loading
close
SON DAKİKALAR

'Özel hastaneler Covid-19 hastalarının çaresizliğini fırsata çevirmeye çalışıyor, vatandaştan günlük 5 bin TL'ye varan yatak ücretleri talep ediliyor'

'Özel hastaneler Covid-19 hastalarının çaresizliğini fırsata çevirmeye çalışıyor, vatandaştan günlük 5 bin TL'ye varan yatak ücretleri talep ediliyor'
Tarih: 15.04.2021 - 15:25
Kategori: Gündem

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, bazı özel hastanelerin yatışlı Covid hastalarından para aldığını ve takibinin engellenmesi için fatura kesilmediğini söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, kamu hastanelerinde yer bulamayan vatandaşın özel hastanelerin insafına terk edildiğini belirterek, Covid hastalarından para alındığı iddiasını TBMM gündemine taşıdı.

Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

CHP'li Emir, soru önergesi nde şunları kaydetti:
"AKP iktidarının yanlış politikaları sonucunda Türkiye'de salgın yönetimi kontrolden çıkmış ve günlük vaka sayıları 50 binin üzerine ulaşmıştır. Bu rakamlarla Türkiye, günlük vaka sıralamasında dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Vaka sayılarındaki artışa bağlı olarak hastanelerde yoğun bakım servisleri ile birlikte genel yatak servisleri de neredeyse yüzde 100 doluluk oranına ulaşmıştır.

Bilindiği üzere 9 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan düzenleme ile Sağlık Uygulama Tebliğinde değişikliğe gidilmiş ve "pandemi süresinde, pandemi olgularının tanı ve tedavileri", ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri kapsamına alınmıştır. Bu düzenleme ile özel hastanelerin Covid hastalarından ücret talep etmesinin önüne geçilmiştir. Ancak, söz konusu düzenlemeye karşın bazı özel hastaneler, kamu hastanelerinde yer bulamayan Covid-19 hastalarının çaresizliğini fırsata çevirmeye çalışmaktadır.

Bu hastaneler, çeşitli kalemler altında vatandaştan günlük 5 bin TL'ye varan yatak ücretleri talep etmektedir. Tedavi sürecinin uzaması ve farklı kalemlerin eklenmesiyle birlikte 10 günlük tedavi için bir hastadan 80 bin TL'ye kadar ücret alınabilmektedir. Talebin yasal olmaması nedeniyle, söz konusu ücret nakit olarak alınmakta ve karşılığında fatura verilmemektedir. Bahsi geçen hastaneler tarafımızca bilinmekte ve Sağlık Bakanlığının talep etmesi halinde isimleri tek tek verilebilecek durumdadır.

Sağlık Bakanlığından beklenen, vaka artışıyla birlikte ortaya çıkan yatak ihtiyacına yönelik gerekli planlamaları yapması, kamu hastanelerinde yer bulamayan vatandaşların özel hastanelerde sorunsuz bir şekilde yatışının sağlanması ve vatandaştan ücret talep eden hastanelere yönelik gerekli kontrolleri yapmasıdır. Sağlık Bakanından beklenen ise olağanüstü koşullardan geçtiğimiz şu günlerde özel hastane sahibi olmasını bir kenara koyup, 83 milyonun sağlığından sorumlu bir bakan gibi hareket etmesi ve vatandaşı özel hastanelerin insafına bırakmamasıdır."

Murat Emir'in Bakan Koca’ya yönelttiği sorular şöyle: 
-Özel hastanelerin, Covid hastalarından ücret talep etmesine yönelik bugüne kadar Sağlık Bakanlığına kaç şikayet yapılmıştır?

-Sağlık Bakanlığı, söz konusu şikayetler kapsamında bugüne kadar kaç hastaneye cezai işlem uygulamıştır?

-Covid hastalarından ücret talep edilmesine yönelik denetim yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa bugüne kadar kaç denetim yapılmıştır?

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları