loading
close
SON DAKİKALAR

Okçular Vakfı'nın reklamı kamu spotu oldu, RTÜK üyesi Faruk Bildirici karşı çıktı: Etkinliğini duyuracaksa bedelini ödesin

Okçular Vakfı'nın reklamı kamu spotu oldu, RTÜK üyesi Faruk Bildirici karşı çıktı: Etkinliğini duyuracaksa bedelini ödesin
Tarih: 23.08.2019 - 15:00
Kategori: Gündem

Bilal Erdoğan'ın yönetiminde yer aldığı Okçular Vakfı'nın Malazgirt Savaşı'nın yıl dönümü nedeniyle hazırlanana kamu spotunda yer aldı. RTÜK'ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Faruk Bildirici Okçular Vakfı'na ayrıcalık tanınmasını eleştirdi.

RTÜK, Bilal Erdoğan’ın yöneticileri arasında olduğu Okçular Vakfı’nın, Malazgirt Zaferinin yıldönümü için hazırladığı üç filmin TV''lerde kamu spotu olarak ücretsiz yayınlanmasını oy çokluğuyla kabul etti. RTÜK üyesi Faruk Bildirici karşı oy kullanma gerekçesini sosyal medya hesabından paylaştı. 

Bildirici, "1071 Malazgirt Zaferi ülkemizin tarihi açısından özel bir anlam taşımaktadır. Yakın bir zamana kadar da kutlama etkinlikleri devlet tarafından organize edilmekteydi. Şimdi bu etkinliklerin-partili Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde bile olsa- tek başına bir vakıf tarafından sahiplenilmesi yanlıştır. Kaldı ki, Okçular Vakfı herhangi bir sivil toplum örgütü değildir; siyasi iktidarın koruyup kolladığı bir kuruluştur" ifadelerini kullandı.

Faruk Bildirici'nin sosyal medya hesabından paylaştığı karşı oy gerekçesi şöyle:

"Üst Kurul İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı'nın 21.08.2019 tarih ve 21296 sayılı yazısına konu, Okçular Vakfı tarafından Malazgirt Zaferinin 948. yıldönümü nedeniyle hazırlanan üç tanıtım filminin televizyonlarda kamu spotu olarak ücretsiz yayınlanmasına oy çokluğuyla karar vermiştir. 
1071 Malazgirt Zaferi ülkemizin tarihi açısından özel bir anlam taşımaktadır. Yakın bir zamana kadar da kutlama etkinlikleri devlet tarafından organize edilmekteydi. Şimdi bu etkinliklerin-partili Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde bile olsa- tek başına bir vakıf tarafından sahiplenilmesi yanlıştır. 
Kaldı ki, Okçular Vakfı herhangi bir sivil toplum örgütü değildir; siyasi iktidarın koruyup kolladığı bir kuruluştur. Okçular Vakfi'nın Mütevelli Heyet üyeleri arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan da yer alıyor. Bilal Erdoğan, Beyoğlu Belediye Başkanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı H.Ali Yıldız ile birlikte Malazgirt Zaferi Anma Etkinlikleri ile ilgili olarak KKTC'de basın toplantısı düzenlemiş. 23 Ağustos'tan itibaren Ahlat ve Malazgirt'te düzenlenecek etkinlikleri sahiplenmiş. 
Malazgirt zaferi, bir siyasi parti veya bir vakıf tarafından kutlanamaz. Böyle bir kutlamanın spot filmi hazırlanacaksa da bunu yapacak olan bir vakıf değil, kamu kurumları, üniversiteler ya da Türk Tarih Kurumu'dur. 
Öte yandan hazırlanan üç film Kamu Spotları Yönergesi'nin çeşitli hükümlerini ihlal etmektedir. Bu spot filmler, İzleme ve Değerlendirme Dairesi'nin yazısında da belirtildiği gibi, bir etkinlik duyurusudur. Kamu spotlarının amacı etkinlik tanıtımı, duyurusu olamaz. Kamu Spotları Yönergesi'ne göre "Kamu spotlar„ ancak toplumu ilgilendiren ve yayınlanmasında kamu yararı bulunan olay ve gelişmelere ilişkin konularda hazırlanır" ve faaliyet tanıtımı yapılamaz. 
Halbuki bu spotlarda faaliyet tanıtılıyor. Okçular Vakfı'nın etkinliklerini duyurmasının yolu ücretsiz yayınlanacak ve siyasi iktidarla yakınlığı nedeniyle ayrıcalıklı işlem görecek kamu spotları olmamalydı. Okçular Vakfı, böyle bir etkinliği duyuracaksa, müzik ve film festivallerinin tanıtımlarında olduğu gibi reklam kuşağında ve bedelini ödeyerek duyurmalı. Okçular Vakfı için böyle bir ayrıcalık tanınırsa, yarın başka vakıflar da düzenleyecekleri etkinlikler için kamu spotları hazırlayıp ücretsiz yayınlanması için RTÜK'e başvurabilirler. 
Yönergenin 5. Maddesinin 3. Fıkrasına göre de kamu spotları başvurusunun Üst Kurul'a en az 15 gün önce yapılması gerekiyor. Okçular Vakfı'nın başvurusu Üst Kurul toplantısından bir gün önce yani 20 Ağustos 2019 tarihinde yapılmıştır. Spotlar alelacele Üst Kurul gündemine alınmış ve oy çokluğuyla kabul edilmiştir. 
Okçular Vakfı'nın spotlarında hiç ok kullanılmamasının ve kılıcın başrolü oynamasınn garipliğini bir tarafa bırakırsak, kamu spotlarında siyasi figür ve mesajların da kullanılmaması gerekir. Bu gerekçelerle Okçular Vakfı'nın hazırladığı üç spot filmin televizyonlarda ücretsiz olarak yayınlanmasına karşıyım."

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları