loading
close
SON DAKİKALAR

Özlem Özdemir'in yeni kitabı 'Afet' çıktı

Özlem Özdemir'in yeni kitabı 'Afet' çıktı
Tarih: 05.03.2021 - 17:41
Kategori: Kültür & Sanat

Gazeteci Özlem Özdemir'in yeni kitabı 'Afet' okuyucuyla buluştu.

Gazeteci-yazar Özlem Özdemir, Mustafa Kemal'in manevi kızı, bilim insanı, Cumhuriyet'in ilk kadın tarihçisi Prof. Dr. Afet İnan'ı anlattığı 'Afet' adındaki kitabı Kırmızı Kedi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Adeta Cumhuriyet kurulmadan önce, kurulacak Cumhuriyet için doğmuş bir kadın Afet İnan. Birçok duraktan geçerek Makedonya’dan Ankara’ya seyreden bir hayat. Dağılmaya yüz tutmuş imparatorluğun son günlerine ve yeni kurulacak cumhuriyetin ilk ekilen tohumlarına bizzat tanık olmuş bir figür. Savaş yıllarında yaşanan çocukluk ve gençlik, “kuruluş” döneminde alınan birbirinden önemli roller. Mustafa Kemal’in manevi çocuklarından, bilim insanı, Cumhuriyet’in ilk kadın tarihçisi Prof.Dr. Afet İnan. Atatürk’ün meşhur Çankaya sofrasının ev sahibesi, kıdemli öğrencisi, Türkiye’de kadın haklarına yönelik çalışmaların başlangıç noktalarından, Afet.

Afet: Atatürk’ün Manevi Kızı Prof.Dr. Afet İnan’ın Yaşamöyküsü’nde Özlem Özdemir, ilk üç bölümde Afet’in Makedonya’dan Ankara’ya uzanan yolculuğunun bütün duraklarına uğruyor. Özdemir, yaşamöyküsü yazıp bırakmıyor. Kitabın son bölümünde ise, yakın dönemde Afet’e ve yaptıklarına yönelik çarpıtmalar ve onun adını dahil ederek dillendirilen iftiralara da gerçeklerle cevap veriyor.
Afet: Atatürk’ün Manevi Kızı Prof.Dr. Afet İnan’ın Yaşamöyküsü, Afet İnan’ın hakkını teslim etmeye çağırıyor.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları