loading
close
SON DAKİKALAR

Okul gezilerinde tartışmalı karar

Okul gezilerinde tartışmalı karar
Tarih: 12.02.2012 - 13:05
Kategori: Eğitim

O sınırlama kaldırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, okul gezilerinde kullanılacak servis araçlarının en fazla 6 yaşında olma şartını kaldırdı.

2007 yılında Aksaray’da 7’si öğrenci 33 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir okul gezisinin ardından araçların yaşlı olduğu ortaya çıkmış ve bu tehlikenin ortadan kaldırılması için bir genelgeyle, okul gezilerinde kullanılacak araçların 6 yaştan büyük olmaması şartı konmuştu. Boldavin Şoförler Odası Başkanlığı MEB’in okul gezileri için araçlarda 6 yaş sınırını Danıştay’a götürmüştü. Danıştay 10. Dairesi de Bakanlığın kararını geçtiğimiz günlerde iptal etti. Bu gelişme üzerine MEB geçtiğimiz hafta bir genelge ile okul gezilerinde kullanılacak araçlarda artık, 6 yaş sınırı aranmayacağını duyurmak zorunda kaldı. 

Yaş şartı yok

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yeni eğitim dönemine hazırlık amacıyla yayınladığı bir genelgeyle, Danıştay’ın iptal kararını duyurdu. Yeni dönemde okul gezilerinde Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin otobüslerin yaş şartlarıyla ilgili hükümlerinin esas alınacağını belirtti. Karayolu Taşıma Yönetmeliği ’nde, okul gezilerinde kullanılacak araçlar için istenen D2 yetki belgesi taşıyan araçlarda, araç asgari kapasitenin dışındaysa yaş şartı aranmıyor. Asgari kapasiteyi sağlayacak araçlar için ise 10 yaşından büyük olmama şartı getiriliyor. Uzun yolda kullanılan araçların yaşının büyük olması yol güvenliği açısından tehkileli bulunuyor. Yaşı büyük araçlarda oluşan metal yorgunluğu ve teknik donanımın yetersizliği, o araçla okul gezisi için yola çıkan öğrencilerin can güvenliğini de tehdit ediyor.

Geziler başlıyor

81 ilden öğrencilerin katıldığı ve Samsun, Erzurum, Sivas, Çanakkale, Ankara illerinde şehitlikleri, müzeleri kapsayan “Cumhuriyet Eğitim Gezileri” de 27 Eylül’de başlayacak. Bu gezilere 81 ilden 1000’i aşkın öğrenci katılacak. Bu geziler dışında il milli eğitim müdürlüklerinin başta Anıtkabir olmak üzere illerinde çok çeşitli gezileri organize ediliyor. Bu kapsamda öğrenciler otobüs yolculukları yapmak zorunda kalıyor.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları