loading
close
SON DAKİKALAR

Öğrenciler Çanakkale'de

Öğrenciler Çanakkale'de
Tarih: 12.02.2012 - 22:24
Kategori: Seyahat

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen "Cumhuriyet Eğitim Gezileri"ne katılan öğrenciler Çanakkale'ye gelmeye başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen "Cumhuriyet Eğitim Gezileri"ne katılan öğrenciler Çanakkale'ye gelmeye başladı.

Sabah saatlerinde Çanakkale'ye ulaşan Sinop, Afyon ve Gümüşhane kafileleri, alan kılavuzları refakatinde ilk olarak Çimenlik Kalesi'ni gezdi. Çimenlik kalesindeki ziyarette iskeleye bağlı bulunan Nusrat'ı da ziyaret eden konuk öğrencilere, Çanakkale Savaşı sırasında mayın gemisinin oynadığı önemli rol anlatıldı.

Gezi ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Alan Kılavuzları Kooperatif Başkanı Turgay Güleç, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 27 Eylül -27 Ekim tarihleri arasında düzenlenen gezilere katılan öğrencilerin ilk kafilesinin Çanakkale'ye ulaştığını belirterek, "Yaklaşık 1 ay sürecek gezilere 83 otobüsle 3 bin 300'den fazla öğrenci ilimize gelecek. 123 kişilik ilk kafilede Sinop, Afyon ve Gümüşhane'den öğrencilerimiz bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığımız bu yılki Çanakkale Şehitlikleri ve Afyon Dumlupınar

Şehitlikleri ziyaretinde ilk kez yeni bir uygulama başlattı. Buna göre bu bölgeyi gezenler Alan Kılavuzları nezaretinde ziyaretlerini yapacaklar. Çocuklarımız buraya profesyonel rehberler eşliğinde geldiler. Yol güzergahları üzerinde durakladıkları yerlerde profesyonel rehberler eşliğinde gezdiler. Ancak Çanakkale ziyaretlerinde onların yanında pekiştirici olarak bu yıl ilk kez Alan Kılavuzları da yer alacak. Çocuklarımız bu geziler sayesinde Cumhuriyetimizin kuruluşunu adım adım takip edecek. Çıktıkları

illerden önce Samsun'a gittiler. Ardından da Cumhuriyetin adımlarının atıldığı yerleri tek tek gezecekler. 6 bin 500 kişinin yer alacağı bu gezilerde öğrencilerin yarısı Çanakkale Şehitliklerine, yarısı da Afyonkarahisar Dumlupınar Kurtuluş Şavaşı Şehitliklerine gidecek" dedi.Sinop ekibinin grup sorumlusu Mehmet Düz de düzenlenen etkinliğin önemine değinerek, "İlk önce öğrencilerimiz bu etkinliği turistik bir gezi olarak gördü. Ancak otobüslerimizde Çanakkale ile ilgili CD'leri izlediklerinde bunun böyle olmadığının farkına vardılar. Bu bölgeyi gezecek olan öğrencilerimiz Atalarımızın ne kadar zor şartlarda bu vatanı bizlere bıraktıklarını bire bir görerek bunu anlayacaklar" dedi.

Öte yandan Çanakkale'yi ziyaret eden öğrenciler de farklı bir duygu yaşadıklarını ifade ederek,"Tarih kitaplarından gördüğümüz bu yerleri bizzat yerinde görmek bizlere ayrı bir duygu kazandırıyor" diye konuştu.

Cumhuriyet Eğitim Gezileri, 27 Ekim tarihine kadar devam edecek.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları