yapmak zorunda kaldı. Failler beraat ettirildi.

Oyuncu Ahmet Kural, şarkıcı Sıla Gençoğlu'na karşı 'hakaret, tehdit ve kasten yaralama' suçlarını işlediği iddiasıyla yargılandığı davada, 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kural'ın cezası ertelendi.

Tehdit ve ısrarlı takibe maruz kalan İlayda Özen’in uzaklaştırmayı ihlal duruşması, sanık korumayı ihlal etmeyi sürdürdüğü için erkene alındı.

Fatih'te polis otomobilinde polisler tarafından cinsel saldırıya uğrayan ve gasp edilen I.K. (27)'nin tutuklu sanık Şeref Ş. ile tutuksuz sanıklar İsmail K., Enes S., Yaşar S., Ahmet B. yargılandığı davasında karar çıktı. “Böyle bir olay olduğundan dolayı pişmanım” ve “Suçsuzum, mağdurum” gibi bahaneler sundukları mahkemede heyet, sanıklar hakkında duruşmadaki iyi halleri nedeniyle oy çokluğuyla indirim uyguladı. Bir üye hakim, indirim uygulanmadan ceza verilmesi gerektiğini belirterek karara muhalefet şerhi düştü.

17 yaşında başından vurularak öldürülen Aleyna Can’ın davasında, Bayram Ekici hakkında uzaklaştırma kararı bulunmasına, Aleyna'yı ve ailesini ölümle tehdit etmesine rağmen tahliye edildi.

Evli olduğu erkek tarafından tornavidayla öldürülmeye çalışılan Büşra Gençalp’ın davasının yaralama değil öldürmeye teşebbüs olduğuna karar verildi. Dava ağır ceza mahkemesinde tekrar görülecek.

6284 ve sonuçları

Nisan ayında öldürülen kadınların 29’unun koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; 7 kadının herhangi bir uzaklaştırma veya koruma kararı bulunmuyordu.

Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor.

Bu ay 6284 etkin uygulansaydı; kadınlar yaşıyor, çocuklar da annesiz kalmayacaktı. Öldürülen kadınların 15‘inin çocuğu vardı.

Kadınlar 1 Mayıs’ta da meydanlardaydı

Kadınlar 1 Mayıs'ta da 'Eşit çalışma hakkımızı kazanacağız, Şiddetin her türünü durduracağız' diyerek meydanlardaydı. Kadınların şiddetten kurtulmasının yolu, kadınların güçlenmesidir, kadınların her alanda eşit olmasıdır. O yüzden de, ev işiyle meşgul olduğu için iş gücünde yok sayılan 11 milyon kadın için emekli, çalışamaz durumda olduğu, eğitim gördüğü gibi nedenlerle işgücüne dahil edilmeyen 9 milyon kadın  için de mücadele edeceklerini açıkladılar.

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları