loading
close
SON DAKİKALAR

Ocak ayında 38 kadın öldürüldü

Ocak ayında 38 kadın öldürüldü
Tarih: 05.02.2017 - 07:50
Kategori: Kadın

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ocak ayına ilişkin rapor yayınladı. Rapora göre Ocak ayında 38 kadın öldürüldü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ocak ayına ilişkin çarpıcı bir rapor yayınladı. Geçen yıla oranla en fazla kadın cinayeti Ocak ayında yaşandı. Ocak ayında 38 kadın öldürüldü.

Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: İzmir’de 6; İstanbul, Balıkesir, Trabzon ve Şanlıurfa’da 3; Antalya, Giresun ve Kocaeli’de 2 kadın olarak belirlendi.

Platformun kadın cinayetlerine ilişkin yapılan açıklama şöyle:

"Bizler kadınlar boşanmak istediği için öldürülüyor derken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bazı aile danışma merkezlerine başvuran ailelerin boşanabilmelerini sorun olarak gördü. “sokak aralarında” diye nitelendirdikleri bu merkezler için hemen işlem başlattı. 7 bin 500 kadar evli çiftin kendilerine başvurmasından, bunlardan %38’ini boşanmaktan vazgeçirdiklerinden “gururla” bahsetti. Kadınların boşanmak istediği için öldürüldüğünü görseydiniz, boşanabilen %62’lik kısımdan gururla bahsetseydiniz, bu ay kadın cinayetlerini bir kez daha arttığına şahit olmazdık, 38’li rakamları görmezdik."

34 çocuk istismara uğradı, bir bebek istismar sonucu hayatını kaybetti

Uşak’ta ve Antalya’da çocuklar okullarında taciz edildi. Bu ay Van’da daha 4 kilogram ağırlığındaki yeni doğan bebek istismara uğradı. Hastaneye getirilmesiyle, uğradığı istismar sonucu yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Samsun’da bir çocuk kaçırılarak tecavüze edildi. Adıyaman’da 6 yaşında anasınıfına giden bir çocuğa tecavüz edildi.

14 Kadın cinsel şiddete maruz kaldı

Ocak ayında 14 kadına cinsel şiddet uygulandı. Kadınlar bulundukları her alanda cinsel şiddete maruz kalıyor. İzmir’de bir kadın çalıştığı iş yerinde taciz edildi. Ankara’da bir kadın halk otobüsünde şoför tarafından tecavüz edildi. Kadınların yanında yer alan politikaların geliştirilmemesi, uygulanmaması tacizcilerin önünü açıyor. Aydın’da daha önce tacizden beraat etmiş bir kişi, bu ay başka bir kadını taciz ederken, Tekirdağ’da da bir kişi farklı zamanlarda iki kişiyi taciz etti.

Kadınlar korunmuyor, boşanmak istediği için öldürülüyor

Ocak ayında öldürülen kadınların %100’ünün korumasının olup olmadığı tespit edilemiyor. Bu ay öldürülen kadınların %8’i başka bir kadını korumak isterken öldürüldü. Bu veriler kadınların açıkça korunmadığının bir göstergesidir.Öldürülen kadınların %31’i boşanmak istediği için, ilişkisini sonlandırmak istediği için, kendi hayatına dair karar vermek istediği için öldürüldü

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları