loading
close
SON DAKİKALAR

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, rekor izleyiciye Rusya-Ukrayna ve Ekonomiye etkisini değerlendirdi

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, rekor izleyiciye Rusya-Ukrayna ve Ekonomiye etkisini değerlendirdi
Tarih: 27.02.2022 - 23:58
Kategori: Ekonomi

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, konuyu kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı ve 132 bin kişi tarafından izlenen yayınında değerlendirdi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgale başlaması sonrası Batılı ülkeler, bazı Rus bankalarını SWIFT ödeme sisteminden çıkaracaklarını duyurdu. Koordineli bir şekilde yayımlanan açıklamada "Rusya'yı uluslararası finans sisteminden ve ekonomilerimizden daha da izole etmeye kararlıyız" dendi.

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, konuyu kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı ve 132 bin kişi tarafından izlenen yayınında değerlendirdi.

Rusya’ya SWIFT yasağının Türkiye’yi de etkileyeceğini belirten Demirtaş, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna ile yaklaşık 13 milyar dolarlık anlaşması var. 13 milyar doların 2 milyar doları Ukrayna ile. Ticaretler zorlanabilir. Uluslararası firmalar biraz zorlanabilir. Switft yasağının olduğu yerde biz de vuruluruz. Burada Türkiye’nin bir kazancı yok.”

Demirtaş; "Ne olursa olsun her koşulda Rusya’yı savunan kişilerin ekonomi bilgilerinin zayıf olduğunu düşünüyorum. Bu elbette bir genelleme ve istisnaları kesin vardır. Dün tane tane anlattım, Rus ekonomisine neler olacağını. Yarın piyasalar açıldığında izleyip görelim…"

Prof. Dr. Özgür Demirtaş; Dünya Rekoru Kıran Yayın: 26 Şubat aksamı saat 23:00'de Twitter'da açtığım odada 132 Bin kişi Canlı olarak bu yayını izledi. Bu rakam sadece Türkiye için bir rekor değil aynı zamanda Twitter Space için bir Dünya Rekoru oldu. Bu kadar fazla insanın Canlı olarak bu yayını izlemesinin nedeni Rusya-Ukrayna savaşınının Ekonomik nedenlerini ve Dünya Ekonomisine etkilerini merak etmeleri idi.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın O rekor kıran videosu;

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir?

Özgür Demirtaş Ankara’da dünyaya geldi. İzmir Atatürk Lisesi’ni birincilikle bitirdi. Üniversite yerleştirme sınavlarında Türkiye’de ilk 50 öğrenci arasında yer alarak, 1998’de Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü tamamladı. Boston College’daki çalışmalarını 2003’te tamamlayarak 27 yaşında finans alanında doktorasını kazandı. Aynı sene, Baruch College City University of New York'ta Yardımcı Doçent pozisyonunda göreve başladı. “Öğretim alanında”, 2003 yılında Finans bölümü içerisinde, 2004 yılında ise İşletme Fakültesi’nde en iyi öğretim üyesi seçildi. 2005 yılında, tüm ana bilim dalları ve fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek "Üstün Öğretim Madalyası"na layık görüldü. Aynı zamanda New York University (NYU) Stern School of Business’ta en yüksek öğretim değerlendirmelerini aldı. 2007 yılında doçent unvanını kazanarak City University of New York’ta kalıcı bir akademik pozisyon elde etti.  2010 yılında, öğretim alanında, ABD, İngiltere, Kanada ve İskoçya'da 1 milyon profesör arasında yapılan 10 milyonu aşkın öğrencinin değerlendirmeleri sonucunda, ilk 20 içerisinde gösterildi.
Çalışmaları dünyanın önde gelen akademik dergilerinde (Management Science, Journal of Financial Economics, Journal of Monetary Economics, Journal of Financial and Quantitative Analysis, Review of Finance ve Journal of Business & Economic Statistics) yayınlandı. 35’in üzerinde akademik yayın yaptı. Aynı zamanda özel yatırım fonları hakkındaki kitabı Academic Press tarafından basıldı. 2004 yılından başlamak üzere, araştırmaları City University of New York tarafından 6 sene boyunca ödüllendirildi. 2012 yılı Eylül ayında ABD’deki kalıcı pozisyonunu terk ederek Sabancı Üniversitesi'ne Finans Kürsü Başkanı olarak katıldı. Sabancı Üniversitesi bünyesinde yaptığı çalışmalar ile Marie-Curie Avrupa araştırma fonunu kazandı.
Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Sabancı Üniversitesi altında kurulan Finans Mükemmeliyet Merkezi (Center of Excellence in Finance) Kurucu Başkanlığı, Türkiye’nin önde gelen bankalarından Akbank’ın Yönetim Kurulu üyeliği ve Türkiye’nin ilk finansal okuryazarlık derneği FODER’in kurucu Yönetim Kurulu üyeliklerini üstlenmiştir. Birçok büyük şirket ve holding için danışmanlık yapmaktadır. Türkiye, ABD ve Avrupa’da onursal konuşmacı olarak etkinliklere ve panelist olarak düşünce kuruluşlarının faaliyetlerine katılmaktadır. Aynı zamanda, başta biyoteknoloji ve fintech sektörü olmak üzere birçok sektörde melek yatırımcıdır.

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları