loading
close
SON DAKİKALAR

ÖSYM Başkanı: Sınavlardan kâr etmiyoruz, maliyetine yapıyoruz

ÖSYM Başkanı: Sınavlardan kâr etmiyoruz, maliyetine yapıyoruz
Tarih: 28.10.2019 - 11:14
Kategori: Gündem

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, her yıl yaklaşık 50 sınav yapıldığını ve bu sınavlarda 200 ayrı test uygulandığını belirterek, "Gerçekleştirilen sınavlarda kesinlikle kâr amacı güdülmemektedir" dedi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, ÖSYM’nin sınavları maliyetine yaptığını ve kâr etmediğini söyledi. Aygün, ÖSYM’nin 2018 yılında KDV dahil 737 milyon 367 bin 448 lira gelir elde ettiğini, KDV dahil giderinin de 739 milyon 32 bin 142 lira olduğunu açıkladı.

ÖSYM’nin her yıl yaklaşık 50 sınav yaptığını ve bu sınavlarda 200 ayrı test uyguladığını aktaran Aygün, “Gerçekleştirilen sınavlarda kesinlikle kâr amacı güdülmemektedir. ÖSYM sınavları maliyetine yapıyor, kâr etmiyor. Sınavların özelliğine göre de bu maliyetlerde çeşitli artışlar oluşuyor.” dedi. Aygün şöyle konuştu:

"Merkezi bütçeden ödenek almıyorum"

“Başkanlığımızca düzenlenen her sınav için soruların hazırlanması, sınav evrakının basımı, paketlenmesi, sınav merkezlerine ulaştırılması, sınav güvenliği organizasyonu için yapılan harcamalar ile sınavda görev alan öğretmenler, üniversitelerdeki öğretim elemanları, nüfus memurları, güvenlik görevlileri ve diğer destek personeli dahil yılda yaklaşık 1 milyon 300 bin görevliye yapılan ödemeler, bilişim ve yatırım harcamaları, hizmet ve mal alımları dahil ÖSYM’nin her türlü kurumsal giderleri, adaylardan tahsil edilen sınav ücretlerinden karşılanmakta, kurumumuza merkezi bütçeden herhangi bir ödenek ayrılmamaktadır.”

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları